Cambria Hotel Pigeon Forge

3.0-stjernet overnatningssted
I art deco-stil tilbyder restaurant og ligger i nærheden af Island at Pigeon Forge

Vælg datoer for at se priser

Cambria Hotel Pigeon Forge tilbyder en fantastisk beliggenhed, mindre end et kvarters gang fra LeConte Center at Pigeon Forge og The Ripken Experience - Pigeon Forge. Restauranten er et oplagt sted at få lidt at spise, og når du har været forbi det døgnåbne fitnesscenter for at træne, kan du slappe af med en drink i baren/loungen. Andre højdepunkter på dette hotel i art deco-stil tæller en sæsonbestemt udendørs pool, en børnepool og en snackbar/deli.

Anmeldelser

9,2 ud af 10.
Fantastisk

Populære faciliteter

  • Pool
  • Gratis parkering
  • Gratis Wi-Fi
  • Restaurant
  • Forbundne værelser tilbydes
  • Aircondition

Primære faciliteter (12)

  • Daglig rengøring
  • Restaurant og bar/lounge
  • Morgenmad tilgængelig
  • Døgnåbent fitnesscenter
  • Sæsonbestemt udendørs pool
  • Børnepool
  • Døgnåben reception
  • Pengeskab i receptionen
  • Snackbar/deli
  • Pengeautomat/banktjeneste
  • Automat
  • Selvbetjeningsvaskeri

For familier (6)

  • Gratis vugger/barnesenge
  • Børnepool
  • Forbundne/tilstødende værelser
  • Premium-tv-kanaler
  • Daglig rengøring
  • Vaskerifaciliteter
Den nuværende pris er 615 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
17. aug. - 18. aug.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 9 ud af 9 værelser

Standardværelse - 1 kingsize-seng

9,6 ud af 10
Enestående
(9 anmeldelser)
  • 35 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 kingsize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Standardværelse - 2 queensize-senge - bjergudsigt

9,6 ud af 10
Enestående
(18 anmeldelser)
  • 36 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 4 personer
  • 2 queensize-senge
  • Gratis Wi-Fi

Standardværelse - 1 kingsize-seng

9,0 ud af 10
Fantastisk
(2 anmeldelser)
  • 35 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 kingsize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Værelse - 2 queensize-senge

  • 36 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 4 personer
  • 2 queensize-senge
  • Gratis Wi-Fi

Standardværelse - 1 kingsize-seng - bjergudsigt

9,8 ud af 10
Enestående
(21 anmeldelser)
  • 35 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 kingsize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Standardværelse - 2 queensize-senge

9,4 ud af 10
Enestående
(40 anmeldelser)
  • 36 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 4 personer
  • 2 queensize-senge
  • Gratis Wi-Fi

Værelse

  • Plads til 4 personer
  • Gratis Wi-Fi

Værelse

  • Plads til 4 personer
  • Gratis Wi-Fi

1 King Bed Nonsmoking Accessible

  • 28 m²
  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
375 JAKE THOMAS ROAD, Pigeon Forge, TN, 37863

Hvad ligger i nærheden?

  • The Ripken Experience - Pigeon Forge - 6 min. gang - 0.6 km
  • LeConte Center at Pigeon Forge - 11 min. gang - 0.9 km
  • Island at Pigeon Forge - 15 min. gang - 1.3 km
  • Great Smoky Mountain Murder Mystery Dinner Show - 17 min. gang - 1.4 km
  • Great Smoky Mountain Wheel - 18 min. gang - 1.5 km

Sådan kommer du rundt

  • Alcoa - Knoxville Airport (TYS) – 55 min. kørsel, 52,4 km

Restauranter

  • ‪Ole Smoky Moonshine "The Barn - ‬19 min. gang
  • ‪Paula Deen's Family Kitchen - ‬18 min. gang
  • ‪Margaritaville - ‬17 min. gang
  • ‪Margaritaville Island Hotel - ‬18 min. gang
  • ‪Azul - ‬19 min. gang

Om overnatningsstedet

Cambria Hotel Pigeon Forge

  • Cambria Hotel Pigeon Forge tilbyder en fantastisk beliggenhed, mindre end et kvarters gang fra LeConte Center at Pigeon Forge og The Ripken Experience - Pigeon Forge. Restauranten er et oplagt sted at få lidt at spise, og når du har været forbi det døgnåbne fitnesscenter for at træne, kan du slappe af med en drink i baren/loungen. Andre højdepunkter på dette hotel i art deco-stil tæller en sæsonbestemt udendørs pool, en børnepool og en snackbar/deli.

I korte træk

DONE

Hotellets størrelse

    • 118 værelser
    • Overnatningsstedet har 4 etager
DONE

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 16.00 til kl. 03.00
    • Sen indtjekning afhænger af tilgængelighed
    • Minimumsalder for indtjekning: 21 år
    • Udtjekning er kl. 11.00
DONE

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Receptionspersonalet tager imod gæster ved ankomst til overnatningsstedet
    • Kreditkortet, der blev brugt til reservationen, skal fremvises af kortholderen ved indtjekning sammen med et gyldigt billed-ID. Eventuelle andre arrangementer skal koordineres med overnatningsstedet før ankomst.
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer
DONE

Påkrævet ved indtjekning

    • Depositum med kreditkort, debitkort eller kontanter er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 21
DONE

Børn

    • Børn kan overnatte gratis på deres forældres eller værgers værelse, hvis de eksisterende sengepladser benyttes
DONE

Kæledyr

    • Kæledyr er ikke tilladt
WIFI

Internet

    • Gratis Wi-Fi i fællesområder
    • Gratis Wi-Fi på værelserne (hastighed: 50+ Mbit/s)
LOCAL_PARKING

Parkering

    • Gratis utildækket parkering på stedet
    • Der er parkering og parkering til minibus/varevogn på stedet
DONE

Andre oplysninger

    • Røgfrit overnatningssted

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Morgenmadsbuffet (tillægsgebyr) fra kl. 06.00 til kl. 09.00 på hverdage og fra kl. 07.00 til kl. 10.00 i weekender
  • Restaurant
  • Bar/lounge
  • Snackbar/deli

Rejser med børn

  • Børn overnatter gratis (se oplysninger)
  • Børnepool
  • Børnemenu
  • Poolgitter
  • Indhegnet pool

Faciliteter og service

  • Døgnåben reception
  • Vaskerifaciliteter
  • Bagageopbevaring
  • Poolparasoller

Faciliteter

  • Bygget i 2024
  • Pengeautomat/banktjeneste
  • Pengeskab i receptionen
  • Tv på fællesarealer
  • Døgnåbent fitnesscenter
  • Sæsonåben udendørs pool
  • Art deco-stil

Hjælp til personer med et handicap

  • Blindeskrift
  • Elevator
  • Bredde på elevatordør (cm): 104
  • Rute til kørestolsbrugere
  • Parkering til kørestolsbrugere
  • 8 parkering med kørestolsadgang på stedet
  • Offentligt badeværelse med adgang for kørestolsbrugere
  • Parkering til minibus for kørestolsbrugere
  • Elevator med adgang for kørestolsbrugere
  • Registreringsskranke med adgang for kørestolsbrugere
  • Højde på registreringskranke med adgang for kørestole (cm): 86
  • Pool med adgang for kørestolsbrugere
  • Fitnesscenter med adgang for kørestolsbrugere
  • Restaurant med adgang for kørestolsbrugere
  • Visuel brandalarm på gangene
  • Håndtag i trappeopgange
  • Højde på håndtag i trappeopgange (cm): 94
  • Tv med undertekster
  • Forstørrelsesglas
  • Støttehåndtag ved toilettet
  • Højde på støttehåndtag ved toilettet (cm): 86
  • Dørhåndtag med greb
  • Oplyst rute til indgangen
  • Rute til indgangen uden trapper
  • Tyndt gulvtæppe i fællesområder
  • Flisegulv i fællesområder
  • Trægulv på værelset

Værelsesfaciliteter

Underholdning

  • 50-tommers smart-tv
  • Digitale kanaler (premium)
  • Netflix
  • Streamingtjenester

Hjemlig komfort

  • Klimastyret aircondition og varme
  • Kaffe-/temaskine
  • Strygejern/strygebræt

Få en god nats søvn

  • Pudemenu
  • Mørklægningsgardiner
  • Lydisolerede værelser
  • Premium-sengetøj
  • Topmadras
  • Gratis vugge/barneseng

Frisk dig op

  • Badekar eller bruser
  • Sæbe og shampoo
  • Hårtørrer
  • Håndklæder
  • Toiletpapir

Hold forbindelsen

  • Skrivebord
  • Gratis Wi-Fi (med en hastighed på 50+ Mbit/s)
  • Gratis lokalopkald
  • Kontorstol

Mere

  • Daglig rengøring
  • Forbundne værelser tilbydes
  • Rejsebøger/anbefalinger
  • Kort over lokalområdet
  • Restaurantguide

Interessante fakta

Spisning

Park Social - lounge i lobbyen, som serverer morgenmad og middag. En børnemenu udleveres efter anmodning. Åben hver dag.

Gebyrer og politikker

Valgfrie tjenester

  • Morgenmadsbuffet tilbydes mod et ekstra gebyr på ca. 11.00 til 12.00 USD for voksne og 6 til 12 USD for børn
  • Sen indtjekning mellem kl. 12.00 og kl. 14.00 kan arrangeres mod et ekstra gebyr

Pool, spa og fitness (hvis tilgængeligt)

  • Der er adgang til poolen fra kl. 07.00 til kl. 22.00
  • Den sæsonåbne pool er åben fra maj til oktober

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Overnatningsstedet har forbundne/tilstødende værelser, som kan være til rådighed, afhængig af tilgængelighed. Gæster kan anmode om disse værelser ved at kontakte overnatningsstedet direkte via kontaktoplysningerne på reservationsbekræftelsen.
Gæster kan være helt rolige, da der er brandslukker på stedet.
Det navn, der står på det kreditkort, som bruges ved indtjekning til betaling af diverse udgifter, skal være det primære navn på værelsesreservationen.
Dette overnatningssted accepterer kreditkort og debetkort. Kontanter accepteres ikke.
Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard, American Express, Discover, JCB International, Carte Blanche
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Også kendt som

Cambria Hotel Pigeon Forge Property
Cambria Hotel Pigeon Forge PIGEON FORGE
Cambria Hotel Pigeon Forge Property PIGEON FORGE

Ofte stillede spørgsmål

Tilbyder Cambria Hotel Pigeon Forge gratis afbestilling og fuld refusion?

Ja, Cambria Hotel Pigeon Forge har fuldt refunderbare værelsespriser, som kan reserveres på vores hjemmeside. Hvis du har reserveret en fuldt refunderbar værelsespris, kan reservationen afbestilles op til et par dage før indtjekning afhængigt af overnatningsstedets afbestillingspolitik. Du skal bare sørge for at tjekke overnatningsstedets afbestillingspolitik for de præcise vilkår og betingelser.

Er der en pool på Cambria Hotel Pigeon Forge?

Ja, der findes en sæsonbestemt udendørs pool og en børnepool. Gæster har adgang til poolen fra kl. 07.00 til kl. 22.00.

Er kæledyr tilladt på Cambria Hotel Pigeon Forge?

Kæledyr er desværre ikke tilladt.

Er der parkeringsmuligheder på stedet ved Cambria Hotel Pigeon Forge?

Ja, der er gratis selvstændig parkering.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på Cambria Hotel Pigeon Forge?

Indtjekning fra kl. 16.00 til kl. 03.00. Udtjekning er kl. 11.00.

Hvad kan jeg opleve hos Cambria Hotel Pigeon Forge og i nærheden?

Cambria Hotel Pigeon Forge tilbyder en sæsonåben udendørs pool og et døgnåbent fitnesscenter.

Er der restauranter på eller i nærheden af Cambria Hotel Pigeon Forge?

Ja, der er en restaurant på stedet, Park Social.

Hvordan er området omkring Cambria Hotel Pigeon Forge?

Cambria Hotel Pigeon Forge ligger i hjertet af Pigeon Forge, kun 14 minutters gang fra LeConte Center at Pigeon Forge og 16 minutters gang fra Island at Pigeon Forge.

Anmeldelser

Anmeldelser af Cambria Hotel Pigeon Forge

9,2

Fantastisk

9,6

Rengøring

9,0

Faciliteter

9,4

Service og personale

9,6

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter

Anmeldelser

Verificeret

10/10 Enestående

The room was nice. Best shower in a hotel I’ve ever had!
Janet, rejse på 1 nat
Verificeret

10/10 Enestående

It is an excellent place to stay. The staff is very friendly, the rooms are very clean and spacious. It is located very close to a lot of neat places. I will stay there again when I go back!
Tonya, rejse på 1 nat
Verificeret

10/10 Enestående

What I liked most was the cleanliness of the hotel in general and the rooms; 100% recommended.
María E, rejse på 1 nat
Verificeret

10/10 Enestående

The room was nice the people were very polite overall great place to stay.
Bobby, rejse på 1 nat
Verificeret

10/10 Enestående

Everything seemed new, staff was friendly, we had a nice stay.
Paul, rejse på 1 nat
Verificeret

10/10 Enestående

The rooms were clean and comfortable. The hotel was well maintained and convenient.
Kyle, rejse på 3 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Great place to stay with a family
Blake, rejse på 1 nat
Verificeret

10/10 Enestående

Clean room staff helpful breakfast very good
Larry, rejse på 2 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

So much nicer than I even hoped. We had some rough patches on our 10 day trip and this hotel turned it around. It was so good. Comfy, clean away from the chaos.
Angela, rejse på 2 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Yes awesome place
Dennis R, rejse på 1 nat
Verificeret

10/10 Enestående

This was a fantastic girls’ trip. The hotel was amazing, with a great location and super friendly staff. The hotel is just off the main strip so that you miss a lot of the traffic. The breakfast was great and the staff made sure everyone was accommodated.
Tina, rejse på 2 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Great stay. Staff was excellent. Will be back soon.
Sergio, rejse på 3 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Most excellent Hotel I have ever stayed at. The staff was very friendly, helpful. They were outstanding! Wonderful hotel very clean and had everything we needed for an enjoyable stay! The bartender was great and also very helpful for the area. She recommended several places which turned out to be wonderful!
Deborah, rejse på 5 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Wow, one of the most beautiful locations for a property I have ever stayed at. The view from the parking lot is really something to remember. It never got old. We stayed here in July of 2026 and this hotel seemed brand new at the time. Rooms were spacious and the staff was incredibly hospitable. Actually a pretty amazing little bar in the lobby I would like kind of want to hang out there if I was a local. Could not recomend this little place enough.
Brad, rejse på 2 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Very new hotel and very clean.
Yang, rejse på 3 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Beautiful Mountain view the place is immaculate and very clean. Loved the steamer instead of an iron. Great stay will do it again for sure.
Darren, rejse på 6 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

This was such a beautiful hotel. One of the cleanest hotels I've been in. The staff was so friendly. Definitely will book again our next visit.
Michelle, rejse på 2 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

We came for the F100 Show, Cambria was conveniently located walking distance to the show, the Island and many other attractions. The room was clean and the staff were very friendly.
Cindy, rejse på 3 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Perfect hotel to be with family
Damiana, rejse på 4 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Very clean and atmosphere was great. Only complaint was the bar had no bartender and the beer they gave us was warm.
Justin, rejse på 2 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Great hotel ! Clean rooms with a great view of the mountains . Friendly staff , beautiful grounds , and a great location, close to the Island and Pigeon Forge Riverwalk . Can’t wait to go back .
Jean, rejse på 3 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Excelente atención y el hotel muy cómodo
William, rejse på 2 nætter
Verificeret

8/10 Rigtig godt

Loved this hotel and would love to stay again but need a charger for cars other than Teslas. The breakfast was delicious the ladies running it the kitchen were amazing
Magalie, rejse på 1 nat
Verificeret

10/10 Enestående

Very clean room, staff were welcoming, king bed was comfy, pool was very relaxing, the area was a couple of roads away from the main strip but close enough to get to everything. Will definitely stay again. Oh and the breakfast had may things to choose from, some was not our taste but we found something filling and plenty of breakfast drinks which my drink is milk.
Thomas, rejse på 3 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

We enjoyed our stay at the Cambria Hotel Pigeon Forge. It was very clean and the staff was great.
Alan, rejse på 2 nætter