Backpacker Hostel Bremen

Dette hostel i centrum med forbindelse til et shoppingcenter tilbyder restaurant og befinder sig tæt på ÖVB Arena

Vælg datoer for at se priser

Backpacker Hostel Bremen tilbyder en natklub og ligger mindre end et kvarters gang fra ÖVB Arena og Bremen Bymusikanter. Gratis Wi-Fi er inkluderet, og gæster, der gerne vil holde sig aktive, kan benytte sig af muligheden for vandre-/cykelruter i nærheden. En terrasse og en have er andre højdepunkter.

Anmeldelser

7,6 ud af 10.
Godt

Populære faciliteter

  • Gratis Wi-Fi
  • Restaurant
  • Forbundne værelser tilbydes
  • Faciliteter til tøjvask
  • Ikke-ryger

Primære faciliteter (12)

  • Daglig rengøring
  • Tæt på stranden
  • Restaurant
  • Natklub
  • Wi-Fi i lobbyen
  • Terrasse
  • Have
  • Et bibliotek
  • Pengeskab i receptionen
  • Selvbetjeningsvaskeri
  • Flersproget medarbejderstab
  • Concierge-tjenester

Føl dig hjemme (6)

  • Forbundne/tilstødende værelser
  • Have
  • Terrasse
  • Daglig rengøring
  • Vaskerifaciliteter
  • Badekar eller bruser

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 5 ud af 5 værelser

Enkeltværelse

  • Byudsigt
  • 12 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 1 person
  • 1 stor enkeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Værelse med 2 enkeltsenge

  • Byudsigt
  • 15 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 2 enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

Værelse til 3 personer

  • Byudsigt
  • 16 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 3 enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

Værelse til 4 personer

  • Byudsigt
  • 21 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 4 personer
  • 4 enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

Værelse - flere senge - fælles badeværelse

  • Byudsigt
  • 25 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 6 personer
  • 6 enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
Emil-Waldmann-Strasse 5-6, Bremen, 28195

Hvad ligger i nærheden?

  • ÖVB Arena - 10 min. gang - 0.9 km
  • Bremen Bürgerpark - 10 min. gang - 0.9 km
  • Bremen Bymusikanter - 13 min. gang - 1.2 km
  • Bremen Rådhus - 13 min. gang - 1.2 km
  • Schnoorviertel (det gamle kvarter) - 14 min. gang - 1.2 km

Sådan kommer du rundt

  • Bremen (BRE) – 14 min. kørsel, 7,5 km
  • Bremen (DHC-Bremen Centrale Station) – 7 min. gang, 0,6 km
  • Bremen Hovedbanegård – 8 min. gang, 0,6 km
  • Friedhofstraße Bremen Station – 6 min. kørsel, 3,6 km

Restauranter

  • ‪Burger King - ‬7 min. gang
  • ‪Espresso House - ‬6 min. gang
  • ‪McDonald's - ‬7 min. gang
  • ‪Noosou - ‬5 min. gang
  • ‪mooi lecker! - ‬6 min. gang

Om overnatningsstedet

Backpacker Hostel Bremen

  • Backpacker Hostel Bremen tilbyder en natklub og ligger mindre end et kvarters gang fra ÖVB Arena og Bremen Bymusikanter. Gratis Wi-Fi er inkluderet, og gæster, der gerne vil holde sig aktive, kan benytte sig af muligheden for vandre-/cykelruter i nærheden. En terrasse og en have er andre højdepunkter.

I korte træk

DONE

Hotellets størrelse

    • 22 værelser
    • Overnatningsstedet har 3 etager
DONE

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 14.00 til kl. 17.00
    • Mulighed for kontaktløs indtjekning
    • Hurtig udtjekning er tilgængelig
    • Minimumsalder for indtjekning: 18 år
    • Udtjekning er kl. 11.00
    • Mulighed for kontaktløs udtjekning
DONE

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Receptionen er åben dagligt fra kl. 10.00 til kl. 17.00
    • Gæster, som planlægger at ankomme uden for de normale indtjekningstider, skal kontakte overnatningsstedet på forhånd for at få indtjekningsinstruktioner og en adgangskode. Receptionen er bemandet i et begrænset tidsrum
    • Kontakt venligst overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen, mindst 24 timer før du ankommer, for at arrangere indtjekning
    • Kontakt venligst overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen, hvis du planlægger at ankomme efter kl. 17.00
    • Ved indtjekning skal gæster fremvise et negativ antigen-test COVID-19-testresultat eller bevis på fuld vaccination mod COVID-19
    • Krav om en negativ COVID-19-test gælder for alle gæster på 18 eller derover, og testen skal være foretaget højst 24 timer inden indtjekning. Bevis på vaccination mod COVID-19 gælder for alle gæster på 18 eller derover. Gæster skal være fuldt vaccinerede mindst 15 dage inden indtjekning.
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer
DONE

Påkrævet ved indtjekning

    • Depositum med kreditkort, debitkort eller kontanter er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 18
DONE

Børn

    • Ét barn (i alderen 3 år eller derunder) kan overnatte gratis på forældres eller værgers værelse, hvis de eksisterende sengepladser benyttes
    • Ingen baby-/barnesenge
DONE

Kæledyr

    • Kæledyr er ikke tilladt
WIFI

Internet

    • Gratis internetforbindelse via kabel i fællesområder
    • Gratis Wi-Fi på værelserne
LOCAL_PARKING

Parkering

    • Der er højdebegrænsninger for parkering på stedet
DONE

Andre oplysninger

    • Røgfrit overnatningssted
    • Polterabender er ikke tilladt

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Restaurant

Rejser med børn

  • Børn overnatter gratis (se oplysninger)

Oplevelser

  • Tæt på stranden
  • Vandre-/cykelruter

Faciliteter og service

  • Reception (begrænsede åbningstider)
  • Concierge-tjenester
  • Hjælp med udflugter/billetter
  • Vaskerifaciliteter
  • Gratis aviser i lobbyen
  • Bagageopbevaring
  • Flersproget medarbejderstab
  • Portier/piccolo
  • Cykelopbevaring

Faciliteter

  • 1 bygning/tårn
  • Pengeskab i receptionen
  • Have
  • Terrasse
  • Bibliotek
  • Kunstgalleri på stedet
  • Designerbutikker på stedet
  • Shoppingcenter på stedet
  • Cykelparkering
  • Natklub
  • Lokalt ejede og arrangerede ture og oplevelser
  • Forsatsvinduer
  • Mindst 80% af belysningen er LED-belysning
  • Omfattende politik for madspild
  • Ingen rørepinde af plast
  • Ingen sugerør af plast
  • Kun genanvendelige kopper
  • Kun genanvendeligt service

Hjælp til personer med et handicap

  • Oplyst rute til indgangen

Værelsesfaciliteter

Hjemlig komfort

  • Varme
  • Strygejern/strygebræt
  • Vaskemiddel

Få en god nats søvn

  • Allergivenligt sengetøj

Værelset

  • Individuelt møbleret og indrettet

Frisk dig op

  • Badekar eller bruser

Hold forbindelsen

  • Gratis Wi-Fi

Mad og drikke

  • Fælleskøkken

Mere

  • Daglig rengøring
  • Pengeskab
  • Forbundne værelser tilbydes
  • Automater til toiletartikler
  • Kun vandbesparende toiletter
  • Rejsebøger/anbefalinger
  • Kort over lokalområdet

Gebyrer og politikker

Obligatoriske gebyrer

Du vil blive bedt om at betale følgende gebyrer på overnatningsstedet ved indtjekning eller udtjekning. Gebyrer inkluderer muligvis skatter:
  • Der vil blive opkrævet en gældende byskat/lokal skat på 5.50 procent

Valgfrie tjenester

  • Wi-Fi er til rådighed på fællesområderne mod et ekstra gebyr
  • Sengelinned er til rådighed mod et ekstra gebyr (alternativt kan gæster medbringe eget sengelinned)
  • Håndklæder er til rådighed mod et ekstra gebyr (alternativt kan gæster medbringe egne håndklæder)

Parkering

  • Der er begrænset parkeringshøjde

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Overnatningsstedet har forbundne/tilstødende værelser, som kan være til rådighed, afhængig af tilgængelighed. Gæster kan anmode om disse værelser ved at kontakte overnatningsstedet direkte via kontaktoplysningerne på reservationsbekræftelsen.
Det er en politik på hotellet at nægte visse typer af reservationer, som grupper kunne tænkes at foretage, herunder polterabend eller lignende arrangementer.
Dette overnatningssted har ingen elevator.
Gæster kan være helt rolige, da der er brandslukker og sikkerhedsalarm på stedet.
Dette overnatningssted accepterer kreditkort og kontanter.
Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard, JCB International
Der er mulighed for betaling uden kontanter.
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Også kendt som

Gasthaus Bremer Backpacker Hostel Bremen
Gasthaus Bremer Backpacker Hostel
Gasthaus Bremer Backpacker Bremen
Gasthaus Bremer Backpacker
Backpacker Bremen
Backpacker Hostel Bremen Bremen
Backpacker Hostel Bremen Hostel/Backpacker accommodation
Backpacker Hostel Bremen Hostel/Backpacker accommodation Bremen

Ofte stillede spørgsmål

Tilbyder Backpacker Hostel Bremen gratis afbestilling og fuld refusion?

Ja, Backpacker Hostel Bremen har fuldt refunderbare værelsespriser, som kan reserveres på vores hjemmeside. Hvis du har reserveret en fuldt refunderbar værelsespris, kan reservationen afbestilles op til et par dage før indtjekning afhængigt af overnatningsstedets afbestillingspolitik. Du skal bare sørge for at tjekke overnatningsstedets afbestillingspolitik for de præcise vilkår og betingelser.

Er kæledyr tilladt på Backpacker Hostel Bremen?

Kæledyr er desværre ikke tilladt.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på Backpacker Hostel Bremen?

Indtjekning fra kl. 14.00 til kl. 17.00. Udtjekning er kl. 11.00. Der er mulighed for hurtig udtjekning samt kontaktløs indtjekning og udtjekning.

Er der et kasino på Backpacker Hostel Bremen?

Nej, dette hostel har ikke et kasino, men Casino Bremen (17 min. gang) ligger i nærheden.

Hvad kan jeg opleve hos Backpacker Hostel Bremen og i nærheden?

I de lunere måneder kan du benytte dig af muligheden for aktiviteter i nærheden som vandreture. Nyd godt af faciliteter som en natklub og en have.

Er der restauranter på eller i nærheden af Backpacker Hostel Bremen?

Ja, der er en restaurant på stedet.

Hvordan er området omkring Backpacker Hostel Bremen?

Backpacker Hostel Bremen ligger i Mitte, kun 7 minutters gang fra Bremen (DHC-Bremen Centrale Station) og 12 minutters gang fra Bremen Julemarked.