Hotel Restaurant Bellevue au Lac

Overnatningsstedets klasse: 3.5
Dette hotel med kæledyrsvenlig profil med forbindelse til en tog-/metrostation tilbyder restaurant og befinder sig tæt på Hunegg Slot

Vælg datoer for at se priser

Hotel Restaurant Bellevue au Lac tilbyder en fantastisk beliggenhed, mindre end et kvarters gang fra Hunegg Slot og Oberhofen Slot. Gratis fordele som Wi-Fi og selvstændig parkering er inkluderet, og gæster, der gerne vil holde sig aktive, kan benytte sig af muligheden for dykning i nærheden. Andre faciliteter tæller en terrasse og en have. Stedets hjælpsomme personale og generelle forhold får gode bedømmelser fra rejsende.

Anmeldelser

9,0 ud af 10.
Fantastisk

Populære faciliteter

  • Kæledyrsvenligt
  • Gratis parkering
  • Gratis Wi-Fi
  • Restaurant
  • Faciliteter til tøjvask

Primære faciliteter (12)

  • Daglig rengøring
  • Restaurant
  • Morgenmad tilgængelig
  • Terrasse
  • Have
  • Pengeskab i receptionen
  • Vaskeservice
  • Flersproget medarbejderstab
  • Bryllupsfaciliteter
  • Bagageopbevaring
  • Reception med begrænset åbningstid
  • Hjælp med udflugter/billetter

Føl dig hjemme (6)

  • Privat badeværelse
  • Have
  • Terrasse
  • Daglig rengøring
  • Mørklægningsgardiner
  • Elevator
Den nuværende pris er 996 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
8. okt. - 9. okt.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 11 ud af 11 værelser

Deluxe-dobbeltværelse

9,8 ud af 10
Enestående
(7 anmeldelser)
  • Haveudsigt
  • 26 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 queensize-seng

Dobbeltværelse - søudsigt

8,4 ud af 10
Rigtig godt
(5 anmeldelser)
  • Søudsigt
  • 15 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 kingsize-seng

Enkeltværelse

9,4 ud af 10
Enestående
(6 anmeldelser)
  • Byudsigt
  • 8 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 1 person
  • 1 enkeltseng

Familieværelse

9,4 ud af 10
Enestående
(3 anmeldelser)
  • Byudsigt
  • 25 m²
  • 2 soveværelser
  • Plads til 4 personer
  • 2 kingsize-senge

Double Room Panorama

7,6 ud af 10
Godt
(4 anmeldelser)
  • Søudsigt
  • 20 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 kingsize-seng

Junior Suite

8,0 ud af 10
Rigtig godt
(2 anmeldelser)
  • Søudsigt
  • 30 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 queensize-seng og 1 sovesofa (enkeltseng)

Dobbeltværelse

9,6 ud af 10
Enestående
(4 anmeldelser)
  • Byudsigt
  • 15 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng

Studiolejlighed

  • Søudsigt
  • 100 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 4 personer
  • 1 kingsize-seng ELLER 1 sovesofa (enkeltseng)

Værelse

  • Plads til 10 personer

Værelse

  • Plads til 10 personer

Værelse

  • Plads til 10 personer

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
Staatsstrasse 1, Hilterfingen, BE, 3652

Hvad ligger i nærheden?

  • Thun-søen - 1 min. gang - 0.1 km
  • Hunegg Slot - 8 min. gang - 0.7 km
  • Oberhofen Slot - 11 min. gang - 0.9 km
  • strand nær Oberhofen - 17 min. gang - 1.4 km
  • Schadaupark - 4 min. kørsel - 2.7 km

Sådan kommer du rundt

  • Bern (BRN-Belp) – 33 min. kørsel, 26,9 km
  • Zürichs Lufthavn (ZRH) – 115 min. kørsel, 156,5 km
  • Thun (ZTK-Thun Station) – 15 min. kørsel, 5,3 km
  • Thun Station – 19 min. kørsel, 5,3 km
  • Münsingen Station – 20 min. kørsel, 19,6 km

Restauranter

  • ‪YAFA - ‬7 min. kørsel
  • ‪Hotel Freienhof Thun - ‬7 min. kørsel
  • ‪Mani's coffee + wine bar - ‬7 min. kørsel
  • ‪Maha Lakshmi - ‬7 min. kørsel
  • ‪City Kebab, Pinar - ‬7 min. kørsel

Om overnatningsstedet

Hotel Restaurant Bellevue au Lac

  • Hotel Restaurant Bellevue au Lac tilbyder en fantastisk beliggenhed, mindre end et kvarters gang fra Hunegg Slot og Oberhofen Slot. Gratis fordele som Wi-Fi og selvstændig parkering er inkluderet, og gæster, der gerne vil holde sig aktive, kan benytte sig af muligheden for dykning i nærheden. Andre faciliteter tæller en terrasse og en have. Stedets hjælpsomme personale og generelle forhold får gode bedømmelser fra rejsende.

I korte træk

Hotellets størrelse

    • 34 værelser
    • Overnatningsstedet har 4 etager

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 15.00 til kl. 22.00
    • Sen indtjekning afhænger af tilgængelighed
    • Minimumsalder for indtjekning: 18 år
    • Udtjekning er kl. 11.00
    • Sen udtjekning afhænger af tilgængelighed

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Receptionen er åben dagligt fra kl. 07.00 til kl. 22.00
    • Gæster skal kontakte overnatningsstedet på forhånd for at få indtjekningsinstruktioner. Receptionen er bemandet i et begrænset tidsrum
    • Kontakt venligst overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen, mindst 24 timer før du ankommer, for at arrangere indtjekning
    • Kontakt venligst overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen, hvis du planlægger at ankomme efter kl. 22.00
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Påkrævet ved indtjekning

    • Depositum med kreditkort, debitkort eller kontanter er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 18

Kæledyr

    • Kæledyr er tilladt (kun hunde og katte, maks. 2 kæledyr i alt)*

Internet

    • Gratis Wi-Fi i fællesområder
    • Gratis Wi-Fi på værelserne (hastighed: 100+ Mbit/s (godt til 1-2 personer eller op til 6 enheder))

Parkering

    • Gratis parkering på stedet
    • Begrænset parkering på stedet

Andre oplysninger

    • Særlige rygeområder (bøde ved overtrædelse)
    • Alkohol er forbudt på stedet

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Kontinental morgenmad (tillægsgebyr) hver morgen fra kl. 07.00 til kl. 10.00
  • Restaurant

Oplevelser

  • Dykning

Faciliteter og service

  • Reception (begrænsede åbningstider)
  • Hjælp med udflugter/billetter
  • Renseri- og vaskeriservice
  • Bagageopbevaring
  • Bryllupsfaciliteter
  • Flersproget medarbejderstab

Faciliteter

  • 1 bygning/tårn
  • Bygget i 1918
  • Pengeskab i receptionen
  • Have
  • Terrasse
  • Festsal
  • Dok
  • Gangsti til vandet

Hjælp til personer med et handicap

  • Elevator
  • Bredde på elevatordør (cm): 69
  • Gulvtæpper i fællesarealer

Værelsesfaciliteter

Underholdning

  • 50-tommers fladskærms-tv

Hjemlig komfort

  • Varme
  • Bordvifte
  • Minibar
  • Elkedel

Få en god nats søvn

  • Mørklægningsgardiner
  • Lydisolerede værelser
  • Sengelinned tilbydes

Frisk dig op

  • Privat badeværelse
  • Badekar eller bruser
  • Sæbe og shampoo
  • Hårtørrer
  • Håndklæder
  • Toiletpapir

Hold forbindelsen

  • Skrivebord
  • Gratis Wi-Fi (med en hastighed på 100+ Mbit/s (godt til 1-2 personer eller op til 6 enheder))
  • Telefon
  • Kontorstol

Mere

  • Daglig rengøring (tillægsgebyr)
  • Pengeskab

Interessante fakta

Spisning

Ambiance and lake terrace - restaurant på stedet. Reservation er påkrævet. Åben på udvalgte dage.

Gebyrer og politikker

Obligatoriske gebyrer

Du vil blive bedt om at betale følgende gebyrer på overnatningsstedet ved indtjekning eller udtjekning. Gebyrer inkluderer muligvis skatter:
  • Byen pålægger en skat, som opkræves på overnatningsstedet. Undtagelser og reduktioner kan gælde. For yderligere oplysninger bedes du kontakte overnatningsstedet via kontaktoplysningerne angivet i reservationsbekræftelsen.
  • Der pålægges en byskat: 1.00 CHF pr. person pr. nat. Denne skat gælder ikke for børn under 16 år.
  • Turistgebyr: 3.00 CHF pr. person pr. nat

Valgfrie tjenester

  • Kontinental morgenmad tilbydes mod et ekstra gebyr på ca. 25 CHF for voksne og 25 CHF for børn
  • Sen udtjekning kan arrangeres mod et ekstra gebyr (afhænger af tilgængelighed)
  • Rengøring tilbydes mod et tillægsgebyr

Kæledyr

  • Kæledyr er tilladt mod et tillægsgebyr på CHF 15 pr. kæledyr, pr. nat

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.

Der opkræves muligvis gebyrer for ekstra personer afhængigt af overnatningsstedets politik.

Dette overnatningssted har udendørsområder såsom altaner, balkoner eller terrasser, der muligvis ikke er egnede for børn. Hvis du har spørgsmål, anbefaler vi, at du kontakter overnatningsstedet inden ankomst for at bekræfte, at de har et passende værelse til dig.

Kun registrerede gæster kan opholde sig på værelserne.

Gæster kan være helt rolige, da der er brandslukker, røgalarm, sikkerhedsalarm og førstehjælpskasse på stedet.

Dette overnatningssted tager mod gæster af alle seksuelle orienteringer og kønsidentiteter (LGBTQ+-venligt).

Dette overnatningssted accepterer kreditkort, mobilbetaling og kontanter.

Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard, American Express, Diners Club, Union Pay

Følgende muligheder for mobilbetaling er tilgængelige: TWINT.

Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Overnatningsstedets klasse

Hotelstars Union tildeler en officiel stjernebedømmelse for overnatningssteder i Schweiz. Dette overnatningssted er blevet bedømt til 3 stjerne Superior og vises på denne side som 3,5 stjerner.

Også kendt som

Bellevue Au Lac

Bellevue Au Lac Hilterfingen

Hotel Bellevue Au Lac

Hotel Bellevue Au Lac Hilterfingen

Lac Bellevue

Hotel Restaurant Bellevue au Lac Hilterfingen

Restaurant Bellevue au Lac Hilterfingen

Restaurant Bellevue au Lac

Restaurant Bellevue Au Lac

Hotel Restaurant Bellevue au Lac Hotel

Hotel Restaurant Bellevue au Lac Hilterfingen

Hotel Restaurant Bellevue au Lac Hotel Hilterfingen

Ofte stillede spørgsmål

Er kæledyr tilladt på Hotel Restaurant Bellevue au Lac?

Ja, hunde og katte er tilladt med en begrænsning på 2 i alt. Der opkræves et gebyr på 15 CHF pr. kæledyr pr. nat.

Er der parkeringsmuligheder på stedet ved Hotel Restaurant Bellevue au Lac?

Ja, der er gratis selvstændig parkering. Der kan være et begrænset antal parkeringspladser.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på Hotel Restaurant Bellevue au Lac?

Indtjekning fra kl. 15.00 til kl. 22.00. Udtjekning er kl. 11.00. Der er mulighed for sen udtjekning mod et gebyr (afhænger af tilgængelighed).

Er der et kasino på Hotel Restaurant Bellevue au Lac?

Nej, dette hotel har ikke et kasino, men Interlaken Kasino (24 min. kørsel) ligger i nærheden.

Hvad kan jeg opleve hos Hotel Restaurant Bellevue au Lac og i nærheden?

I de lunere måneder kan du benytte dig af muligheden for aktiviteter i nærheden som dykning. Hotel Restaurant Bellevue au Lac har også en have.

Er der restauranter på eller i nærheden af Hotel Restaurant Bellevue au Lac?

Ja, der er en restaurant på stedet, Ambiance and lake terrace.

Hvordan er området omkring Hotel Restaurant Bellevue au Lac?

Hotel Restaurant Bellevue au Lac ligger ved vandet, kun 1 minutters gang fra Thun-søen og 11 minutters gang fra Oberhofen Slot.

Anmeldelser

Anmeldelser af Hotel Restaurant Bellevue au Lac

9,0

Fantastisk

9,2

Rengøring

9,0

Området

9,2

Service og personale

8,6

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Fantastisk rum med underbar utsikt över sjön.
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

wunderbare Lage…
Verificeret anmeldelse

4/10 Rimeligt

kein Charm, schade denn das Gebäude könnte sehr viel hergeben mit der fantastischen Lage
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

This was the most amazing place. The views, the lake, the rooms and especially the staff. We had the most wonderful gentleman checking us in and 2 of the waitstaff went out of their way to help us book train tickets. If we ever return to Switzerland we will be sure too stay here again
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Hotel avec un emplacement idéal en toute bordure du lac de Thune. par contre à savoir que peu de places de parking sont disponibles et surtout qu'il n'y a pas de climatisation dans les chambres. on a aussi eu une chambre avec une terrase communicante avec les chambres d'à coté.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Très bon accueil et très belle vue des chambres sur le lac.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

I loved the view of Lake Thun from the balcony, the crisp white linens, bright light, and professional and respectful staff. Breakfast was very nice also!
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Our stay was amazing! Beautiful and well maintained property. The staff was wonderful and helpful! Hotel is in a beautiful quiet location, it was very peaceful.
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

great base location if you plan on exploring the Bernese Oberland area at a resonable price
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Beautiful view! Delicious breakfast
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Great location with beautiful view of the lake, and just steps from the bus stop. The staff was friendly and helpful.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

This was a lovely short stay on Lake Thun. The staff was kind and helpful, the room was excellent, and it was nice to have a hot breakfast included in the stay. Easily accessible by the 21 bus from Thun station or either of the Interlaken stations (free bus pass with stay). Lots to do along that bus line and wonderful walks from the hotel itself.
Verificeret anmeldelse

6/10 Godt

Voll o. k. aber ein bisschen alt und müde. Gutes Frühstück und freundliches Personal.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

The hotel lobby was beautiful, the staff very friendly and helpful. They gave us a room upgrade cause the one we were supposed to stay in wasn’t cleaned in time. The lake side view was stunning and the breakfast was amazing
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Ich hoffe, dass die Bar gelegentlich wieder für einen Schlummertrunk geöffnet wird.
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Great lake view. Wonderful breakfast. Clean room. This property has so much potential they could utilize. Overall, a nice stay.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Sehr freundliches Personal, super Standort und leckeres Frühstück. Das Zimmer war sauber und gemütlich. Kommen sicher wieder Danke für den netten Aufenthalt.
Verificeret anmeldelse

6/10 Godt

Leider konnten wir mit unserem Aufenthalt nicht zufrieden sein. Im Badezimmer waren deutliche Spuren von Schimmel vorhanden, was für uns bei einem Hotel in dieser Preisklasse nicht akzeptabel ist. Besonders enttäuschend war zudem, dass unsere Reklamationen nicht ernst genommen wurden und wir uns mit unseren Anliegen nicht wirklich wahrgenommen fühlten. Das Preis-Leistungs-Verhältnis stimmt aus unserer Sicht überhaupt nicht. Die Aussicht auf den See ist zwar wirklich genial und ohne Zweifel ein Highlight – leider ist das auch das Einzige, was uns von diesem Aufenthalt positiv in Erinnerung bleiben wird. Für den Preis hätten wir deutlich mehr erwartet, insbesondere in Bezug auf Sauberkeit, Service und den Umgang mit Gästen.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Schön
Verificeret anmeldelse

6/10 Godt

Wunderschön gelegenes Hotel mit Sonnenterrasse am See. Leider nicht sehr gepflegt und unterhalten. Empfang freundlich. Zimmer nicht klimatisiert. Sauberkeit ok. Frühstück auf der Sonnenterrasse wäre bei schönem Wetter an und für sich sehr schön. Die Terrasse macht aber einen sehr ungepflegten Eindruck. Tische waren nicht gedeckt. Das Frühstücksbuffet war nicht sehr ansprechend. Das Besteck mussten wir suchen. Der Badesteg ist zwar vorhanden aber für den Einstieg ins Wasser nicht einladend.
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Great location, friendly and helpful staff, good value for money
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Panoramic view of the lake from room 204 though the room layout was a bit awkward. No bedside table on one side of the bed. Unfortunately no air conditioning in the recent heatwave but supplied with a large fan. Note that the hotel is alcohol free so no sitting on the terrace with a cool beer in the evening.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Great location, excellent breakfast
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

I enjoyed the breakfast, the views were beautiful and the staff was very helpful and kind
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

The amazing lake front property and view of the mountains was unforgettable. Loved the hotel and the town!