Chalet Cannelle

Bed & Breakfast i La Chapelle-d'Abondance med skifaciliteter, udlejning af ski og skipas

Vælg datoer for at se priser

Med sin beliggenhed i nærheden af vinteroplevelser som langrend er Chalet Cannelle et godt bud til din skiferie i La Chapelle-d'Abondance. Gæster har flere penge til sjov i sneen med gratis fordele som Wi-Fi, selvstændig parkering og komplet morgenmad dagligt fra kl. 07.30 til kl. 09.30. Andre højdepunkter tæller en terrasse og en have. Skiløbere vil værdsætte adgangen til skipas, udlejning af skiudstyr og skiundervisning.

Anmeldelser

9,8 ud af 10.
Enestående

Populære faciliteter

  • Gratis morgenmad
  • Gratis parkering
  • Gratis Wi-Fi
  • Faciliteter til tøjvask

Primære faciliteter (12)

  • Daglig rengøring
  • Udlejning af skiudstyr og skiundervisning
  • Skipas
  • Terrasse
  • Have
  • Fælles stue
  • Mikrobølgeovn på fællesareal
  • Køleskab på fællesareal
  • Vaskeservice
  • Concierge-tjenester
  • Et picnicområde
  • Bagageopbevaring

Føl dig hjemme (6)

  • Privat badeværelse
  • Have
  • Terrasse
  • Daglig rengøring
  • Renseri- og vaskeriservice
  • Gratis selvstændig parkering

Værelsesmuligheder

Comfort-dobbeltværelse - bjergudsigt

  • Bjergudsigt
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 kingsize-seng

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
Route de Suvay, La Chapelle-d'Abondance, Haute-Savoie, 74360

Hvad ligger i nærheden?

  • Bossons - 2 min. kørsel - 1.7 km
  • Chermillon - 2 min. kørsel - 1.7 km
  • Super Chatel Skilift - 4 min. kørsel - 2.4 km
  • Avoriaz-skistedet - 57 min. kørsel - 38.8 km
  • Super Morzine Skilift - 57 min. kørsel - 38.8 km

Sådan kommer du rundt

  • Sion (SIR) – 61 min. kørsel, 72,4 km
  • Genève Internationale Lufthavn (GVA) – 106 min. kørsel, 134,5 km
  • Troistorrents Station – 19 min. kørsel, 17,4 km
  • Monthey-Ville Station – 25 min. kørsel, 21,9 km
  • Champéry Village Station – 25 min. kørsel, 21,2 km

Restauranter

  • ‪Le Retro - ‬4 min. kørsel
  • ‪Avalanche Bar - ‬4 min. kørsel
  • ‪La Terasse du Morclan - ‬17 min. kørsel
  • ‪Restaurant La Ripaille - ‬6 min. kørsel
  • ‪La Belle Rencontre - ‬4 min. kørsel

Om overnatningsstedet

Chalet Cannelle

  • Med sin beliggenhed i nærheden af vinteroplevelser som langrend er Chalet Cannelle et godt bud til din skiferie i La Chapelle-d'Abondance. Gæster har flere penge til sjov i sneen med gratis fordele som Wi-Fi, selvstændig parkering og komplet morgenmad dagligt fra kl. 07.30 til kl. 09.30. Andre højdepunkter tæller en terrasse og en have. Skiløbere vil værdsætte adgangen til skipas, udlejning af skiudstyr og skiundervisning.

I korte træk

Hotellets størrelse

    • 6 værelser

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 15.00 til kl. 19.00
    • Sen indtjekning afhænger af tilgængelighed
    • Minimumsalder for indtjekning: 18 år
    • Udtjekning er kl. 10.00

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Dette overnatningssted har ingen reception
    • Gæster modtager en e-mail med indtjekningsinstruktioner inden for 10 dage inden ankomst. Din vært byder dig velkommen
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Påkrævet ved indtjekning

    • Depositum med kreditkort, debitkort eller kontanter er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 18

Kæledyr

    • Kæledyr er ikke tilladt

Internet

    • Gratis Wi-Fi i fællesområder
    • Gratis Wi-Fi på værelserne (hastighed: 100+ Mbit/s (godt til 1-2 personer eller op til 6 enheder))

Parkering

    • Gratis utildækket parkering på stedet

Andre oplysninger

    • Særlige rygeområder

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Gratis komplet morgenmad hver morgen fra kl. 07.30 til kl. 09.30
  • Fælles mikrobølgeovn
  • Fælles køleskab

Oplevelser

  • Liftkort
  • Skiundervisning
  • Vandre-/cykelruter
  • Mountainbiking
  • Ridning

Faciliteter og service

  • Concierge-tjenester
  • Renseri- og vaskeriservice
  • Bagageopbevaring
  • Udlejning af skiudstyr

Faciliteter

  • Have
  • Picnicområde
  • Terrasse
  • Tv på fællesarealer
  • Fælles stue
  • Havemøbler

Ski

  • Liftkort
  • Skiundervisning
  • Udlejning af skiudstyr
  • Tæt på skilifter
  • Tæt på muligheder for langrendsløb

Værelsesfaciliteter

Hjemlig komfort

  • Varme

Få en god nats søvn

  • Lydisolerede værelser

Frisk dig op

  • Privat badeværelse
  • Gratis toiletartikler
  • Hårtørrer
  • Håndklæder
  • Toiletpapir

Hold forbindelsen

  • Gratis Wi-Fi (med en hastighed på 100+ Mbit/s (godt til 1-2 personer eller op til 6 enheder))

Mere

  • Daglig rengøring

Gebyrer og politikker

Obligatoriske gebyrer

Du vil blive bedt om at betale følgende gebyrer på overnatningsstedet ved indtjekning eller udtjekning. Gebyrer inkluderer muligvis skatter:
  • Der pålægges en byskat: 0.50 EUR pr. person pr. nat. Denne skat gælder ikke for børn under 18 år.

Valgfrie tjenester

  • Sen indtjekning mellem kl. 21.00 og kl. 23.00 kan arrangeres mod et ekstra gebyr på 30 EUR

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Der opkræves muligvis gebyrer for ekstra personer afhængigt af overnatningsstedets politik.
Dette overnatningssted har ingen elevator.
Gæster kan være helt rolige, da der er brandslukker på stedet.
Dette overnatningssted accepterer kreditkort, debetkort og kontanter.
Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard
Som følge af nationale reguleringer kan der ikke overføres mere end 1000 EUR i kontanter på dette overnatningssted. Kontakt overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen for flere oplysninger.
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Ofte stillede spørgsmål

Er kæledyr tilladt på Chalet Cannelle?

Kæledyr er desværre ikke tilladt.

Er der parkeringsmuligheder på stedet ved Chalet Cannelle?

Ja, der er gratis selvstændig parkering.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på Chalet Cannelle?

Indtjekning fra kl. 15.00 til kl. 19.00. Udtjekning er kl. 10.00.

Hvad kan jeg opleve hos Chalet Cannelle og i nærheden?

Benyt dig af mulighederne for vinteraktiviteter på stedet, herunder skiløb. Nyd godt af faciliteter som et picnicområde og en have.

Hvordan er området omkring Chalet Cannelle?

Chalet Cannelle ligger kun 1 minutters gang fra Les Portes du Soleil.

Anmeldelser

9,8

Enestående