Blue Wave Suites

Overnatningsstedets klasse: 2
Dette hotel ligger i gåafstand fra Pier 60 Park

Vælg datoer for at se priser

Blue Wave Suites sikrer dig en fantastisk beliggenhed, kun fem minutters gang fra St. Petersburg – Clearwater Beaches og Clearwater Beach. Gæster tilbydes gratis faciliteter som Wi-Fi og selvstændig parkering. Tampa og Pier 60 Park ligger desuden en kort køretur derfra.

Anmeldelser

9,6 ud af 10, Gæstefavoritter
Bedst bedømt af rejsende

Populære faciliteter

  • Spa
  • Gratis parkering
  • Gratis Wi-Fi
  • Aircondition
  • Faciliteter til tøjvask
  • Ikke-ryger

Primære faciliteter (8)

  • Tæt på stranden
  • Strandparasoller
  • Badehåndklæder
  • Spafaciliteter
  • Aircondition
  • Vaskeservice
  • Gasgrill
  • Reception med begrænset åbningstid

Føl dig hjemme (6)

  • Køkken
  • Privat badeværelse
  • Separat siddeområde
  • Tv
  • Premium-sengetøj
  • Gasgrill
Den nuværende pris er 1.247 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
21. okt. - 22. okt.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 5 ud af 5 værelser

Standardsuite - stueetage

10,0 ud af 10
Enestående
(2 anmeldelser)
  • 63 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 4 personer
  • 1 queensize-seng og 1 sovesofa (queensize-seng)

Standardsuite

10,0 ud af 10
Enestående
(1 anmeldelse)
  • 63 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 4 personer
  • 1 queensize-seng og 1 sovesofa (queensize-seng)

Premium-suite - stueetage

  • 65 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 5 personer
  • 1 queensize-seng, 1 sovesofa (queensize-seng) og 1 sovesofa (enkeltseng)

Premium-suite

  • 65 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 5 personer
  • 1 queensize-seng, 1 sovesofa (queensize-seng) og 1 sovesofa (enkeltseng)

Villa - 2 soveværelser

  • 81 m²
  • 2 soveværelser
  • Plads til 6 personer
  • 2 kingsize-senge og 1 sovesofa (queensize-seng)

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
440 E Shore Dr, Clearwater Beach, FL, 33767

Hvad ligger i nærheden?

  • St. Petersburg – Clearwater Beaches - 3 min. gang - 0.3 km
  • Clearwater Beach - 3 min. gang - 0.3 km
  • Pier 60 Park - 3 min. gang - 0.3 km
  • Beach Walk - 3 min. gang - 0.3 km
  • Clearwater Beach Municipal Marina - 5 min. gang - 0.4 km

Sådan kommer du rundt

  • St. Petersburg, FL (PIE-St. Petersburg-Clearwater Intl.) – 30 min. kørsel, 20,2 km
  • Tampa, FL (TPA-Tampa Intl.) – 37 min. kørsel, 33,1 km
  • St. Petersburg, FL (SPG-Albert Whitted) – 41 min. kørsel, 39,8 km
  • Tampa, Florida (TPF-Peter O. Knight Lufthavn) – 58 min. kørsel, 54,2 km

Restauranter

  • ‪Crabby's Dockside - ‬5 min. gang
  • ‪Starbucks - ‬4 min. gang
  • ‪Frenchy's Saltwater Cafe - ‬2 min. gang
  • ‪The Salty Crab Bar & Grill North Beach - ‬3 min. gang
  • ‪Surfside Taphouse - ‬4 min. gang

Om overnatningsstedet

Blue Wave Suites

  • Blue Wave Suites sikrer dig en fantastisk beliggenhed, kun fem minutters gang fra St. Petersburg – Clearwater Beaches og Clearwater Beach. Gæster tilbydes gratis faciliteter som Wi-Fi og selvstændig parkering. Tampa og Pier 60 Park ligger desuden en kort køretur derfra.

I korte træk

INDTJEKNING
16.00
UDTJEKNING
11.00

Hotellets størrelse

    • 10 værelser

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 16.00 til når som helst
    • Minimumsalder for indtjekning: 21 år
    • Udtjekning er kl. 11.00

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Receptionen er åben dagligt fra kl. 08.00 til kl. 16.00
    • Gæster skal kontakte overnatningsstedet på forhånd for at få indtjekningsinstruktioner og oplysninger om elektronisk dørlås. Receptionen er bemandet i et begrænset tidsrum
    • Kontakt venligst overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen, mindst 72 timer før du ankommer, for at arrangere indtjekning
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Påkrævet ved indtjekning

    • Depositum med kreditkort, debitkort eller kontanter er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 21

Børn

    • Ingen baby-/barnesenge

Kæledyr

    • Kæledyr er ikke tilladt

Internet

    • Gratis Wi-Fi på værelserne (hastighed: 100+ Mbit/s (godt til 1-2 personer eller op til 6 enheder))

Parkering

    • Gratis utildækket parkering på stedet
    • Begrænset parkering på stedet (maks. 1 parkeringsplads pr. enhed)

Andre oplysninger

    • Røgfrit overnatningssted

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Gasgrill

Oplevelser

  • Tæt på stranden

Faciliteter og service

  • Reception (begrænsede åbningstider)
  • Renseri- og vaskeriservice
  • Badehåndklæder
  • Strandparasoller

Faciliteter

  • Spabehandlinger
  • Udendørs underholdningsområde
  • Havemøbler

Hjælp til personer med et handicap

  • Øvre etager er kun tilgængelige via trapper
  • Oplyst rute til indgangen
  • Flisegulv på værelset
  • Trægulv på værelset

Værelsesfaciliteter

Underholdning

  • Tv
  • Kabel-tv-kanaler

Hjemlig komfort

  • Aircondition og varme
  • Loftsventilator
  • Strygejern/strygebræt
  • Insektnet for vinduer

Få en god nats søvn

  • Dundyne
  • Premium-sengetøj
  • Topmadras

Værelset

  • Terrasse eller gårdhave
  • Individuelt møbleret og indrettet
  • Separat siddeområde

Frisk dig op

  • Privat badeværelse
  • Kun bruser
  • Sæbe og shampoo
  • Hårtørrer
  • Håndklæder
  • Toiletpapir

Hold forbindelsen

  • Arbejdsområde til bærbar computer
  • Gratis Wi-Fi (med en hastighed på 100+ Mbit/s (godt til 1-2 personer eller op til 6 enheder))

Mad og drikke

  • Køleskab
  • Køkken
  • Kogeplade
  • Ovn
  • Køkkentøj/tallerkener/redskaber
  • Spisebord

Interessante fakta

Spa

Gæster kan lade sig forkæle med behandlinger i stedets spa. Blandt behandlingerne er massage.

Gebyrer og politikker

Pool, spa og fitness (hvis tilgængeligt)

  • Reservationer er påkrævet for massagebehandlinger. Reservationer foretages ved at kontakte overnatningsstedet inden ankomst via telefonnummeret på reservationsbekræftelsen

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Der opkræves muligvis gebyrer for ekstra personer afhængigt af overnatningsstedets politik.
Dette overnatningssted har udendørsområder såsom altaner, balkoner eller terrasser, der muligvis ikke er egnede for børn. Hvis du har spørgsmål, anbefaler vi, at du kontakter overnatningsstedet inden ankomst for at bekræfte, at de har et passende værelse til dig.
Støjfrie værelser kan ikke garanteres.
Dette overnatningssted har ingen elevator.
Gæster kan være helt rolige, da der er brandslukker på stedet.
Dette overnatningssted accepterer kreditkort, debetkort og kontanter.
Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard, American Express, Discover
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Ofte stillede spørgsmål

Er kæledyr tilladt på Blue Wave Suites?

Kæledyr er desværre ikke tilladt.

Er der parkeringsmuligheder på stedet ved Blue Wave Suites?

Ja, der er gratis selvstændig parkering. Der kan være et begrænset antal parkeringspladser.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på Blue Wave Suites?

Indtjekning fra kl. 16.00 til når som helst. Udtjekning er kl. 11.00.

Er der et kasino på Blue Wave Suites?

Nej, dette hotel har ikke et kasino, men Tampa Bay Downs (28 min. kørsel) ligger i nærheden.

Hvad kan jeg opleve hos Blue Wave Suites og i nærheden?

Blue Wave Suites tilbyder spafaciliteter.

Har Blue Wave Suites tekøkkener eller køkkener på værelserne?

Ja, der er et køkken med køkkentøj og køleskab på hvert værelse.

Har Blue Wave Suites private udendørs områder?

Ja, hvert værelse har en terrasse eller gårdhave.

Hvordan er området omkring Blue Wave Suites?

Blue Wave Suites ligger i nærheden af St. Petersburg – Clearwater Beaches, kun 4 minutters gang fra Pier 60 Park og 4 minutters gang fra Beach Walk.

Anmeldelser

Anmeldelser af Blue Wave Suites

9,6

Enestående

9,6

Rengøring

9,4

Faciliteter

9,6

Service og personale

9,4

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Todo super limpio y muy confortable
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

It was a very good overall stay.Best location for food and beach nearby .
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Room was clean and in a great location, would stay again!
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Blue Wave is the hotel you want when traveling to clearwater. It's located right downtown by the beach. They have everything you need for a day on the beach and it's included. Rooms have kitchen and outside there's a grill plus lots of restaurants nearby within walking distance. Best of all it's not overcrowded like the big chain hotels and you get parking free for one vechile. I would always recommend this place.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Easy parking Close to everything Full kitchen made traveling with kids so much easier !
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Great location, clean, great friendly Staff
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Awesome property, 2 mins walk to beach, full of shops and restaurants
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Great location and staff
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Very cute and clean 2 bedroom unit. The staff was very helpful, and friendly. Great location, and is only 1 1/2 blocks from Clearwater Beach.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Room was clean and comfortable
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

The room was clean and smelled so nice upon arrival! It had everything we needed to cook during our stay.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

This property was better than I imagined. We enjoyed our stay and very convenient location on the beach…would definitely stay again!!!
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

The suite was perfect to stay in and had a full kitchen! W=It was also a walkable distance to the beach. The staff were super friendly and accommodating. But the best perk they offered were the beach chairs, towels and umbrellas (for free) which made the beach experience 10 out of 10!
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Great location. Clean room. Good kitchen. Outside sitting on both levels. Walk in shower. Limited parking but convenient if you secure a spot. We did. About a 300 yard walk up 3 small city blocks to beach. Resturants and stores nearby. Publix close by. Easy check in/checkout at kiosk under the Tiki hut. Staff very friendly. Will stay again.
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Close to the beach and beach stuff were useful to borrow and return. The place seems old but it’s well mantained.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

The place is about 2 blocks from the beach. It was cute and remodeled. We had a great time. It has a kitchen, small living room with a sofa bed. The bathroom offers a wide shower and a nice bedroom with a mini split that covers the whole apartment.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Die Zimmer sind gut ausgestattet und sauber. Der Strand ist innerhalb von 5min erreichbar und die Unterkunft stellt Sonnenschirme, Stühle, Handtücher, einen Wagen und sogar Spielsachen für die Kinder kostenlos zur Verfügung. Das war wirklich toll. Es hat uns sehr gut gefallen und wir würden immer wieder kommen!
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Jenny and Lala were friendly, helpful, accommodating and fun. Loved everything about Blue Wave. Old Florida Style is perfect and refreshing. The upstairs lounge was fabulous. So lovely. The downstairs patio/outdoor kitchen area is perfect in every way! Hope to return soon!! Definitely will visit again!
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Very good location, friendly staff , comfortable and clean, equipped with everything you need . Also very close to the beach and all beach gear!!! Thank you Blue Wave for the awesome service!!!
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Great location off the beach. Easy walk to everything. Staff is very helpful and nice. We loved the patio lounge area! Kitchen with refrigerator is great. The grill area we did not use but looked very well kept. Only negative is the outlets are loose and none near a mirror. That said we would absolutely stay here again!!!
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Great little suite. Perfect for us and two small children. The hot water was lacking but I know they were doing maintenance on it. Absolutely perfect location to the beach, shopping, and restaurants. Absolutely will stay here again. Worth the price.
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Cute little right off the beach property. Bathroom could’ve used some updating, rest of unit was remodeled. For 2 people, perfect place to stay with apartment amenities. Cute covered balcony with drink / ice station and grilling area available on main level. Parking available right in front of room. Few minute walk to beach.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Room 1: The AC / blower is very noise, my wife can’t sleep.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Property has beach buggies with chairs and umbrellas that you can bring to the ocean. Even a cooler. The unit has a full kitchen with dishwasher, dishes, pots and pans and full size fridge and microwave. Had no issues, everything was clean and working. They gave us daily passes to the community center to use their outdoor pool, which was across the street from the ocean. Plenty of restaurants in walking distance. A cvs and Walgreens less than a block away. And the burger place across the street, highly recommend. Thanks for a great summer vacation!
Verificeret anmeldelse

6/10 Godt

The location is convenient and walking distance to the beach and pier. However, the overall experience was disappointing. The room did not match the listing photos. Both the toilet and the bathroom sink had visible buildup, and it took about ten minutes for the water to get hot. Furthermore, the registration office was cluttered with boxes, and the property operates on an unexpected self-service model