Hotel Limmathof

Overnatningsstedets klasse: 2
Dette hotel med kæledyrsvenlig profil med forbindelse til konferencecenteret tilbyder restaurant og befinder sig tæt på Schweizisk nationalmuseum

Vælg datoer for at se priser

Hotel Limmathof tilbyder en fantastisk beliggenhed, mindre end 10 minutters gang fra Schweizisk nationalmuseum og Bahnhofstrasse. Derudover ligger ETH Zürich og Kunsthaus Zurich blot 15 minutters gang væk. Rejsende har kun godt at sige om stedets hjælpsomme personale og morgenmad. Offentlig transport ligger kun en kort gåtur væk: Central Sporvognsstation er få skridt derfra og Bahnhofquai-HB Station ligger 3 minutter væk.

Anmeldelser

8,4 ud af 10.
Rigtig godt

Populære faciliteter

  • Kæledyrsvenligt
  • Gratis Wi-Fi
  • Restaurant
  • Døgnåben reception
  • Ikke-ryger

Primære faciliteter (8)

  • Daglig rengøring
  • Restaurant
  • Døgnåben reception
  • Pengeskab i receptionen
  • Automat
  • Flersproget medarbejderstab
  • Bagageopbevaring
  • Hjælp med udflugter/billetter

Føl dig hjemme (5)

  • Privat badeværelse
  • Tv
  • Daglig rengøring
  • Elevator
  • Hårtørrer
Den nuværende pris er 1.286 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
23. aug. - 24. aug.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 9 ud af 9 værelser

Single Room

  • Plads til 1 person
  • 1 enkeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Dobbeltværelse

8,4 ud af 10
Rigtig godt
(139 anmeldelser)
  • 18 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 2 enkeltsenge ELLER 1 queensize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Dobbeltværelse til 1 person

8,6 ud af 10
Fremragende
(20 anmeldelser)
  • 16 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 1 person
  • 2 enkeltsenge ELLER 1 queensize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Enkeltværelse

8,4 ud af 10
Rigtig godt
(41 anmeldelser)
  • 12 m²
  • Plads til 1 person
  • 1 enkeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Værelse til 3 personer

8,8 ud af 10
Fremragende
(18 anmeldelser)
  • 21 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 3 enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

Værelse til 4 personer

8,8 ud af 10
Fremragende
(12 anmeldelser)
  • 24 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 4 personer
  • 4 enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

Triple Room

  • Plads til 3 personer
  • 3 enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

Quadruple Room

  • Plads til 4 personer
  • 4 enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

Superior-enkeltværelse

8,8 ud af 10
Fremragende
(23 anmeldelser)
  • 1 soveværelse
  • Plads til 1 person
  • 1 dobbeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
Limmatquai 142, Zürich, 8001

Hvad ligger i nærheden?

  • ETH Zürich - 3 min. gang - 0.2 km
  • Schweizisk nationalmuseum - 6 min. gang - 0.6 km
  • Lindenhof - 6 min. gang - 0.6 km
  • Bahnhofstrasse - 6 min. gang - 0.6 km
  • Kunsthaus Zurich - 9 min. gang - 0.8 km

Sådan kommer du rundt

  • Zürichs Lufthavn (ZRH) – 20 min. kørsel, 10,8 km
  • Zürich Hovedbanegård (ZLP-Zürich) – 5 min. gang, 0,4 km
  • Zürich Limmatquai Station – 5 min. gang, 0,4 km
  • Zürich Hovedbanegård – 6 min. gang, 0,5 km
  • Central Sporvognsstation – 1 min. gang, 0,1 km
  • Bahnhofquai-HB Station – 3 min. gang, 0,3 km
  • Rudolf-Brun-Brucke Station – 4 min. gang, 0,3 km

Restauranter

  • ‪McDonald's - ‬4 min. gang
  • ‪Ruby Mimi - ‬4 min. gang
  • ‪Starbucks - ‬4 min. gang
  • ‪Starbucks - ‬1 min. gang
  • ‪Dupont Brasserie & Bar - ‬4 min. gang

Om overnatningsstedet

Hotel Limmathof

  • Hotel Limmathof tilbyder en fantastisk beliggenhed, mindre end 10 minutters gang fra Schweizisk nationalmuseum og Bahnhofstrasse. Derudover ligger ETH Zürich og Kunsthaus Zurich blot 15 minutters gang væk. Rejsende har kun godt at sige om stedets hjælpsomme personale og morgenmad. Offentlig transport ligger kun en kort gåtur væk: Central Sporvognsstation er få skridt derfra og Bahnhofquai-HB Station ligger 3 minutter væk.

I korte træk

DONE

Hotellets størrelse

    • 60 værelser
    • Overnatningsstedet har 4 etager
DONE

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 14.00 til når som helst
    • Mulighed for kontaktløs indtjekning
    • Minimumsalder for indtjekning: 18 år
    • Udtjekning er kl. 11.00
    • Mulighed for kontaktløs udtjekning
DONE

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Receptionspersonalet tager imod gæster ved ankomst til overnatningsstedet
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer
DONE

Påkrævet ved indtjekning

    • Depositum med kreditkort, debitkort eller kontanter er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 18
DONE

Børn

    • Ingen baby-/barnesenge
DONE

Kæledyr

    • Kæledyr er tilladt*
    • Servicedyr er tilladt
    • Begrænsninger gælder*
WIFI

Internet

    • Gratis Wi-Fi i fællesområder
    • Gratis Wi-Fi på værelserne
LOCAL_PARKING

Parkering

    • Ingen parkering på stedet
DONE

Andre oplysninger

    • Røgfrit overnatningssted

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Restaurant

Faciliteter og service

  • Døgnåben reception
  • Hjælp med udflugter/billetter
  • Bagageopbevaring
  • Flersproget medarbejderstab

Faciliteter

  • 1 bygning/tårn
  • Pengeskab i receptionen
  • Kunstgalleri på stedet
  • Designerbutikker på stedet
  • Shoppingcenter på stedet

Hjælp til personer med et handicap

  • Elevator
  • Oplyst rute til indgangen

Værelsesfaciliteter

Underholdning

  • 29-tommers fladskærms-tv
  • Kabel-tv-kanaler

Hjemlig komfort

  • Varme
  • Ventilator
  • Strygejern/strygebræt (efter anmodning)

Få en god nats søvn

  • Pudemenu
  • Sengelinned tilbydes

Frisk dig op

  • Privat badeværelse
  • Sæbe og shampoo
  • Hårtørrer
  • Håndklæder
  • Toiletpapir

Hold forbindelsen

  • Skrivebord
  • Gratis aviser
  • Gratis Wi-Fi

Mere

  • Daglig rengøring
  • Rejsebøger/anbefalinger
  • Kort over lokalområdet

Gebyrer og politikker

Obligatoriske gebyrer

Du vil blive bedt om at betale følgende gebyrer på overnatningsstedet ved indtjekning eller udtjekning. Gebyrer inkluderer muligvis skatter:
  • Der pålægges en byskat: 3.50 CHF pr. person pr. nat. Denne skat gælder ikke for børn under 12 år.

Kæledyr

  • Der opkræves ikke gebyrer for servicedyr
  • Kæledyr er tilladt mod et tillægsgebyr på CHF 10 pr. kæledyr, pr. nat

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Støjfrie værelser kan ikke garanteres.
Gæster kan være helt rolige, da der er brandslukker, røgalarm, sikkerhedsalarm og førstehjælpskasse på stedet.
Dette overnatningssted accepterer kreditkort, debetkort og kontanter.
Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard, Diners Club, JCB International, Union Pay
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Overnatningsstedets klasse

Hotelstars Union tildeler en officiel stjernebedømmelse for overnatningssteder i Schweiz. Dette overnatningssted er blevet bedømt til 2 stjerner.

Også kendt som

Hotel Limmathof Zurich
Limmathof Zurich
Limmathof
Limmathof Hotel zürich
Hotel Limmathof Zürich
Limmathof Zürich
Hotel Limmathof Hotel
Hotel Limmathof Zürich
Hotel Limmathof Hotel Zürich

Ofte stillede spørgsmål

Tilbyder Hotel Limmathof gratis afbestilling og fuld refusion?

Ja, Hotel Limmathof har fuldt refunderbare værelsespriser, som kan reserveres på vores hjemmeside. Hvis du har reserveret en fuldt refunderbar værelsespris, kan reservationen afbestilles op til et par dage før indtjekning afhængigt af overnatningsstedets afbestillingspolitik. Du skal bare sørge for at tjekke overnatningsstedets afbestillingspolitik for de præcise vilkår og betingelser.

Er kæledyr tilladt på Hotel Limmathof?

Ja, kæledyr er tilladt. Der opkræves et gebyr på 10 CHF pr. kæledyr pr. nat. Servicedyr er fritaget fra gebyrer. Visse begrænsninger kan gælde. Kontakt overnatningsstedet for at få flere oplysninger.

Er der parkeringsmuligheder på stedet ved Hotel Limmathof?

Der er desværre ikke parkeringsmuligheder på stedet på Hotel Limmathof.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på Hotel Limmathof?

Indtjekning fra kl. 14.00 til når som helst. Udtjekning er kl. 11.00. Der er mulighed for kontaktløs indtjekning og udtjekning.

Er der et kasino på Hotel Limmathof?

Nej, dette hotel har ikke et kasino, men Swiss Casinos Zürich (14 min. gang) ligger i nærheden.

Hvad kan jeg opleve hos Hotel Limmathof og i nærheden?

Du kan besøge seværdigheder som Schweizisk nationalmuseum (6 min. gang) og Bahnhofstrasse (7 min. gang) samt ETH Zürich (7 min. gang) og Kunsthaus Zurich (10 min. gang).

Er der restauranter på eller i nærheden af Hotel Limmathof?

Ja, der er en restaurant på stedet.

Hvordan er området omkring Hotel Limmathof?

Hotel Limmathof ligger i Zürich Gamle Bydel, kun 1 minutters gang fra Central Sporvognsstation og 7 minutters gang fra Bahnhofstrasse. Rejsende siger, at lokalområdet er meget centralt og ligger tæt på offentlig transport.

Anmeldelser

Anmeldelser af Hotel Limmathof

8,4

Meget godt

9,0

Rengøring

7,6

Faciliteter

8,8

Service og personale

8,2

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Der var rent på værelset, og sengen var dejlig at ligge i. Personalet var venligt og hjælpsomt
Kristine, rejse på 4 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Very nice, perfect position and very hospitable.
Aaron, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Great stay. The staff was very nice and an easy location to get to from the train station.
Erin, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Great location! Comfortable and clean rooms
Ann, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

취리히 대학 관련 출장에 이동이 편리힌 위치에 있음
Yoon Soo, rejse på 5 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Excelente ubicación y muy limpio, solo le falta aire acondicionado.
ALMA LUZ, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Good location, nice stuff
Jing, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

入口の階段が地味に辛かった。(特にスーツケースを持っている時。) 施設自体は新しくはないが、それを上回るメンテナンスの良さだった。
nobuko, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Ótima localização. Café da manhã com pouca variedade mas tudo delicioso e suficiente. Recomendo.
cassia, rejse på 4 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Great hotel and location. Oddly, restaurant and bar are closed on weekends. Otherwise very nice.
Eric J., rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Although this is not a luxury hotel, we enjoyed our stay very much. The room was clean and the bed was comfortable. Minutes walk to the train and great restaurants and just steps to a tram to take you everywhere! Great location. Great staff.
Pam, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Hotel muito bom e agradável, o preço é de acordo com a região, um pouco acima dos outros, mas foi muito bom, café da manhã excelente.
ALEXANDER, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Location fantastic. Easy team and train access.
Scott, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

The staff were very welcoming and helpful
Victoria, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Excellent location, near Bahnhoff Strasse, Zurichsee, Old City and Bahnhoff Train Station
CARLOS, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Suite happy with the hotel, very convenient to station and local trams, pleasant staff
ron, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Very nice hotel in a very good location for the city centre and rail and bus stations. The staff were nice and friendly and a nice comfortable room.
Lee, rejse på 4 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Very comfortable bed and convenient location for a solo traveler.
Mark, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

It's a good hotel for a one- or two-night stay; nothing fancy or luxurious. The hotel's location is its advantage—close to the main train station and downtown streets.
Babak, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Staff, was so nice and helpful, thank you very much for the thoughtful gift to my husband for his birthday Roxane & Richard
Roxane, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Hotel is well situated near the train main station and the room is clean
Anne, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

El hotel está ubicado en una zona de primara. Cerca de todo. Nos encantó. El desayuno es genial. La atención de Daniella en el front desk fue muy atento. Recomiendo este hotel.
KAREN, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Budget hotel in a central area. Rooms were clean and staff helpful. No AC, which was perfectly fine with cooler weather. Good value overall.
Madeleine, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Konumu çok güzel.Temiz ve hoş bir otel. Lobide ücretsiz çay ve kahve olanakları.
Oksana, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Excelente localização e limpeza
Adriana, rejse på 2 nætter