DoubleTree by Hilton Taipei Zhongshan

Overnatningsstedets klasse: 4.5
Dette eksklusive hotel tilbyder restaurant og ligger i nærheden af Ningxia Nattemarked

Vælg datoer for at se priser

DoubleTree by Hilton Taipei Zhongshan ligger kun fem minutters kørsel fra Ningxia Nattemarked og Taipei-arenaen. Gæster kan få lidt motion i det døgnåbne fitnesscenter eller få lidt at spise på Alley, der serverer asiatiske retter og er åben til morgenmad. Andre højdepunkter på dette hotel med luksusfaciliteter tæller en bar/lounge og en terrasse. Stedets hjælpsomme personale og generelle forhold får rigtig gode bedømmelser fra rejsende. Overnatningsstedet ligger kun en kort gåtur fra offentlig transport: Zhongshan Metrostation ligger 3 minutter væk og Shandao Tempel Metrostation ligger 11 minutter derfra.

Anmeldelser

9,4 ud af 10.
Enestående

Populære faciliteter

  • Gratis parkering
  • Gratis Wi-Fi
  • Restaurant
  • Aircondition
  • Motionscenter
  • Bar

Primære faciliteter (12)

  • Daglig rengøring
  • Restaurant og bar/lounge
  • Morgenmad tilgængelig
  • Døgnåbent fitnesscenter
  • Roomservice
  • Terrasse
  • Døgnåben reception
  • Vaskeservice
  • Mødelokale
  • Flersproget medarbejderstab
  • Concierge-tjenester
  • Bagageopbevaring

Føl dig hjemme (6)

  • Gratis vugger/barnesenge
  • Privat badeværelse
  • Tv
  • Terrasse
  • Daglig rengøring
  • Kaffe-/temaskine
Den nuværende pris er 1.030 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
14. sep. - 15. sep.

Derfor elsker vi dette overnatningssted

Fine lokale retter
Asiatiske lækkerier venter på dig på dette hotels restaurant. Baren serverer forfriskende drinks efter måltiderne, og der serveres morgenbuffet hver dag.
Luksuriøs søvnoplevelse
Svøbt i plysjagtige badekåber driver gæsterne ind i drømmeland under dundyner. Mørklægningsgardiner sikrer uforstyrret søvn på dette luksushotel.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 10 ud af 10 værelser

King Guest Room

  • Plads til 2 personer
  • 1 queensize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Twin Guest Room

  • Plads til 2 personer
  • 2 enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

King Corner Room with Balcony

  • Plads til 2 personer
  • 1 queensize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Værelse - 1 kingsize-seng

9,4 ud af 10
Enestående
(19 anmeldelser)
  • 35 m²
  • Plads til 2 personer
  • 1 kingsize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Deluxe-suite - 1 soveværelse - balkon

  • 60 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 kingsize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Værelse - 1 kingsize-seng - balkon - hjørneværelse

8,8 ud af 10
Fremragende
(11 anmeldelser)
  • 33 m²
  • Plads til 2 personer
  • 1 kingsize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Suite - 1 soveværelse - hjørneværelse

8,0 ud af 10
Rigtig godt
(4 anmeldelser)
  • 46 m²
  • Plads til 3 personer
  • 1 kingsize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Værelse - 1 kingsize-seng - handicapvenligt

10,0 ud af 10
Enestående
(1 anmeldelse)
  • 36 m²
  • Plads til 2 personer
  • 1 kingsize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Værelse - 1 soveværelse

9,2 ud af 10
Fantastisk
(16 anmeldelser)
  • 36 m²
  • Plads til 2 personer
  • 2 enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

Suite - 1 soveværelse - hjørneværelse

10,0 ud af 10
Enestående
(1 anmeldelse)
  • 46 m²
  • Plads til 3 personer
  • 2 enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
No. 123, Sec 1. Zhongshan N. Rd, Zhongshan, Taipei, 104

Hvad ligger i nærheden?

  • Tiaotong Shoppingdistrikt - 1 min. gang - 0.0 km
  • Lin-Sen Park - 5 min. gang - 0.4 km
  • Huashan 1914 Kreative Park - 11 min. gang - 1.0 km
  • Ningxia Nattemarked - 12 min. gang - 1.0 km
  • TaipeiEYE - 13 min. gang - 1.2 km

Sådan kommer du rundt

  • Taipei (TSA-Songshan) – 18 min. kørsel, 4,5 km
  • Taoyuan Internationale Lufthavn (TPE) – 43 min. kørsel, 45,5 km
  • Taipei Hovedbanegård – 11 min. gang, 0,9 km
  • Wanhua Station – 4 min. kørsel, 4,1 km
  • Nangang Metrostation – 9 min. kørsel, 8,9 km
  • Zhongshan Metrostation – 3 min. gang, 0,3 km
  • Shandao Tempel Metrostation – 11 min. gang, 0,9 km
  • Shuanglian Metrostation – 11 min. gang, 0,9 km

Restauranter

  • ‪薩莉亞 中山南京店 - ‬1 min. gang
  • ‪一風堂 - ‬2 min. gang
  • ‪雞家莊 - ‬2 min. gang
  • ‪森高砂咖啡店 中山店 - ‬1 min. gang
  • ‪森 la salle - ‬1 min. gang

Om overnatningsstedet

DoubleTree by Hilton Taipei Zhongshan

  • DoubleTree by Hilton Taipei Zhongshan ligger kun fem minutters kørsel fra Ningxia Nattemarked og Taipei-arenaen. Gæster kan få lidt motion i det døgnåbne fitnesscenter eller få lidt at spise på Alley, der serverer asiatiske retter og er åben til morgenmad. Andre højdepunkter på dette hotel med luksusfaciliteter tæller en bar/lounge og en terrasse. Stedets hjælpsomme personale og generelle forhold får rigtig gode bedømmelser fra rejsende. Overnatningsstedet ligger kun en kort gåtur fra offentlig transport: Zhongshan Metrostation ligger 3 minutter væk og Shandao Tempel Metrostation ligger 11 minutter derfra.

I korte træk

DONE

Hotellets størrelse

    • 105 værelser
    • Overnatningsstedet har 14 etager
DONE

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 15.00 til kl. 23.30
    • Sen indtjekning afhænger af tilgængelighed
    • Minimumsalder for indtjekning: 18 år
    • Udtjekning er kl. 12.00
DONE

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Receptionspersonalet tager imod gæster ved ankomst til overnatningsstedet
    • Kontakt venligst overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen, hvis du planlægger at ankomme efter kl. 23.30
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer
    • Gæster, der har reserveret prisplaner med morgenmad inkluderet, får kun serveret morgenmad til registrerede voksne. Der opkræves ekstra gebyrer for morgenmad for børn i alderen 6 til 17 år, som skal betales på overnatningsstedet.
DONE

Påkrævet ved indtjekning

    • Depositum med kreditkort, debitkort eller kontanter er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 18
DONE

Kæledyr

    • Kæledyr er ikke tilladt
    • Servicedyr er tilladt
WIFI

Internet

    • Gratis Wi-Fi i fællesområder
    • Gratis Wi-Fi på værelserne
LOCAL_PARKING

Parkering

    • Gratis parkering på stedet
    • Begrænset parkering på stedet
    • Der er højdebegrænsninger for parkering på stedet
DONE

Andre oplysninger

    • Røgfrit overnatningssted

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Morgenmadsbuffet (tillægsgebyr) fra kl. 07.00 til kl. 10.00 på hverdage og fra kl. 07.00 til kl. 10.00 i weekender
  • Restaurant
  • Bar/lounge
  • Roomservice (i et begrænset antal timer)

Forretningsfaciliteter

  • Mødelokale

Faciliteter og service

  • Døgnåben reception
  • Concierge-tjenester
  • Renseri- og vaskeriservice
  • Bagageopbevaring
  • Flersproget medarbejderstab

Faciliteter

  • Bygget i 2018
  • Terrasse
  • Døgnåbent fitnesscenter

Hjælp til personer med et handicap

  • Elevator
  • Elevator med adgang for kørestolsbrugere
  • Kørestole til rådighed på stedet
  • Oplyst rute til indgangen

Værelsesfaciliteter

Underholdning

  • 49-tommers tv
  • Kabel-tv-kanaler

Hjemlig komfort

  • Aircondition (klimastyret)
  • Minibar
  • Kaffe-/temaskine
  • Elkedel
  • Badekåber og hjemmesko
  • Strygejern/strygebræt

Få en god nats søvn

  • Dundyne
  • Mørklægningsgardiner
  • Gratis vugge/barneseng
  • Sengelinned tilbydes

Frisk dig op

  • Privat badeværelse
  • Elektronisk bidet
  • Shampoo
  • Hårtørrer
  • Håndklæder
  • Toiletpapir

Hold forbindelsen

  • Skrivebord
  • Gratis Wi-Fi
  • Telefon

Mad og drikke

  • Minikøleskab
  • Gratis mineralvand

Mere

  • Daglig rengøring
  • Pengeskab med plads til bærbar computer

Interessante fakta

Spisning

Alley - restaurant, som specialiserer sig i asiatiske retter. Her serveres kun morgenmad. Åben hver dag.
La Salle - lounge i lobbyen, som kun serverer lette måltider. Åben hver dag.

Gebyrer og politikker

Valgfrie tjenester

  • Morgenmadsbuffet tilbydes mod et ekstra gebyr på ca. 770 til 770 TWD for voksne og 385 til 770 TWD for børn
  • Sen udtjekning kan arrangeres mod et ekstra gebyr

Kæledyr

  • Der opkræves ikke gebyrer for servicedyr

Parkering

  • Der er begrænset parkeringshøjde

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Dette overnatningssted har udendørsområder såsom altaner, balkoner eller terrasser, der muligvis ikke er egnede for børn. Hvis du har spørgsmål, anbefaler vi, at du kontakter overnatningsstedet inden ankomst for at bekræfte, at de har et passende værelse til dig.
Gæster kan være helt rolige, da der er brandslukker og røgalarm på stedet.
Dette overnatningssted tager mod gæster af alle seksuelle orienteringer og kønsidentiteter (LGBTQ+-venligt).
Dette overnatningssted accepterer kreditkort, debetkort og kontanter.
Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard, American Express, Diners Club, JCB International, Union Pay
Dette overnatningssted har bekræftet, at det følger retningslinjerne for rengøring og desinfektion i henhold til CleanStay (Hilton).
Dette overnatningssted tilbyder ikke personlige engangsprodukter såsom kam, badesvamp, barberskraber, neglefil og skopudseklud.
Bemærk venligst, at kulturelle normer og gæstepolitik varierer afhængigt af land og overnatningssted. De angivne politikker kommer fra overnatningsstedet.
Overnatningsstedets registreringsnummer 臺北市旅館677-3號
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Også kendt som

Doubletree Hilton Taipei Hotel
Doubletree Hilton Taipei
DoubleTree Hilton Taipei Zhongshan Hotel
DoubleTree Hilton Taipei Zhongshan
Doubletree by Hilton Taipei
DoubleTree by Hilton Taipei Zhongshan Hotel
DoubleTree by Hilton Taipei Zhongshan Taipei
DoubleTree by Hilton Taipei Zhongshan Hotel Taipei

Ofte stillede spørgsmål

Tilbyder DoubleTree by Hilton Taipei Zhongshan gratis afbestilling og fuld refusion?

Ja, DoubleTree by Hilton Taipei Zhongshan har fuldt refunderbare værelsespriser, som kan reserveres på vores hjemmeside. Hvis du har reserveret en fuldt refunderbar værelsespris, kan reservationen afbestilles op til et par dage før indtjekning afhængigt af overnatningsstedets afbestillingspolitik. Du skal bare sørge for at tjekke overnatningsstedets afbestillingspolitik for de præcise vilkår og betingelser.

Er kæledyr tilladt på DoubleTree by Hilton Taipei Zhongshan?

Kæledyr er desværre ikke tilladt, men servicedyr er velkomne.

Er der parkeringsmuligheder på stedet ved DoubleTree by Hilton Taipei Zhongshan?

Ja, der er gratis selvstændig parkering. Der kan være et begrænset antal parkeringspladser.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på DoubleTree by Hilton Taipei Zhongshan?

Indtjekning fra kl. 15.00 til kl. 23.30. Udtjekning er kl. 12.00. Der er mulighed for sen udtjekning mod et gebyr.

Hvad kan jeg opleve hos DoubleTree by Hilton Taipei Zhongshan og i nærheden?

Hold din daglige træningsrutine ved lige i stedets døgnåbne fitnesscenter.

Er der restauranter på eller i nærheden af DoubleTree by Hilton Taipei Zhongshan?

Ja, Alley tilbyder asiatiske retter.

Hvordan er området omkring DoubleTree by Hilton Taipei Zhongshan?

DoubleTree by Hilton Taipei Zhongshan ligger kun 3 minutters gang fra Zhongshan Metrostation og 12 minutters gang fra Ningxia Nattemarked.

Anmeldelser

Anmeldelser af DoubleTree by Hilton Taipei Zhongshan

9,4

Enestående

9,6

Rengøring

9,6

Området

9,6

Service og personale

9,4

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Rigtig fint og stort værelse med mulighed for at lave te/kaffe og køleskab. Dejligt med god plads. Morgenmad: der kan vælges blandt to faste menuer, enten en lokal eller en vestlig + tag selv kaffe/te brød.
Karina S, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

交通位置便利、飯店乾淨、雖然小了一點,但充滿溫馨感
CHIN HSUAN, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

객실 깨끗. 젝원 친절. 조식 맛있음. 전반적으로 괜찮았움
Tae Eun, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Full of restaurants, bars, shopping nearby
Hyu Hyoung, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

친절하고, 시설 또한 매우 깨끗했습니다.
INSEOK, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Really friendly staff!
DANIEL L, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Lovely stay. Great location, nice modern rooms and nice staff
Francis, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Room was clean, staff very helpful and knowledgeable
MARIA LUZ G, rejse på 3 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

客房乾淨
Lee-Hsing, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

The location is very convenient, right near Zhongshan Station, which is great for getting anywhere. Although the hotel faces a big street, the room was quiet. All the staff were very kind.thanks
Yuka, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Close to train station.
SIU HUNG, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

人員親切,服務很好,居住舒適
HAN-PO, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

近くに日本食レストランが多いです。
Akira, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

さすが高いだけのことはある 良かった!
YUMIKO, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

部屋はとても綺麗で良かったです。 スタッフも丁寧な対応でした。 場所も中山駅近くでとてもアクセスよく旅行の行動拠点としては抜群でした。
TADAHIKO, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

全てが快適でした。
Kazuyo, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Great location!
Qubai, rejse på 6 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

とても素敵なホテルでした!
AYUMI, rejse på 3 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Convenient location. Many food options. The more contemporary Taipei is in the front part of the hotel. The older Taipei at the back. There is a grocery store on one of the smaller alleys, at the back of the hotel. The hotel room is spacious. Interestingly, there is a glass window between the bathtub and the rest of the bedroom - a handy motorized shade (operate using a button at the side of the sink) can be utilized for privacy.
Sandry, rejse på 3 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

朝食の量が多く、男性には満足できる内容かと。ただ、女性には多すぎた。と思いました。
??, rejse på 3 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

初めての台北で今回は出張として滞在しました。最寄駅は中山駅、周辺にはお店もたくさんあります。日本人なので目の前の「しまむら」には安心しました。客室は広々しており全てに満足、ホテルマンとして非常に参考になりました。個人的に冷蔵庫にあるペットボトルの緑茶と缶コーラが無料なのはありがたく連泊清掃時に補充いただけたのが嬉しかったです。またお部屋の清掃やdon't disturbがボタン1つで判断出来るのは素晴らしいアイデアでした。チェックインが深夜近くでしたがスタッフさんは温かく、ヒルトン名物のチョコチップクッキーも温かく部屋に入った途端安らぎました。
Yukino, rejse på 4 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

6階に宿泊しお隣の建物が見え、特に眺望はありませんがとにかく部屋は掃除が行き届いており、バスタブもツルツルでゆっくりと疲れを癒す事ができました。お掃除のスタッフの方も良い方でした。フロントの方も私達が出入りする度に笑顔で挨拶をされており気持ちよく宿泊ができました。場所も便利な所にあり、次回台北に来る事があれば是非利用したいと思いました。
Masami, rejse på 4 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Wonderful Stay.
HUI CHING, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

6/10 Godt

客房狀況好 早餐普通
Tingyu, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

舒適且便利的飯店

飯店周邊相當便利且位於條通區,閒逛或用餐都相當便利
Mei Ling, rejse på 1 nat