Desiterra Resort & Spa

Vælg datoer for at se priser

Fra Desiterra Resort & Spa kan du tilbringe tid på stranden og nyde godt af hytter, strandparasoller og drinks ved stranden, ligesom du befinder dig mindre end 10 minutters kørsel fra Santorini caldera. Gæster, der er i humør til at blive forkælet, kan nyde godt af deep tissue-massage, body wrap-behandlinger og ansigtsbehandlinger, og en udendørs pool sikrer underholdning for alle aldre. Kaffebaren/caféen er et godt sted at få lidt at spise, og der serveres kølige drinks i baren/loungen. En vingård, en bar ved poolen og et fitnesscenter er andre højdepunkter på dette hotel med luksusfaciliteter. Rejsende er vilde med stedets hjælpsomme personale.
VIP Access

Anmeldelser

9,6 ud af 10, Gæstefavoritter
Bedst bedømt af rejsende

Populære faciliteter

  • Pool
  • Gratis morgenmad
  • Spa
  • Lufthavnstransport
  • Kæledyrsvenligt
  • Gratis parkering

Primære faciliteter (12)

  • Daglig rengøring
  • Vingård
  • Tæt på stranden
  • Restaurant og bar/lounge
  • En udendørs pool
  • Fitnessfaciliteter
  • Strandparasoller
  • Strandhytter
  • Liggestole ved stranden
  • Gratis strandklub i nærheden
  • Strandbar
  • Poolbar

Føl dig hjemme (6)

  • Gratis vugger/barnesenge
  • Køleskab
  • Stue
  • Premium-tv-kanaler
  • Have
  • Terrasse
Den nuværende pris er 1.308 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
14. okt. - 15. okt.

Derfor elsker vi dette overnatningssted

Nip, nyd, fejr
Vinelskere kan forkæle sig selv med private smagsprøver, vingårdsarrangementer og eksklusive ture. Foodies vil finde en restaurant, café og kokkeservice på dette hotel.
Spa-flugtssted
Dette hotel tilbyder spabehandlinger med massage og kropsbehandlinger. Et fitnessrum og en have skaber den perfekte atmosfære til foryngelse.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 6 ud af 6 værelser

Deluxe-suite

  • Bakkeudsigt
  • 25 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 kingsize-seng

Presidential-villa

  • Havudsigt
  • 400 m²
  • 4 soveværelser
  • Plads til 10 personer
  • 4 kingsize-senge

Premium-villa - privat pool - havudsigt

10,0 ud af 10
Enestående
(1 anmeldelse)
  • Havudsigt
  • 50 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 kingsize-seng

Signature Villa, Private Pool, Sea View

9,2 ud af 10
Fantastisk
(7 anmeldelser)
  • Havudsigt
  • 55 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 kingsize-seng

Familievilla - 2 soveværelser - privat pool - havudsigt

  • Havudsigt
  • 100 m²
  • 2 soveværelser
  • Plads til 5 personer
  • 2 kingsize-senge og 1 sovesofa (enkeltseng)

Exclusive-villa - 2 soveværelser - privat pool - bakkeudsigt

  • Bakkeudsigt
  • 106 m²
  • 2 soveværelser
  • Plads til 5 personer
  • 2 kingsize-senge og 1 sovesofa (enkeltseng)

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
Fira, Santorini, 84700

Hvad ligger i nærheden?

  • Agios Nikolaos Strand - 5 min. kørsel - 2.3 km
  • Vourvoulos Strand - 5 min. kørsel - 2.3 km
  • Santorini caldera - 5 min. kørsel - 3.1 km
  • Tre Klokker i Fira - 5 min. kørsel - 3.1 km
  • Museum for forhistorisk Thira - 6 min. kørsel - 3.8 km

Sådan kommer du rundt

  • Thira (JTR-Santorini National) – 16 min. kørsel, 6,5 km
  • Transport fra lufthavnen til hotellet
  • Strandtransport (tillægsgebyr)

Restauranter

  • ‪Zafora - ‬6 min. kørsel
  • ‪McDonald's - ‬6 min. kørsel
  • ‪Galini Café - ‬6 min. kørsel
  • ‪Meat Corner Grill - ‬6 min. kørsel
  • ‪Mama Thira - ‬6 min. kørsel

Om overnatningsstedet

Desiterra Resort & Spa

  • Fra Desiterra Resort & Spa kan du tilbringe tid på stranden og nyde godt af hytter, strandparasoller og drinks ved stranden, ligesom du befinder dig mindre end 10 minutters kørsel fra Santorini caldera. Gæster, der er i humør til at blive forkælet, kan nyde godt af deep tissue-massage, body wrap-behandlinger og ansigtsbehandlinger, og en udendørs pool sikrer underholdning for alle aldre. Kaffebaren/caféen er et godt sted at få lidt at spise, og der serveres kølige drinks i baren/loungen. En vingård, en bar ved poolen og et fitnesscenter er andre højdepunkter på dette hotel med luksusfaciliteter. Rejsende er vilde med stedets hjælpsomme personale.

I korte træk

Hotellets størrelse

    • 24 værelser

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 15.00 til når som helst
    • Mulighed for kontaktløs indtjekning
    • Tidlig indtjekning afhænger af tilgængelighed
    • Minimumsalder for indtjekning: 18 år
    • Udtjekning er kl. 11.00
    • Mulighed for kontaktløs udtjekning
    • Sen udtjekning afhænger af tilgængelighed

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Dette overnatningssted tilbyder transport fra lufthavnen (kan medføre tillægsgebyr). Gæster, som vil arrangere transport, skal kontakte overnatningsstedet 72 timer før ankomst via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen
    • Receptionen er åben dagligt fra kl. 07.30 til kl. 00.00
    • Gæster skal kontakte overnatningsstedet på forhånd for at få indtjekningsinstruktioner. Receptionen er bemandet i et begrænset tidsrum
    • Kontakt venligst overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen, mindst 48 timer før du ankommer, for at arrangere indtjekning
    • Du vil blive bedt om at vise overnatningsstedet en kopi af dit pas efter reservation
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Påkrævet ved indtjekning

    • Depositum med kreditkort, debitkort eller kontanter er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 18

Kæledyr

    • Kæledyr er tilladt (op til 5 kg pr. kæledyr)*
    • Servicedyr er tilladt
    • Begrænsninger gælder*

Internet

    • Gratis Wi-Fi i fællesområder
    • Gratis Wi-Fi på værelserne (hastighed: 25+ Mbit/s)

Parkering

    • Gratis sikret og overdækket parkering på stedet
    • Ladestation til elbiler på stedet

Transport

    • Transport fra lufthavnen fra kl. 07.00 til kl. 23.30*

Udenfor overnatningsstedet

    • Transport til/fra strand*

Andre oplysninger

    • Særlige rygeområder

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Gratis morgenmad tilberedt efter bestilling hver morgen fra kl. 08.00 til kl. 10.30
  • Restaurant
  • Bar/lounge
  • Strandbar
  • Poolbar
  • Kaffebar
  • Kaffe/te på fællesarealer
  • Privat spisning
  • Privat picnic
  • Roomservice (i et begrænset antal timer)
  • Snackbar/deli
  • Vandbeholder

Rejser med børn

  • Dagligvarebutik

Oplevelser

  • Strandtransport (tillægsgebyr)
  • Helikopter-/flyture
  • Udlejning af scooter/knallert
  • Private vingårdsture
  • Offentliggørelse af vine
  • Shopping
  • Gratis strandklub i nærheden
  • Tæt på stranden
  • Vandre-/cykelruter
  • Ridning
  • Sejlads
  • Fiskeri

Faciliteter og service

  • Reception (begrænsede åbningstider)
  • Concierge-tjenester
  • Hjælp med udflugter/billetter
  • Renseri- og vaskeriservice
  • Bagageopbevaring
  • Bryllupsfaciliteter
  • Flersproget medarbejderstab
  • Strandhytter (tillægsgebyr)
  • Strandtransport (tillægsgebyr)
  • Gratis poolhytter
  • Strandliggestole
  • Strandparasoller
  • Liggestole ved poolen
  • Poolparasoller

Faciliteter

  • Bygget i 2016
  • Pengeskab i receptionen
  • Have
  • Terrasse
  • Fitnesscenter
  • En udendørs pool
  • Spabehandlinger
  • Vingård på stedet
  • Vinsmagningslokale
  • Selskabslokale
  • Havemøbler

Værelsesfaciliteter

Underholdning

  • 32-tommers LED-tv
  • Kabelkanaler (premium)

Hjemlig komfort

  • Aircondition og varme
  • Espressomaskine
  • Elkedel
  • Badekåber og hjemmesko

Få en god nats søvn

  • Pudemenu
  • Dundyne
  • Lydisolerede værelser
  • Premium-sengetøj
  • Topmadras
  • Gratis vugge/barneseng

Værelset

  • Massage på værelset
  • Møbleret balkon eller terrasse
  • Have
  • Individuelt møbleret og indrettet
  • Separat stue

Frisk dig op

  • Brusehoved med spredningseffekt
  • Kun bruser
  • Designertoiletartikler
  • Hårtørrer
  • Håndklæder
  • Toiletpapir

Hold forbindelsen

  • Skrivebord
  • Gratis Wi-Fi (med en hastighed på 25+ Mbit/s)

Mad og drikke

  • Kok
  • Køleskab

Mere

  • Daglig rengøring
  • Pengeskab
  • Rejsebøger/anbefalinger
  • Kort over lokalområdet
  • Restaurantguide

Interessante fakta

Spa

Gæster kan lade sig forkæle med behandlinger i stedets spa. Blandt behandlingerne er deep tissue-massage, hot stone-massage, svensk massage og thai-massage. Spabadet tilbyder et udvalg af behandlingsterapier, herunder aromaterapi, Ayurvedic-behandlinger og hydroterapi.

Gebyrer og politikker

Obligatoriske gebyrer

Du vil blive bedt om at betale følgende gebyrer på overnatningsstedet ved indtjekning eller udtjekning. Gebyrer inkluderer muligvis skatter:
  • Byen pålægger en skat, som opkræves på overnatningsstedet. Skatten er sæsonbestemt og gælder ikke nødvendigvis hele året. Yderligere undtagelser og reduktioner kan gælde. For yderligere oplysninger bedes du kontakte overnatningsstedet via kontaktoplysningerne angivet i reservationsbekræftelsen.
  • Der pålægges en byskat: Fra den 1. november til den 31. marts, 4.00 EUR pr. enhed pr. nat.
  • Der pålægges en byskat: Fra den 1. april til den 31. oktober, 15.00 EUR pr. enhed pr. nat.

Valgfrie tjenester

  • Lufthavnstransport tilbydes mod et ekstra gebyr på 30 EUR pr. værelse
  • Strandtransport tilbydes mod et ekstra gebyr
  • Sen udtjekning kan arrangeres mod et ekstra gebyr (afhænger af tilgængelighed)

Kæledyr

  • Der opkræves ikke gebyrer for servicedyr
  • Kæledyr er tilladt mod et tillægsgebyr på EUR 20 pr. enhed, pr. dag

Pool, spa og fitness (hvis tilgængeligt)

  • Reservationer er påkrævet for massagebehandlinger og spabehandlinger. Reservationer foretages ved at kontakte overnatningsstedet inden ankomst via telefonnummeret på reservationsbekræftelsen

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Der opkræves muligvis gebyrer for ekstra personer afhængigt af overnatningsstedets politik.
Dette overnatningssted har udendørsområder såsom altaner, balkoner eller terrasser, der muligvis ikke er egnede for børn. Hvis du har spørgsmål, anbefaler vi, at du kontakter overnatningsstedet inden ankomst for at bekræfte, at de har et passende værelse til dig.
Dette overnatningssted har ingen elevator.
Gæster kan være helt rolige, da der er kuliltealarm, brandslukker, røgalarm, sikkerhedsalarm, førstehjælpskasse og vinduesikring på stedet.
Dette overnatningssted accepterer kreditkort. Kontanter accepteres ikke.
Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard, JCB International
Som følge af nationale reguleringer kan der ikke overføres mere end 500 EUR i kontanter på dette overnatningssted. Kontakt overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen for flere oplysninger.
Dette overnatningssted rengøres professionelt.
Overnatningsstedets registreringsnummer 1167K095A0325600
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Også kendt som

Desiterra Suites Apartment Santorini
Desiterra Suites Santorini
Desiterra Suites Villas Apartment Santorini
Desiterra Suites Villas Apartment
Desiterra Suites Villas Santorini
Desiterra Suites Villas
Desiterra Suites with private pools
siterra Suites Santorini

Ofte stillede spørgsmål

Tilbyder Desiterra Resort & Spa gratis afbestilling og fuld refusion?

Ja, Desiterra Resort & Spa har fuldt refunderbare værelsespriser, som kan reserveres på vores hjemmeside. Hvis du har reserveret en fuldt refunderbar værelsespris, kan reservationen afbestilles op til et par dage før indtjekning afhængigt af overnatningsstedets afbestillingspolitik. Du skal bare sørge for at tjekke overnatningsstedets afbestillingspolitik for de præcise vilkår og betingelser.

Er der en pool på Desiterra Resort & Spa?

Ja, der findes en udendørs pool.

Er kæledyr tilladt på Desiterra Resort & Spa?

Ja, kæledyr er tilladt med en maksimumvægt på 5 kg pr. kæledyr. Der opkræves et gebyr på 20 EUR pr. enhed pr. dag. Servicedyr er fritaget fra gebyrer. Visse begrænsninger kan gælde. Kontakt overnatningsstedet for at få flere oplysninger.

Er der parkeringsmuligheder på stedet ved Desiterra Resort & Spa?

Ja, der er gratis selvstændig parkering. Der tilbydes ladestander til elbiler.

Tilbyder Desiterra Resort & Spa lufthavnstransport?

Ja, der tilbydes transport fra lufthavnen til hotellet fra kl. 07.00 til kl. 23.30 efter anmodning. Der opkræves et gebyr på 30 EUR pr. værelse.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på Desiterra Resort & Spa?

Indtjekning fra kl. 15.00 til når som helst. Udtjekning er kl. 11.00. Der er mulighed for sen udtjekning mod et gebyr (afhænger af tilgængelighed). Der er mulighed for kontaktløs indtjekning og udtjekning.

Hvad kan jeg opleve hos Desiterra Resort & Spa og i nærheden?

Benyt dig af muligheden for aktiviteter i nærheden som bådsejlads, fiskeri og vandreture. Yderligere rekreative muligheder på stedet inkluderer helikopter-/flyture. Nyd en svømmetur i den udendørs pool, eller benyt dig af de andre faciliteter, som dette hotel tilbyder, blandt andet en vingård og et fitnesscenter. Desiterra Resort & Spa har også strandhytter og spafaciliteter samt en have.

Er der restauranter på eller i nærheden af Desiterra Resort & Spa?

Ja, der er en restaurant på stedet.

Har Desiterra Resort & Spa private udendørs områder?

Ja, hvert værelser har en møbleret balkon eller gårdhave og en gårdhave.