Hotel Upper Diagonal

Vælg datoer for at se priser

Fra Hotel Upper Diagonal er der mindre end 10 minutters kørsel til Spotify Camp Nou og La Rambla. Restauranten er et oplagt sted at få lidt at spise, og når du har været forbi fitnesscenteret for at træne, kan du slappe af med en drink i baren/loungen. Plaça de Catalunya og Sagrada Familia ligger desuden en kort køretur derfra. Rejsende er vilde med stedets hjælpsomme personale. Offentlig transport ligger kun en kort gåtur væk: Maria Cristina Metrostation ligger 8 minutter væk og Pius XII Station ligger 8 minutter derfra.
VIP Access

Anmeldelser

9,2 ud af 10.
Fantastisk

Populære faciliteter

  • Mulighed for parkering
  • Gratis Wi-Fi
  • Restaurant
  • Aircondition
  • Motionscenter
  • Bar

Primære faciliteter (12)

  • Daglig rengøring
  • Restaurant og bar/lounge
  • Morgenmad tilgængelig
  • Fitnessfaciliteter
  • Selvstændig parkering
  • Roomservice (døgnet rundt)
  • Døgnåben reception
  • Et bibliotek
  • Pengeskab i receptionen
  • Vaskeservice
  • Selvbetjeningsvaskeri
  • Concierge-tjenester

For familier (6)

  • Gratis vugger/barnesenge
  • Privat badeværelse
  • Tv
  • Daglig rengøring
  • Vaskerifaciliteter
  • Kaffe-/temaskine
Den nuværende pris er 1.306 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
27. sep. - 28. sep.

Derfor elsker vi dette overnatningssted

Fine spisemuligheder
Hotellets restaurant serverer lokale retter for kulinariske opdagelsesrejsende. En bar og morgenmad tilberedt på bestilling fuldender dette madparadis.
Premium søvnflugt
Slip dig i bløde badekåber efter at have nydt forfriskende lækkerier i minibaren. Hvil fredeligt under en dundyne med premium-sengetøj og mørklægningsgardiner.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 8 ud af 8 værelser

Comfort-værelse med dobbeltseng eller 2 enkeltsenge

9,8 ud af 10
Enestående
(7 anmeldelser)
  • 15 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 queensize-seng ELLER 2 enkeltsenge

Superior-dobbeltværelse

7,6 ud af 10
Godt
(4 anmeldelser)
  • 18 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 queensize-seng

Business-dobbeltværelse - terrasse

10,0 ud af 10
Enestående
(2 anmeldelser)
  • 15 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 queensize-seng ELLER 2 enkeltsenge

Værelse

8,0 ud af 10
Rigtig godt
(1 anmeldelse)
  • 15 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 queensize-seng

Junior-suite

  • 15 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 queensize-seng

Værelse

  • Plads til 4 personer

Værelse

  • Plads til 4 personer

Værelse

  • Plads til 4 personer

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
Passeig Manuel Girona, 7-21, Barcelona, 08034

Hvad ligger i nærheden?

  • Avinguda Diagonal - 3 min. gang - 0.3 km
  • La Masia - 11 min. gang - 1.0 km
  • L’Illa Diagonal Butikscenter - 12 min. gang - 1.1 km
  • Spotify Camp Nou - 13 min. gang - 1.1 km
  • FC Barcelona Museum - 14 min. gang - 1.2 km

Sådan kommer du rundt

  • Barcelona El Prat Lufthavn (BCN) – 24 min. kørsel, 14,5 km
  • Barcelona-Sants Station – 30 min. gang, 2,5 km
  • Funicular del Tibidabo – 7 min. kørsel, 4,6 km
  • França Station – 9 min. kørsel, 6,9 km
  • Maria Cristina Metrostation – 8 min. gang, 0,6 km
  • Pius XII Station – 8 min. gang, 0,7 km
  • Palau Reial Metrostation – 12 min. gang, 1 km

Restauranter

  • ‪Maymanta - ‬8 min. gang
  • ‪Dole Cafè - ‬6 min. gang
  • ‪Philosofia - ‬7 min. gang
  • ‪Santagloria - ‬6 min. gang
  • ‪Rino Restaurante - ‬3 min. gang

Om overnatningsstedet

Hotel Upper Diagonal

  • Fra Hotel Upper Diagonal er der mindre end 10 minutters kørsel til Spotify Camp Nou og La Rambla. Restauranten er et oplagt sted at få lidt at spise, og når du har været forbi fitnesscenteret for at træne, kan du slappe af med en drink i baren/loungen. Plaça de Catalunya og Sagrada Familia ligger desuden en kort køretur derfra. Rejsende er vilde med stedets hjælpsomme personale. Offentlig transport ligger kun en kort gåtur væk: Maria Cristina Metrostation ligger 8 minutter væk og Pius XII Station ligger 8 minutter derfra.

I korte træk

Hotellets størrelse

    • 39 værelser
    • Overnatningsstedet har 2 etager

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 15.00 til når som helst
    • Mulighed for kontaktløs indtjekning
    • Minimumsalder for indtjekning: 18 år
    • Udtjekning er kl. 12.00
    • Mulighed for kontaktløs udtjekning

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Receptionspersonalet tager imod gæster ved ankomst til overnatningsstedet
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer
    • Dette overnatningssted ligger i byens miljøzone. Kun køretøjer med lav emission har tilladelse til at komme ind. Gæster med udenlandske nummerplader skal registrere deres køretøj i byen på forhånd.

Påkrævet ved indtjekning

    • Depositum med kreditkort, debitkort eller kontanter er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 18

Børn

    • Ét barn (i alderen 2 år eller derunder) kan overnatte gratis på forældres eller værgers værelse, hvis de eksisterende sengepladser benyttes

Kæledyr

    • Kæledyr er ikke tilladt
    • Servicedyr er tilladt

Internet

    • Gratis Wi-Fi i fællesområder
    • Gratis Wi-Fi på værelserne

Parkering

    • Overdækket parkering på stedet (28.50 EUR pr. dag)

Andre oplysninger

    • Røgfrit overnatningssted

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Morgenmad tilberedt efter bestilling (tillægsgebyr) hver morgen fra kl. 07.30 til kl. 11.00
  • Restaurant
  • Bar/lounge
  • Roomservice døgnet rundt

Rejser med børn

  • Børn overnatter gratis (se oplysninger)

Faciliteter og service

  • Døgnåben reception
  • Concierge-tjenester
  • Hjælp med udflugter/billetter
  • Renseri- og vaskeriservice
  • Bagageopbevaring

Faciliteter

  • 1 bygning/tårn
  • Bygget i 2015
  • Pengeskab i receptionen
  • Bibliotek
  • Fitnesscenter

Hjælp til personer med et handicap

  • Elevator
  • Adgang for kørestolsbrugere
  • Offentligt badeværelse med adgang for kørestolsbrugere
  • Registreringsskranke med adgang for kørestolsbrugere
  • Sænket bord/vask
  • Støttehåndtag ved toilettet

Værelsesfaciliteter

Underholdning

  • Fladskærms-tv
  • Satellit-tv-kanaler

Hjemlig komfort

  • Aircondition (klimastyret)
  • Minibar
  • Kaffe-/temaskine
  • Badekåber og hjemmesko
  • Strygejern/strygebræt

Få en god nats søvn

  • Dundyne
  • Mørklægningsgardiner
  • Lydisolerede værelser
  • Premium-sengetøj
  • Gratis vugge/barneseng

Frisk dig op

  • Privat badeværelse
  • Kun bruser
  • Gratis toiletartikler
  • Hårtørrer
  • Håndklæder

Hold forbindelsen

  • Skrivebord
  • Gratis Wi-Fi
  • Telefon

Mere

  • Daglig rengøring
  • Pengeskab med plads til bærbar computer

Interessante fakta

Spisning

Lokalitet på stedet - restaurant, som specialiserer sig i lokale retter. Her serveres frokost og middag.

Gebyrer og politikker

Obligatoriske gebyrer

Du vil blive bedt om at betale følgende gebyrer på overnatningsstedet ved indtjekning eller udtjekning. Gebyrer inkluderer muligvis skatter:
  • Byen pålægger en skat, som opkræves på overnatningsstedet. Undtagelser og reduktioner kan gælde. For yderligere oplysninger bedes du kontakte overnatningsstedet via kontaktoplysningerne angivet i reservationsbekræftelsen.
  • Der pålægges en byskat: EUR 9.24 pr. person pr. nat, op til 7 nætter. Denne skat gælder ikke for børn under 17 år.

Valgfrie tjenester

  • Morgenmad tilberedt efter bestilling tilbydes mod et ekstra gebyr på ca. 18 EUR pr. person

Parkering

  • Selvstændig parkering (overdækket) koster 28.50 EUR pr. dag

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.

Der opkræves muligvis gebyrer for ekstra personer afhængigt af overnatningsstedets politik.

Gæster kan være helt rolige, da der er brandslukker på stedet.

Dette overnatningssted accepterer kreditkort, debetkort og kontanter.

Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard

Som følge af nationale reguleringer kan der ikke overføres mere end 1000 EUR i kontanter på dette overnatningssted. Kontakt overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen for flere oplysninger.

Bemærk venligst, at kulturelle normer og gæstepolitik varierer afhængigt af land og overnatningssted. De angivne politikker kommer fra overnatningsstedet.

Overnatningsstedets registreringsnummer HB-004716, No, country:ES|stateProvince:Barcelona|city:Barcelona|address1:Passeig Manuel Girona 7-21|address2:|postalCode:08034, B66169731, ES:B66169731, 6627803DF2862F, Spanish Commercial Registry, ES

Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Også kendt som

Hotel Upper Diagonal Barcelona

Hotel Upper Diagonal

Upper Diagonal Barcelona

Upper Diagonal

Hotel Upper Diagonal Barcelona, Catalonia

Hotel Upper Diagonal Barcelona Catalonia

Upper Diagonal Hotel Barcelona

Upper Diagonal Hotel

Upper Diagonal Hotel

Upper Diagonal Barcelona

Upper Diagonal Hotel Barcelona

Ofte stillede spørgsmål

Tilbyder Hotel Upper Diagonal gratis afbestilling og fuld refusion?

Ja, Hotel Upper Diagonal har fuldt refunderbare værelsespriser, som kan reserveres på vores hjemmeside. Hvis du har reserveret en fuldt refunderbar værelsespris, kan reservationen afbestilles op til et par dage før indtjekning afhængigt af overnatningsstedets afbestillingspolitik. Du skal bare sørge for at tjekke overnatningsstedets afbestillingspolitik for de præcise vilkår og betingelser.

Er kæledyr tilladt på Hotel Upper Diagonal?

Kæledyr er desværre ikke tilladt, men servicedyr er velkomne.

Er der parkeringsmuligheder på stedet ved Hotel Upper Diagonal?

Ja. Selvstændig parkering koster 28.50 EUR pr. dag.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på Hotel Upper Diagonal?

Indtjekning fra kl. 15.00 til når som helst. Udtjekning er kl. 12.00. Der er mulighed for kontaktløs indtjekning og udtjekning.

Er der et kasino på Hotel Upper Diagonal?

Nej, dette hotel har ikke et kasino, men Casino Barcelona (11 min. kørsel) ligger i nærheden.

Hvad kan jeg opleve hos Hotel Upper Diagonal og i nærheden?

Hold din daglige træningsrutine ved lige i stedets fitnesscenter.

Er der restauranter på eller i nærheden af Hotel Upper Diagonal?

Ja, der er en restaurant på stedet, som tilbyder lokale retter.

Hvordan er området omkring Hotel Upper Diagonal?

Hotel Upper Diagonal ligger kun 8 minutters gang fra Maria Cristina Metrostation og 13 minutters gang fra Spotify Camp Nou.

Anmeldelser

Anmeldelser af Hotel Upper Diagonal

9,2

Fantastisk

9,4

Rengøring

8,6

Området

9,2

Service og personale

9,2

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Dejligt hyggeligt hotel, Rigtig sødt personale der hjælper med alt mini bar bliver fuldt op hverdag, rene værelser
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Muy bien todo en el hotel
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Amazing breakfast, the friendliest staff. Room was clean and silent.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Nice hotel close to mrt station.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Habitacion muy correcta y el personal excelente
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Foi tudo ótimo, adorei o esquema do café da manhã.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Agradables instalaciones. Buena atención y la habitación limpia y cómoda.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

odalar temiz, çalışanlar nazik ve yardımsever, kahvaltı iyiydi. Şehir merkezine ulaşım çok kolaydı.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Quiet neighborhood. Good facilities.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

We really liked this place and will probably return!
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Excelente todo ! Ubicación muy buena
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Små och fina rum med allt du behöver. Fint hotell och prisvärt
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

El servicio de check in muy rápido y amable. Las habitaciones tal cual se muestran en la descripción del hotel.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Amazing staff amazing experience
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Konum iyiydi, ikram kısmı yok maalesef
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

I would return to Hotel Upper Diagonal without hesitation and recommend it to any friends traveling to Barcelona. My room was spacious and well appointed with a lovely relaxing view of a pool, trees and the surrounding mountains. Purified water kept me hydrated, my AC worked perfectly, the towels were the fluffiest I've encountered, and the price point was the envy of my fellow travelers who stayed elsewhere in the city. The hotel was a short walk to beautiful parks, Gaudi architecture, excellent restaurants, a high end shopping mall, and public transportation. I did not eat at the hotel but the restaurant was usually populated with happy groups so I imagine it was up to the neighborhood standards. A gem travelers should not overlook!
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Need more toiletries like body moisturizer,water only once on a 3 days stay.Coukd be improved. Restaurant excellent Área too Staff excellent
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Great room and restaurants nearby
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Todo muy bien, buena ubicación, cerca de zona comercial
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Habitacion impecable, buena ubicacion, personal amable
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Sauberes Zimmer | Personal | WLAN
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Muy buen hotel en Barcelona en una zona bonita
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Good deal for the price point.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

아침식사는 일반 뷔페식이 아니라 식당과 같이 메뉴를 주문하는 방식이였습니다.