La Villa Maurice

Bed & Breakfast i centrum i kort afstand fra Avenue Louise

Vælg datoer for at se priser

La Villa Maurice befinder sig mindre end 10 minutters kørsel fra Avenue Louise og Den Europæiske Unions Parlamentsbygning. Gratis faciliteter inkluderer Wi-Fi, internet via kabel og lokale morgenmadsretter dagligt fra kl. 07.30 til kl. 10.30. La Grand Place og Tour & Taxis ligger desuden en kort køretur derfra. Offentlig transport ligger kun en kort gåtur væk: Cambre-Étoile Station ligger 3 minutter væk og Buyl Station ligger 4 minutter derfra.

Anmeldelser

9,0 ud af 10.
Fantastisk

Populære faciliteter

  • Gratis morgenmad
  • Gratis Wi-Fi
  • Aircondition
  • Ikke-ryger

Primære faciliteter (1)

  • Have

Føl dig hjemme (6)

  • Privat badeværelse
  • Separat siddeområde
  • Have
  • Kaffe-/temaskine
  • Mørklægningsgardiner
  • Elevator

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 4 ud af 4 værelser

Superior-suite - byudsigt

  • Byudsigt
  • 40 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 queensize-seng
  • Gratis internetforbindelse via kabel

Suite - udsigt til have

  • Haveudsigt
  • 30 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 queensize-seng
  • Gratis internetforbindelse via kabel

Suite - byudsigt

  • Byudsigt
  • 24 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 queensize-seng
  • Gratis internetforbindelse via kabel

Superior-suite - udsigt til have

  • Haveudsigt
  • 40 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 queensize-seng og 1 enkeltseng
  • Gratis internetforbindelse via kabel

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
8 Av. Maurice, Brussels, Bruxelles, 1050

Hvad ligger i nærheden?

  • Universite Libre de Bruxelles - 1 min. gang - 0.2 km
  • Bois de la Cambre - 4 min. gang - 0.4 km
  • Avenue Louise - 7 min. gang - 0.7 km
  • Ixelles-dammene - 13 min. gang - 1.1 km
  • Det Frie Universitet i Bruxelles-VUB - 17 min. gang - 1.4 km

Sådan kommer du rundt

  • Bruxcelles Lufthavn (BRU) – 30 min. kørsel, 14,2 km
  • Charleroi (CRL-Brussels South Charleroi) – 56 min. kørsel, 61,7 km
  • Antwerpen (ANR-Antwerpen Intl.) – 60 min. kørsel, 50,6 km
  • Etterbeek Station – 15 min. gang, 1,2 km
  • Arcaden Station – 23 min. gang, 1,9 km
  • Bruxelles Watermael Station – 25 min. gang, 2 km
  • Cambre-Étoile Station – 3 min. gang, 0,3 km
  • Buyl Station – 4 min. gang, 0,3 km
  • Jeanne Station – 4 min. gang, 0,4 km

Restauranter

  • ‪Pho Diem Xuan - ‬7 min. gang
  • ‪KafKaf - ‬9 min. gang
  • ‪Coffee Lacrosse - ‬7 min. gang
  • ‪Le Montmartre - ‬7 min. gang
  • ‪Nonbe Daigaku - ‬4 min. gang

Om overnatningsstedet

La Villa Maurice

  • La Villa Maurice befinder sig mindre end 10 minutters kørsel fra Avenue Louise og Den Europæiske Unions Parlamentsbygning. Gratis faciliteter inkluderer Wi-Fi, internet via kabel og lokale morgenmadsretter dagligt fra kl. 07.30 til kl. 10.30. La Grand Place og Tour & Taxis ligger desuden en kort køretur derfra. Offentlig transport ligger kun en kort gåtur væk: Cambre-Étoile Station ligger 3 minutter væk og Buyl Station ligger 4 minutter derfra.

I korte træk

Hotellets størrelse

    • 4 værelser

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 15.00 til kl. 00.00
    • Minimumsalder for indtjekning: 18 år
    • Udtjekning er kl. 11.00

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Dette overnatningssted har ingen reception
    • Gæster kan få adgang til overnatningsstedet via en privat indgang
    • Kontakt venligst overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen, hvis du planlægger at ankomme efter kl. 22.00
    • Gæster kan få hjælp gennem en virtuel reception
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Påkrævet ved indtjekning

    • Et kreditkort er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 18

Børn

    • Ingen baby-/barnesenge

Kæledyr

    • Kæledyr er ikke tilladt

Internet

    • Gratis Wi-Fi i fællesområder
    • Gratis Wi-Fi (hastighed: 500+ Mbit/s (godt til 6+ personer eller 10+ enheder)) og internetforbindelse via kabel på værelserne

Parkering

    • Ingen parkering på stedet

Andre oplysninger

    • Røgfrit overnatningssted

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Gratis lokale morgenmadsretter hver morgen fra kl. 07.30 til kl. 10.30

Faciliteter og service

  • Virtuel reception

Faciliteter

  • Have
  • Mindst 80% af maden er lokalt produceret
  • Forsatsvinduer
  • Mindst 80% af belysningen er LED-belysning
  • Omfattende politik for madspild

Hjælp til personer med et handicap

  • Elevator
  • Gulvtæpper på værelset

Værelsesfaciliteter

Underholdning

  • 65-tommers smart-tv
  • Kabel-tv-kanaler
  • Netflix
  • Streamingtjenester

Hjemlig komfort

  • Klimastyret aircondition og varme
  • Espressomaskine
  • Elkedel
  • Badekåber og hjemmesko

Få en god nats søvn

  • Mørklægningsgardiner
  • Sengelinned tilbydes

Værelset

  • Individuelt møbleret og indrettet
  • Separat siddeområde

Frisk dig op

  • Privat badeværelse
  • Sæbe og shampoo
  • Hårtørrer
  • Håndklæder
  • Toiletpapir

Hold forbindelsen

  • Kontor
  • Gratis Wi-Fi (med en hastighed på 500+ Mbit/s (godt til 6+ personer eller 10+ enheder)) og gratis internetforbindelse via kabel
  • Kontorstol

Mere

  • LED-pærer

Gebyrer og politikker

Refunderbart depositum

  • Depositum: EUR 300 pr. enhed, pr. ophold

Obligatoriske gebyrer

Du vil blive bedt om at betale følgende gebyrer på overnatningsstedet ved indtjekning eller udtjekning. Gebyrer inkluderer muligvis skatter:
  • Der pålægges en byskat: 4.48 EUR pr. værelse pr. nat.

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Der opkræves muligvis gebyrer for ekstra personer afhængigt af overnatningsstedets politik.
Dette overnatningssted har udendørsområder såsom altaner, balkoner eller terrasser, der muligvis ikke er egnede for børn. Hvis du har spørgsmål, anbefaler vi, at du kontakter overnatningsstedet inden ankomst for at bekræfte, at de har et passende værelse til dig.
Gæster kan være helt rolige, da der er brandslukker på stedet.
Dette overnatningssted accepterer kreditkort. Kontanter accepteres ikke.
Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard
Overnatningsstedets registreringsnummer 400012-411
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Ofte stillede spørgsmål

Er kæledyr tilladt på La Villa Maurice?

Kæledyr er desværre ikke tilladt.

Er der parkeringsmuligheder på stedet ved La Villa Maurice?

Der er desværre ikke parkeringsmuligheder på stedet på La Villa Maurice.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på La Villa Maurice?

Indtjekning fra kl. 15.00 til kl. 00.00. Udtjekning er kl. 11.00.

Er der et kasino på La Villa Maurice?

Nej, dette Bed & Breakfast har ikke et kasino, men Grand Casino Bruxelles (11 min. kørsel) ligger i nærheden.

Hvad kan jeg opleve hos La Villa Maurice og i nærheden?

La Villa Maurice tilbyder en have.

Hvordan er området omkring La Villa Maurice?

La Villa Maurice ligger i Ixelles, kun 3 minutters gang fra Cambre-Étoile Station og 7 minutters gang fra Avenue Louise.

Anmeldelser

Anmeldelser af La Villa Maurice

9,0

Fantastisk

10

Rengøring

10

Faciliteter

10

Service og personale

10

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Really nice and freshly renovated townhouse, with plenty of space in the rooms and a good breakfast.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Het was ronduit heerlijk in de mooie Villa Maurice!
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Súper lindo lugar, extremadamente limpio, está en una zona muy bonita con el tram y bus muy cerca, nos gustó mucho!
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Nous avons passé un excellent séjour à la Villa Maurice. Le concept bed & breakfast est vraiment agréable, avec un accueil chaleureux et une atmosphère pleine de charme. Le petit-déjeuner était copieux, délicieux et préparé avec soin : une excellente façon de commencer la journée. L'emplacement est un vrai plus : les transports en commun sont à proximité, ce qui permet de rejoindre facilement le centre de Bruxelles. Nous avons également beaucoup apprécié le style Art déco de la villa, qui lui donne un cachet unique. Une literie très confortable, des produits d'hygiène à disposition, une machine à café avec des dosettes, une bouilloire et du thé, rien ne manque. C'est certain, nous reviendrons ! Nous avons trouvé notre pied-à-terre à Bruxelles.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Elegant and comfortable. The level of detail is amazing, from the tiles at the bathroom to the lamps and of course the gorgeous furniture. Homemade breakfast and the staff are so sweet and helpful. Well connected with trams and buses to metro/train. My new favourite place to stay in Brussels. Looking forward to coming back.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Verificeret anmeldelse

2/10 Ringe