Privat vært

Jimmy Pyramids Hotel

Overnatningsstedets klasse: 4.5
Hotel i bjergene med restaurant i nærheden af Pyramidekomplekset ved Giza

Vælg datoer for at se priser

Jimmy Pyramids Hotel tilbyder en fantastisk beliggenhed, mindre end 10 minutters gang fra Pyramidekomplekset ved Giza og Den Store Sfinx i Giza. Gæster kan lade sig forkæle med deep tissue-massage og få noget at spise i kaffebaren/caféen. Dette hotel med luksusfaciliteter ligger desuden en kort køretur fra Keopspyramiden og Grand Egyptian Museum.
VIP Access

Anmeldelser

9,4 ud af 10.
Enestående

Populære faciliteter

  • Spa
  • Lufthavnstransport
  • Gratis parkering
  • Gratis Wi-Fi
  • Restaurant
  • Aircondition

Primære faciliteter (12)

  • Rengøring (efter andmodning)
  • Restaurant og bar/lounge
  • Morgenmad tilgængelig
  • Roomservice (døgnet rundt)
  • Kaffebar
  • Spafaciliteter
  • Lufthavnstransport
  • Døgnåben reception
  • Kaffe/te på fællesarealer
  • Aircondition
  • Pejs i lobbyen
  • Pengeautomat/banktjeneste

Føl dig hjemme (6)

  • Privat badeværelse
  • Privat boblebad
  • Vaskerifaciliteter
  • Elevator
  • Minibar
  • Badekar eller bruser
Den nuværende pris er 217 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
26. sep. - 27. sep.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 10 ud af 10 værelser

Double or Twin Room, City View

  • Byudsigt
  • 22 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 kingsize-seng

Standardenkeltværelse

  • 17 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 1 person
  • 1 enkeltseng

Comfort-værelse til 3 personer

  • 27 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 3 enkeltsenge

Premium Double Room 3rd floor, Balcony, Pyramids view

8,0 ud af 10
Rigtig godt
(1 anmeldelse)
  • Bjergudsigt
  • 25 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 queensize-seng

Deluxe Double Room with Bathtub, Pyramids View

10,0 ud af 10
Enestående
(3 anmeldelser)
  • Bjergudsigt
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 kingsize-seng

Superior Double Room, 4th Floor, Balcony, Pyramids View

  • Bjergudsigt
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 kingsize-seng

Double or Twin Room, City View

  • Byudsigt
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 2 store enkeltsenge

Junior-suite - bjergudsigt

  • Bjergudsigt
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 2 store enkeltsenge

Deluxe-suite

  • Bjergudsigt
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 kingsize-seng

Studio-suite - byudsigt

  • Byudsigt
  • 1 soveværelse
  • Plads til 4 personer
  • 2 store enkeltsenge

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
1 Kaab Ibn Malek, Nazlet El-Semman, Giza, Al Haram, 12512

Hvad ligger i nærheden?

  • Pyramidekomplekset ved Giza - 3 min. gang - 0.3 km
  • Sound and Light Teater - 3 min. gang - 0.3 km
  • Den Store Sfinx i Giza - 5 min. gang - 0.5 km
  • Keopspyramiden - 17 min. gang - 1.5 km
  • Menkaure-pyramiden - 12 min. kørsel - 2.7 km

Sådan kommer du rundt

  • Giza (SPX-Sphinx Internationale Lufthavn) – 40 min. kørsel, 38,2 km
  • Kairo (CAI-Kairo Intl.) – 52 min. kørsel, 50,7 km
  • Giza Suburbs Station – 11 min. kørsel, 13,1 km
  • Manial Shiha Station – 13 min. kørsel, 15,2 km
  • Imbaba Station – 18 min. kørsel, 19,3 km
  • Lufthavnstransport (tillægsgebyr)

Restauranter

  • ‪Abou Shakra | ابو شقرة - ‬2 min. gang
  • ‪bumb burger - ‬3 min. kørsel
  • ‪Filato - ‬13 min. gang
  • ‪دوار العمدة - ‬3 min. kørsel
  • ‪Mawlana - ‬3 min. kørsel

Om overnatningsstedet

Jimmy Pyramids Hotel

  • Jimmy Pyramids Hotel tilbyder en fantastisk beliggenhed, mindre end 10 minutters gang fra Pyramidekomplekset ved Giza og Den Store Sfinx i Giza. Gæster kan lade sig forkæle med deep tissue-massage og få noget at spise i kaffebaren/caféen. Dette hotel med luksusfaciliteter ligger desuden en kort køretur fra Keopspyramiden og Grand Egyptian Museum.

I korte træk

Hotellets størrelse

    • 19 værelser
    • Overnatningsstedet har 4 etager

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 13.00 til når som helst
    • Minimumsalder for indtjekning: 15 år
    • Udtjekning er kl. 11.00

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Dette overnatningssted tilbyder transport fra lufthavnen (kan medføre tillægsgebyr). Gæster, som vil arrangere transport, skal kontakte overnatningsstedet 72 timer før ankomst via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen
    • Receptionspersonalet tager imod gæster ved ankomst til overnatningsstedet
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Påkrævet ved indtjekning

    • Depositum med kreditkort, debitkort eller kontanter er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 15

Kæledyr

    • Ingen kæledyr eller servicedyr tilladt

Internet

    • Gratis Wi-Fi i fællesområder
    • Gratis Wi-Fi på værelserne

Parkering

    • Gratis parkering på stedet
    • Der er parkering på stedet
    • Gratis parkering i området indenfor 1 meter fra 6:00 til 0

Transport

    • Lufthavnstransport efter anmodning (døgnet rundt)*

Andre oplysninger

    • Røgfrit overnatningssted

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Lokale morgenmadsretter (tillægsgebyr) i weekenden fra kl. 07.30 til kl. 10.00
  • Arrangerede aftensmåltider dagligt mod et tillægsgebyr(reservation er påkrævet)
  • Restaurant
  • Bar/lounge
  • Kaffebar
  • Kaffe/te på fællesarealer
  • Privat spisning
  • Privat picnic
  • Gratis reception dagligt
  • Roomservice døgnet rundt

Oplevelser

  • Safari

Faciliteter og service

  • Døgnåben reception
  • Concierge-tjenester
  • Hjælp med udflugter/billetter
  • Renseri- og vaskeriservice
  • Bagageopbevaring

Faciliteter

  • Bygget i 100
  • Pengeautomat/banktjeneste
  • Pejs i lobbyen
  • Tv på fællesarealer
  • Myggenet
  • Designerbutikker på stedet
  • Shoppingcenter på stedet
  • Spabehandlinger
  • Opbevaringsskabe til rådighed
  • Selskabslokale

Hjælp til personer med et handicap

  • Elevator
  • Bredde på elevatordør (cm): 97
  • Adgang for kørestolsbrugere
  • Parkering til kørestolsbrugere
  • 4 parkering med kørestolsadgang på stedet
  • Hjælpemidler til hørehæmmede
  • Concierge-reception adgang for kørestolsbrugere
  • Elevator med adgang for kørestolsbrugere
  • Restaurant med adgang for kørestolsbrugere
  • Handicapvenlig transport til/fra lufthavnen
  • Visuel brandalarm på gangene
  • Håndtag på gangene
  • Højde på håndtag på gangene (cm): 36
  • Håndtag i trappeopgange
  • Højde på håndtag i trappeopgange (cm): 102
  • Kørestole til rådighed på stedet
  • Oplyst rute til indgangen
  • Rute til indgangen uden trapper
  • Glat gulv på værelset
  • Tyndt gulvtæppe på væreslet

Værelsesfaciliteter

Underholdning

  • 32-tommers LED-tv
  • Satellit-tv-kanaler

Hjemlig komfort

  • Aircondition og varme
  • Minibar
  • Elkedel
  • Badekåber og hjemmesko
  • Strygejern/strygebræt

Få en god nats søvn

  • Lydisolerede værelser
  • Premium-sengetøj
  • Madras af viskoelastisk skum

Værelset

  • Indendørs privat boblebad
  • Massage på værelset
  • Balkon
  • Pejs

Frisk dig op

  • Privat badeværelse
  • Badekar eller bruser
  • Gratis toiletartikler
  • Hårtørrer
  • Håndklæder
  • Tandbørste og tandpasta (efter anmodning)
  • Toiletpapir

Hold forbindelsen

  • Skrivebord
  • Gratis Wi-Fi

Mad og drikke

  • Champagneservice
  • Lokal måltidslevering
  • Gratis mineralvand
  • Spisebord

Mere

  • Rengøring efter anmodning
  • Pengeskab
  • Adgang via udendørs korridor
  • Rejsebøger/anbefalinger

Interessante fakta

Spa

Gæster kan lade sig forkæle med behandlinger i stedets spa. Blandt behandlingerne er deep tissue-massage og thai-massage.

Gebyrer og politikker

Valgfrie tjenester

  • Lokale morgenmadsretter tilbydes mod et ekstra gebyr på ca. 7 USD for voksne og 5 USD for børn
  • Lufthavnstransport tilbydes mod et ekstra gebyr på 25 USD pr. køretøj (enkelt, maks. antal personer: 3)
  • Et arrangeret aftensmåltid tilbydes for 15 USD

Børn og ekstra senge

  • Ekstrasenge er til rådighed mod et gebyr på 15 USD pr. nat
  • Lufthavnstransport for børn i alderen 1 til 10 koster 45 USD (for en retur)

Pool, spa og fitness (hvis tilgængeligt)

  • Reservationer er påkrævet for spabehandlinger. Reservationer foretages ved at kontakte overnatningsstedet inden ankomst via telefonnummeret på reservationsbekræftelsen

Politikker

Dette overnatningssted administreres af en privat vært (en person, der ikke udlejer som virksomhed eller erhverv). EUs forbrugerlov, herunder fortrydelsesret, gælder ikke for din reservation. Din reservation er dog dækket af din private værts afbestillingsregler.
Der opkræves muligvis gebyrer for ekstra personer afhængigt af overnatningsstedets politik.
Dette overnatningssted har udendørsområder såsom altaner, balkoner eller terrasser, der muligvis ikke er egnede for børn. Hvis du har spørgsmål, anbefaler vi, at du kontakter overnatningsstedet inden ankomst for at bekræfte, at de har et passende værelse til dig.
Gæster kan være helt rolige, da der er brandslukker på stedet.
Dette overnatningssted accepterer kreditkort, debetkort og kontanter.
Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard, Discover

Også kendt som

Jimmy Pyramids Hotel Giza
Jimmy Pyramids Hotel Hotel
Jimmy Pyramids Hotel Hotel Giza

Ofte stillede spørgsmål

Er kæledyr tilladt på Jimmy Pyramids Hotel ?

Kæledyr og servicedyr er desværre ikke tilladt.

Er der parkeringsmuligheder på stedet ved Jimmy Pyramids Hotel ?

Ja, der er gratis selvstændig parkering.

Tilbyder Jimmy Pyramids Hotel lufthavnstransport?

Ja, der tilbydes lufthavnstransport. Der opkræves et gebyr på 25 USD pr. køretøj for en enkeltbillet.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på Jimmy Pyramids Hotel ?

Indtjekning fra kl. 13.00 til når som helst. Udtjekning er kl. 11.00.

Hvad kan jeg opleve hos Jimmy Pyramids Hotel og i nærheden?

Jimmy Pyramids Hotel tilbyder indendørs private boblebade.

Er der restauranter på eller i nærheden af Jimmy Pyramids Hotel ?

Ja, der er en restaurant på stedet.

Har Jimmy Pyramids Hotel værelser med privat boblebad?

Ja, hvert værelse har et indendørs privat boblebad.

Har Jimmy Pyramids Hotel private udendørs områder?

Ja, hvert værelse har en balkon.

Hvordan er området omkring Jimmy Pyramids Hotel ?

Jimmy Pyramids Hotel ligger i Al Haram, kun 5 minutters gang fra Pyramidekomplekset ved Giza og 7 minutters gang fra Den Store Sfinx i Giza.

Anmeldelser

Anmeldelser af Jimmy Pyramids Hotel

9,4

Enestående

9,2

Rengøring

9,0

Faciliteter

9,8

Service og personale

9,2

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

We really enjoyed our stay! The staff was friendly and the breakfast was delicious! Satisfied travelers!
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Petit hôtel idéalement placé pour visiter les pyramides. Le roof top avec vue imprenable, le petit déjeuner copieux, le calme de la chambre, le personnel serviable ont contribué à rendre notre séjour des plus agréables.
Vue du roof top
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

We had a great stay. The rooms were clean and the staff very helpful. We organised our guide for the pyramids through the hotel and this was excellent, helping us to navigate the site seemlessly without fuss and enjoy it!
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

ピラミッドまで徒歩5分、大博物館にも車で10分程度の便利な立地。ピラミッドを望む部屋の窓、屋上からの景色は申し分ないです。部屋の設備等も価格に見合った十分なものでした。 ほとんどのスタッフの方は対応に問題がなく、送迎依頼などの連絡もスムーズで明確でした。ただ、正規スタッフではなさそうな人たちがホテル内や付近で仕事を求めて待ち構えているので、そこは注意が必要です。
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

L'acceuil était parfait, merci à toute l'équipe !
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Staff is friendly
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

The room was very clean and staff was outstanding. I had a beautiful room that had the view of the pyramids. I felt very safe as the hotel was across the street of the police station but what really stood out is how protective the staff was of being a solo female traveler. The staff was very accommodating with every request I had. Would definitely recommend staying at this hotel.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

The staff are exceptional! Very friendly, helpful and accommodating!
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Magnifique emplacement et vue

Nous avons passé un magnifique séjour dans cet hôtel familial. Très propre et cosy je recommande à 100% et y retournerais sans hésiter une seconde. 5 min à pied des pyramides et très belle vue dessus depuis le rooftop
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

I had an enjoyable stay at Jimmy’s Pyramids hotel. Clean room/hotel, amazing staff and great amenities. I definitely recommend to book a tour at the hotel as well. Amir was the best tour guide, I had an unforgettable experience. First time in Egypt and I couldn’t have picked a better place. I will definitely be back!
Rooftop views
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Jimmy the owner is the friendliest most accommodating host. The rooftop restaurant lounge area has a great view of pyramids food was delicious and well priced. Would 100% recommend 😊
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Magnifique hôtel super bien positionné pour visiter les pyramides avec une superbe vue depuis le rooftop. Les chambres sont très belle, meilleur rapport qualité prix et le personnel de l’hôtel est au petit soin. Une superbe ambiance où l’on se sent tout de suite chez soi. Je recommande à 100%
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

I had a wonderful time and a major part of that was my stay with Jimmy Pyramids. Everybody was so kind and welcoming and it truly set the tone for my visit. Thank you so much!
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

We loved Jimmy Pyramids. This hotel has been family owned for well over a hundred years and the experience shows, easily the best hospitality we experienced in Egypt. Jimmy sr, Jimmy jr , Marjuan and Ahmed took very good care of us, booking our tours and transfers at great prices was so convenient. Rooftop restaurant food was great and the views stunning. We wished we could have stayed a couple more days, and would stay again for sure. Just a great experience in Giza.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

I recently stayed at Jimmy's Pyramids Hotel in Giza and was thoroughly impressed. The location couldn't have been better—right in the heart of everything, making it incredibly convenient to explore and the views from the roof top deck were breathtaking. The service stood out as exceptional: attentive, personal, and genuinely warm, making me feel right at home. The rooms were comfortable and exceeded my expectations. This family-run hotel has a charm and welcoming atmosphere that you simply can't find in the big chain hotels. I would happily choose Jimmy's Pyramids Hotel over any large box hotel any day. Highly recommended!
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Personale sempre disponibile per ogni esigenza
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Just recently stayed at this hotel and loved everything about it the convenience of the pyramids the location and how helpful the staff is there. Jimmy and his family and staff made us feel very welcome like family and were there to help us have the best experience. The hotel was very nice. The rooftop with the breakfast every morning was amazing. The view from the rooftop was breathtaking. I also did a lot of excursions through the hotel which was easy and the staff was very helpful. I would definitely stay here again.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

The whole experience was great. The staff were attentive and catered to our needs. We had one incident at check out where the staff were trying to charge us for excursions that we already paid for but that could have been miscommunication on the staff's behalf. Overall a good stay at this location . The rooftop has amazing views of the pyramids and the food has traditional Egyptian cuisine.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Very clean,people very friendly and kind Environment look like you stay at your home very nice people. I really recommend it ❤️❤️❤️
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Verificeret anmeldelse

6/10 Godt

Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt