Fairfield Inn & Suites Gravenhurst Muskoka

Overnatningsstedets klasse: 3
Hotel i Gravenhurst med indendørs pool

Vælg datoer for at se priser

Fairfield Inn & Suites Gravenhurst Muskoka ligger kun fem minutters kørsel fra Lake Muskoka. Den indendørs pool er et oplagt sted til en morgensvømmetur, og gæster kan også benytte fitnesscenteret.

Anmeldelser

9,4 ud af 10.
Enestående

Populære faciliteter

  • Pool
  • Gratis morgenmad
  • Kæledyrsvenligt
  • Gratis parkering
  • Gratis Wi-Fi
  • Aircondition

Primære faciliteter (11)

  • Rengøring (efter andmodning)
  • En indendørs pool
  • Fitnessfaciliteter
  • Døgnåbent forretningscenter
  • Forretningscenter
  • Mødelokaler
  • Døgnåben reception
  • Vaskeservice
  • Selvbetjeningsvaskeri
  • Mødelokale
  • Bagageopbevaring

Føl dig hjemme (6)

  • Mikrobølgeovn
  • Privat badeværelse
  • Premium-tv-kanaler
  • Vaskerifaciliteter
  • Kaffe-/temaskine
  • Mørklægningsgardiner
Den nuværende pris er 1.099 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
1. okt. - 2. okt.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 8 ud af 8 værelser

Værelse - 1 kingsize-seng

  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 kingsize-seng

Værelse - 1 kingsize-seng - tilpasset personer med nedsat hørelse (Bathtub, Roll-in Shower)

  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 kingsize-seng

Værelse - 1 kingsize-seng - tilpasset personer med nedsat mobilitet - badekar

  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 kingsize-seng

Værelse - 2 queensize-senge

10,0 ud af 10
Enestående
(6 anmeldelser)
  • 1 soveværelse
  • Plads til 4 personer
  • 2 queensize-senge

Værelse - 2 queensize-senge - tilpasset personer med nedsat mobilitet - badekar

8,0 ud af 10
Rigtig godt
(1 anmeldelse)
  • 1 soveværelse
  • Plads til 4 personer
  • 2 queensize-senge

Studiolejlighed - 1 kingsize-seng med sovesofa

  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 kingsize-seng og 1 sovesofa (dobbeltseng)

Studiolejlighed - 1 kingsize-seng med sovesofa (Bathtub, Roll-in Shower)

  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 kingsize-seng og 1 sovesofa (dobbeltseng)

Studiolejlighed - flere senge

10,0 ud af 10
Enestående
(1 anmeldelse)
  • 1 soveværelse
  • Plads til 5 personer
  • 2 queensize-senge og 1 sovesofa (dobbeltseng)

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
112 Fountain Street, Gravenhurst, ON, P1P 0H3

Hvad ligger i nærheden?

  • Gull Lake Rotary Park - 18 min. gang - 1.5 km
  • Gravenhurst Opera House - 20 min. gang - 1.7 km
  • Gull Lake - 2 min. kørsel - 1.5 km
  • Bethune Memorial House - 2 min. kørsel - 1.8 km
  • Lake Muskoka - 3 min. kørsel - 2.6 km

Sådan kommer du rundt

  • Muskoka, Ontario (YQA) – 13 min. kørsel, 10,6 km
  • Toronto, ON (YYZ-Pearson Intl.) – 102 min. kørsel, 159,6 km
  • Gravenhurst Station – 22 min. gang, 1,8 km
  • Washago Station – 17 min. kørsel, 20,7 km

Restauranter

  • ‪McDonald's - ‬7 min. gang
  • ‪Lo Siento Taco Bar - ‬4 min. kørsel
  • ‪Tim Hortons - ‬4 min. gang
  • ‪Tim Hortons - ‬3 min. kørsel
  • ‪Starbucks - ‬6 min. gang

Om overnatningsstedet

Fairfield Inn & Suites Gravenhurst Muskoka

  • Fairfield Inn & Suites Gravenhurst Muskoka ligger kun fem minutters kørsel fra Lake Muskoka. Den indendørs pool er et oplagt sted til en morgensvømmetur, og gæster kan også benytte fitnesscenteret.

I korte træk

Hotellets størrelse

    • 102 værelser

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 15.00 til kl. 01.00
    • Sen indtjekning afhænger af tilgængelighed
    • Minimumsalder for indtjekning: 18 år
    • Udtjekning er kl. 11.00

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Receptionspersonalet tager imod gæster ved ankomst til overnatningsstedet
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Påkrævet ved indtjekning

    • Depositum med kreditkort, debitkort eller kontanter er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 18

Børn

    • Ingen baby-/barnesenge

Kæledyr

    • Kæledyr er tilladt (kun hunde og katte, maks. 1 kæledyr i alt, op til 30 kg pr. kæledyr)*
    • Servicedyr er tilladt
    • Begrænsninger gælder*
    • Kæledyr skal være under opsyn

Internet

    • Gratis Wi-Fi i fællesområder
    • Gratis Wi-Fi på værelserne (hastighed: 50+ Mbit/s)

Parkering

    • Gratis parkering på stedet
    • Der er parkering og parkering til minibus/varevogn på stedet
    • Ladestation til elbiler på stedet

Andre oplysninger

    • Røgfrit overnatningssted

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Gratis morgenmadsbuffet hver morgen fra kl. 06.30 til kl. 10.30

Forretningsfaciliteter

  • Døgnåbent forretningscenter
  • Mødelokale

Faciliteter og service

  • Døgnåben reception
  • Renseri- og vaskeriservice
  • Bagageopbevaring

Faciliteter

  • Bygget i 2025
  • Fitnesscenter
  • En indendørs pool
  • Mindst 80% af belysningen er LED-belysning

Hjælp til personer med et handicap

  • Elevator
  • Bredde på elevatordør (cm): 91
  • Parkering til kørestolsbrugere
  • 2 parkering med kørestolsadgang på stedet
  • Offentligt badeværelse med adgang for kørestolsbrugere
  • Parkering til minibus for kørestolsbrugere
  • Elevator med adgang for kørestolsbrugere
  • Registreringsskranke med adgang for kørestolsbrugere
  • Pool med adgang for kørestolsbrugere
  • Fitnesscenter med adgang for kørestolsbrugere
  • Tv med undertekster
  • Oplyst rute til indgangen
  • Rute til indgangen uden trapper
  • Tyndt gulvtæppe på væreslet
  • Flisegulv i fællesområder

Værelsesfaciliteter

Underholdning

  • 55-tommers fladskærms-tv
  • Kabelkanaler (premium)

Hjemlig komfort

  • Klimastyret aircondition og varme
  • Kaffe-/temaskine
  • Strygejern/strygebræt

Få en god nats søvn

  • Allergivenligt sengetøj
  • Mørklægningsgardiner
  • Lydisolerede værelser
  • Premium-sengetøj
  • Topmadras

Værelset

  • Individuelt møbleret

Frisk dig op

  • Privat badeværelse
  • Gratis toiletartikler
  • Hårtørrer
  • Håndklæder
  • Tandbørste og tandpasta (efter anmodning)
  • Toiletpapir

Hold forbindelsen

  • Skrivebord
  • Gratis Wi-Fi (med en hastighed på 50+ Mbit/s)
  • Gratis lokalopkald
  • Kontorstol

Mad og drikke

  • Minikøleskab
  • Mikrobølgeovn

Mere

  • Rengøring efter anmodning
  • Pengeskab med plads til bærbar computer
  • Affaldssortering
  • Kun vandbesparende brusere
  • Kun vandbesparende toiletter
  • Adgang med mobilnøgle

Interessante fakta

Priser og udmærkelser

Miljøcertificeret overnatningssted
Dette overnatningssted er certificeret af følgende uafhængige bæredygtighedsordninger: Green Key Global. Du kan læse mere om certificeringskravene på de enkelte hjemmesider.

Gebyrer og politikker

Kæledyr

  • Der opkræves ikke gebyrer for servicedyr
  • Depositum for kæledyr: 50 USD pr. ophold
  • Kæledyr er tilladt mod et tillægsgebyr på USD 100 pr. kæledyr (kan variere baseret på opholdets længde), plus et engangsbeløb for rengøring på USD 50

Pool, spa og fitness (hvis tilgængeligt)

  • Der er adgang til poolen fra kl. 06.00 til kl. 22.00

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Der opkræves muligvis gebyrer for ekstra personer afhængigt af overnatningsstedets politik.
Gæster kan være helt rolige, da der er brandslukker på stedet.
Dette overnatningssted accepterer kreditkort.
Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard, American Express
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Også kendt som

Fairfield Inn Suites Gravenhurst Muskoka
Fairfield Inn & Suites Gravenhurst Muskoka Hotel
Fairfield By Marriott Inn Suites Gravenhurst Muskoka
Fairfield Inn & Suites Gravenhurst Muskoka Gravenhurst
Fairfield Inn & Suites Gravenhurst Muskoka Hotel Gravenhurst

Ofte stillede spørgsmål

Er der en pool på Fairfield Inn & Suites Gravenhurst Muskoka ?

Ja, der findes en indendørs pool. Gæster har adgang til poolen fra kl. 06.00 til kl. 22.00.

Er kæledyr tilladt på Fairfield Inn & Suites Gravenhurst Muskoka ?

Ja, hunde og katte er tilladt med en begrænsning på 1 i alt med en maksimumvægt på 30 kg pr. kæledyr. Der opkræves et gebyr på 100 USD pr. kæledyr pr. ophold, og der er også et depositum på 50 USD pr. ophold. Servicedyr er fritaget fra gebyrer. Visse begrænsninger kan gælde. Kontakt overnatningsstedet for at få flere oplysninger.

Er der parkeringsmuligheder på stedet ved Fairfield Inn & Suites Gravenhurst Muskoka ?

Ja, der er gratis selvstændig parkering. Der tilbydes ladestander til elbiler.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på Fairfield Inn & Suites Gravenhurst Muskoka ?

Indtjekning fra kl. 15.00 til kl. 01.00. Udtjekning er kl. 11.00.

Hvad kan jeg opleve hos Fairfield Inn & Suites Gravenhurst Muskoka og i nærheden?

Fairfield Inn & Suites Gravenhurst Muskoka tilbyder en indendørs pool og et fitnesscenter.

Hvordan er området omkring Fairfield Inn & Suites Gravenhurst Muskoka ?

Fairfield Inn & Suites Gravenhurst Muskoka ligger kun 17 minutters gang fra Gravenhurst Opera House og 19 minutters gang fra Gull Lake Rotary Park.

Anmeldelser

Anmeldelser af Fairfield Inn & Suites Gravenhurst Muskoka

9,4

Enestående

9,8

Rengøring

9,4

Faciliteter

9,8

Service og personale

9,6

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Michelle at the breakfast was so sweet..helped each morning.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Excellent, clean, good place, safe
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Really great breakfast, lovely staff, comfortable room with well decorated common spaces and rooms.
Verificeret anmeldelse

6/10 Godt

Nice location. New hotel.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Nice place to stay
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Very clean hotel. Great location and very friendly front desk staff.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Great breakfast and friendly staff
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Very nice space for stay .
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Just great all round.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

new building and great staff. However, we found a big foot print on the sofa inside our room.
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

New property, clean and great place to stay.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Breakfast was great. Rooms very clean staff amazing
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Would have liked to have more recycling containers around the hotel.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

A great place to stay, really nailing everything. Clean, updated rooms, friendly staff and solid options for breakfast.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

The location is excellent - many restaurants within walking distance and main street Gravenhurst is walkable from the hotel.The Gull Lake park and waterfront is walkable from the hotel.The breakfast provided by the hotel was excellent.The indoor pool is great.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

This place was awesome. Restaurants within walking distance. The staff was super friendly especially the lady that looks after the buffet. Quiet and clean.
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Clean and renovated, breakfast was good with many options. The staff was nice and kind.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

I stayed here for 2 nights and the room was really clean. The staffs were very kind. I recommend this hotel for family with kids.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

clean room, welcoming and helpful staff
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

The breakfast was first class but even more so, Michelle the breakfast room hostess/all doer was an absolute star! She made our stay to be most memorable and for that reason especially we will stay at their hotel the next time we are in Muskoka
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Great experience. clean quiet rooms. decent options for quick lunch/dinner within walking distance
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Clean rooms and nice breakfast
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Comfortable beds and friendly staff :)
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Fantastic staff They were so helpful and accommodating Breakfast was hot and fresh with lots of options
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Just a fantastic stay all around. Second year in a row we’ve booked a room here for a concert in Bala and we will be doing it (at the very least) on an annual basis. Nothing but the very best at Fairfield in Gravenhurst!