The Place Guest House

Overnatningsstedets klasse: 4
Gæstehus i Mbabane med spa og udendørs pool

Vælg datoer for at se priser

The Place Guest House er en oplagt valgmulighed, når du besøger Mbabane. Du kan besøge spaen for at nyde godt af hot stone-massage, ansigtsbehandlinger eller aromaterapi, og Ramblas serverer morgenmad, frokost og aftensmad. Der er en udendørs pool og en bar/lounge, og bekvemmeligheder på værelset inkluderer køleskab og mikrobølgeovn.

Anmeldelser

8,2 ud af 10.
Rigtig godt

Populære faciliteter

  • Pool
  • Spa
  • Gratis parkering
  • Gratis Wi-Fi
  • Restaurant
  • Aircondition

Primære faciliteter (10)

  • Rengøring på hverdage
  • Restaurant og bar/lounge
  • Spa med fuld service
  • En udendørs pool
  • Kaffe/te på fællesarealer
  • Vaskeservice
  • Frisørsalon
  • Bagageopbevaring
  • Reception med begrænset åbningstid
  • Tv på fællesarealer

Føl dig hjemme (6)

  • Ekstrasenge
  • Tekøkken
  • Tv
  • Kaffe-/temaskine
  • Klimaanlæg på værelset (aircondition)
  • Rengøring på hverdage
Den nuværende pris er 701 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
16. okt. - 17. okt.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 2 ud af 2 værelser

Comfort-værelse - 1 soveværelse (Single, Twin Sharing or King Size)

9,8 ud af 10
Enestående
(7 anmeldelser)
  • Haveudsigt
  • Plads til 2 personer
  • 1 kingsize-seng

Familieværelse med 2 enkeltsenge - 2 soveværelser

  • Haveudsigt
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 2 kingsize-senge

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
Mantsholo Street, Mbabane, H100

Hvad ligger i nærheden?

  • Ezulwini Valley - 15 min. gang - 1.3 km
  • Swaziland Theater Club - 5 min. kørsel - 3.7 km
  • Happy Valley Casino - 6 min. kørsel - 4.8 km
  • Mbabane Marked - 7 min. kørsel - 5.5 km
  • Waterford Kamhlaba United World College - 11 min. kørsel - 5.9 km

Sådan kommer du rundt

  • Manzini (MTS-Matsapha International) – 57 min. kørsel, 37,2 km

Restauranter

  • ‪Sugar Snap Caffè - ‬5 min. kørsel
  • ‪Steers - ‬4 min. kørsel
  • ‪The Albert Millin - ‬3 min. kørsel
  • ‪Riverview - ‬4 min. kørsel
  • ‪Nando's - ‬4 min. kørsel

Om overnatningsstedet

The Place Guest House

  • The Place Guest House er en oplagt valgmulighed, når du besøger Mbabane. Du kan besøge spaen for at nyde godt af hot stone-massage, ansigtsbehandlinger eller aromaterapi, og Ramblas serverer morgenmad, frokost og aftensmad. Der er en udendørs pool og en bar/lounge, og bekvemmeligheder på værelset inkluderer køleskab og mikrobølgeovn.

I korte træk

Hotellets størrelse

    • 10 værelser

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning starter kl. 14.00
    • Minimumsalder for indtjekning: 18 år
    • Udtjekning er kl. 10.00
    • Mulighed for kontaktløs udtjekning

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Receptionen er bemandet i et begrænset tidsrum
    • Dette overnatningssted tilbyder ikke indtjekning efter lukketid
    • Kontakt overnatningsstedet via oplysningerne i din reservationsbekræftelse for at få flere oplysninger
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Påkrævet ved indtjekning

    • Depositum med kreditkort, debitkort eller kontanter er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 18

Børn

    • Børn (i alderen 3 år eller derunder) kan overnatte gratis på deres forældres eller værgers værelse, hvis de eksisterende sengepladser benyttes

Kæledyr

    • Kæledyr er ikke tilladt

Internet

    • Gratis Wi-Fi i fællesområder
    • Gratis Wi-Fi på værelserne

Parkering

    • Gratis parkering på stedet

Andre oplysninger

    • Røgfrit overnatningssted

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Gratis komplet morgenmad på hverdage fra kl. 07.30 til kl. 11.00
  • Restaurant
  • Bar/lounge
  • Kaffe/te på fællesarealer

Rejser med børn

  • Børn overnatter gratis (se oplysninger)

Faciliteter og service

  • Reception (begrænsede åbningstider)
  • Renseri- og vaskeriservice
  • Frisørsalon
  • Bagageopbevaring

Faciliteter

  • Tv på fællesarealer
  • En udendørs pool
  • Spa med fuld service

Værelsesfaciliteter

Underholdning

  • 32-tommers tv
  • Satellit-tv-kanaler

Hjemlig komfort

  • Aircondition (klimastyret)
  • Kaffe-/temaskine
  • Elkedel

Få en god nats søvn

  • Ekstra senge (tillægsgebyr)

Frisk dig op

  • Kun bruser
  • Gratis toiletartikler
  • Håndklæder

Hold forbindelsen

  • Skrivebord
  • Gratis Wi-Fi

Mad og drikke

  • Køleskab
  • Mikrobølgeovn
  • Tekøkken

Mere

  • Rengøring på hverdage

Interessante fakta

Spa

Gæster kan lade sig forkæle med forskellige behandlinger i stedets spa med fuld service, The White Orchid Spa. Blandt behandlingerne er hot stone-massage, svensk massage, ansigtsbehandlinger og body scrub-behandling. Der tilbydes et udvalg af behandlingsterapier, herunder aromaterapi og zoneterapi.

Spisning

Ramblas - restaurant, som serverer morgenmad, frokost og middag. Gæsterne kan nyde drikkevarer i baren. Åben på udvalgte dage.

Gebyrer og politikker

Børn og ekstra senge

  • Ekstrasenge er til rådighed mod et gebyr på 549.0 SZL pr. dag

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Der opkræves muligvis gebyrer for ekstra personer afhængigt af overnatningsstedets politik.
Dette overnatningssted accepterer kreditkort.
Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard
Bemærk venligst, at kulturelle normer og gæstepolitik varierer afhængigt af land og overnatningssted. De angivne politikker kommer fra overnatningsstedet.
Wi-Fi er begrænset til 250 MB pr. enhed.
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Også kendt som

The Place Guest House Inn
Place Mbabane
The Place Guest House Mbabane
The Place Guest House Inn Mbabane

Ofte stillede spørgsmål

Tilbyder The Place Guest House gratis afbestilling og fuld refusion?

Ja, The Place Guest House har fuldt refunderbare værelsespriser, som kan reserveres på vores hjemmeside. Hvis du har reserveret en fuldt refunderbar værelsespris, kan reservationen afbestilles op til et par dage før indtjekning afhængigt af overnatningsstedets afbestillingspolitik. Du skal bare sørge for at tjekke overnatningsstedets afbestillingspolitik for de præcise vilkår og betingelser.

Er der en pool på The Place Guest House?

Ja, der findes en udendørs pool.

Er kæledyr tilladt på The Place Guest House?

Kæledyr er desværre ikke tilladt.

Er der parkeringsmuligheder på stedet ved The Place Guest House?

Ja, der er gratis selvstændig parkering.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på The Place Guest House?

Du kan tjekke ind fra kl. 14.00. Udtjekning er kl. 10.00. Der er mulighed for kontaktløs udtjekning.

Er der et kasino på The Place Guest House?

Nej, dette gæstehus har ikke et kasino, men Happy Valley Casino (4 min. kørsel) ligger i nærheden.

Hvad kan jeg opleve hos The Place Guest House og i nærheden?

The Place Guest House tilbyder en spa og en udendørs pool.

Er der restauranter på eller i nærheden af The Place Guest House?

Ja, der er en restaurant på stedet, Ramblas.

Har The Place Guest House tekøkkener eller køkkener på værelserne?

Ja, der er et tekøkken med køleskab, mikrobølgeovn og kaffe-/temaskine på hvert værelse.

Hvordan er området omkring The Place Guest House?

The Place Guest House ligger kun 16 minutters gang fra Ezulwini Valley.

Anmeldelser

Anmeldelser af The Place Guest House

8,2

Meget godt

9,4

Rengøring

8,8

Området

8,0

Service og personale

8,6

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Excellent stay during my business trip
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

As always just great

Amazing stay as always. A clean hotel with extremely friendly and helpful staff.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

The Place is always up to standard for our travel trips to clients in the area and will come next again
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Being close to customers this was the perfect accommodation
Verificeret anmeldelse

2/10 Ringe

There staff are not very helpful and the manager is hardly available
Verificeret anmeldelse

6/10 Godt

Tv did not work . No management there for check in .
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

yes
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Ideal gelegen auf der Durchreise durch Swaziland

Schönes, kleines Guest House in der Stadt Mbabane. Bei der Anreise waren wir froh um unser GPS. Das Guest House liegt in einem ruhigen Quartier. Etwa 10 moderne Zimmer mit Klimaanlage sind rund um einen kleinen Pool angeordnet. Die Einrichtung ist zweckmässig und sauber. Wifi ist vorhanden, allerdings ist die Datenmenge begrenzt (was beim Planen der Weiterreise unangenehm sein kann…). Gleich neben dem Guest House hat es ein nettes Restaurant, wo man sehr gut essen kann. Im Innern wird beim Einsatz der Klimaanlage nicht gespart. Wenn es das Wetter zulässt empfiehlt sich ein Tisch draussen. Betreffend Ein- und Ausreise nach und aus Swaziland haben wir im Internet verschiedene Erfahrungsberichte gelesen (von unkompliziert bis sehr mühsam). In unserem Fall waren wir an beiden Grenzen in weniger als einer Viertelstunde durch. Zuerst in Südafrika den Ausreisestempel holen, zum Swaziland-Zoll vorfahren, Einreisestempel holen, 50 Rand Strassengebühr bezahlen und dann geht der Schlagbaum hoch. Das Gleiche bei der Rückkehr nach Südafrika. Andere Reisende erzählten uns hingegen, dass sie an den gleichen Reisetagen bis zu einer Stunde anstehen mussten (Reisebusse, viele Einheimische).
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

great option for business travel

Very clean and responsive service
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Very central location close to everything, also very neat and tidy.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

My favorite place to stay in Mbabane - it's comfortable, clean, spacious and everyone is very friendly!
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

A few general maintenance issues, lightbulbs and the like, but management were very responsive and made repairs, changed towels etc very promptly. I will stay there again.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Busi we trip

My stay was very comfortable
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Comfortable and welcoming

Great service made it easy to check-in, even after a long day of travel. Breakfast on site with good coffee.
Verificeret anmeldelse

4/10 Rimeligt

Nice place, RUDE owner

The owner is very RUDE. She is as nasty as previous guests say she is. She also has a lot of terms and conditions which include no room service, no full breakfast on Sundays etc. When we arrived late in Swaziland we got lost, I called her for directions she answered 'Hello, I am asleep'. I inquired about something via an intercom because there is no one at reception she answered "If you had read the notices on the wall you would know xyz". On check out day she interrupted us and knocked on the door and started shouting at us like children for misusing her dishcloth... we had enough and told her about her disgusting behaviour and that it was not a secret. Please, unless you are desperate or can manage confrontation found somewhere else to stay. It's clean but she is a big turn off.
Verificeret anmeldelse

6/10 Godt

Quiet guest house with very comfortable beds. Clean rooms, nice breakfast
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Super stay

My stay exceeded my expectations
Verificeret anmeldelse

2/10 Ringe

DO NOT STAY HERE

While the property is nice, the owner Monique is not qualified to manage any property. We have had several issues during our stay and some were resolved, others were not, When I mentioned this to Expedia, Expedia reached out to Monique and here is her reply: If his wife got sick I think that is a far stretch to blame the hairdryer, but I guess if he went to such leghts to complain about something as stupid as a geyser breaking - which is totally unforeseeable then I guess it says a lot about their character.. So it is stupid of me to expect hot water (Its cold at night in March), they promise a hair dryer and don't deliver, my wife gets a cold from wet hair, and we are the ones with bad character. There is no apology, no process changes, just blame the customer. WOW, just WOW. And, by the way, it took expedia 3 emails to get Monique to reply to them, I highly recommend you give your money to other establishments whoi appreciate their guests.
Verificeret anmeldelse

4/10 Rimeligt

The free wifi announcement is a lie.

The free wifi announcement is a lie. They give you 250mb free wifi and then you have to pay for additional wifi. The TV did it work properly and there was basically nothing to do in the room. I wouldn't recommend it it.
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Verificeret anmeldelse

6/10 Godt

Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående