Holiday Inn Express Munich City West by IHG

Dette hotel med kæledyrsvenlig profil med forbindelse til en tog-/metrostation tilbyder bar/lounge og befinder sig tæt på Theresienwiese

Vælg datoer for at se priser

Fra Holiday Inn Express Munich City West by IHG er der mindre end 10 minutters kørsel til Theresienwiese og Olympiapark. Du kan slappe af med en drink i baren/loungen, ligesom kaffebaren/caféen er et oplagt sted at få lidt at spise. Marienplatz og BMW Welt ligger desuden en kort køretur derfra. Rejsende har kun godt at sige om stedets hjælpsomme personale og generelle forhold. Overnatningsstedet ligger kun en kort gåtur fra offentlig transport: Hirschgarten S-Bahn-station ligger 3 minutter væk og Steubenplatz Sporvognsstation ligger 8 minutter derfra.

Anmeldelser

8,8 ud af 10.
Fremragende

Populære faciliteter

  • Gratis morgenmad
  • Kæledyrsvenligt
  • Mulighed for parkering
  • Gratis Wi-Fi
  • Restaurant
  • Forbundne værelser tilbydes

Primære faciliteter (12)

  • Daglig rengøring
  • Selvstændig parkering
  • Bar/lounge
  • Kaffebar
  • Døgnåbent forretningscenter
  • 2 mødelokaler
  • Døgnåben reception
  • Kaffe/te på fællesarealer
  • Computerstation
  • Pengeskab i receptionen
  • Snackbar/deli
  • Automat

Føl dig hjemme (6)

  • Forbundne/tilstødende værelser
  • Privat badeværelse
  • Premium-tv-kanaler
  • Daglig rengøring
  • Kaffe-/temaskine
  • Elevator
Den nuværende pris er 718 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
13. sep. - 14. sep.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 4 ud af 4 værelser

Standardværelse

8,0 ud af 10
Rigtig godt
(6 anmeldelser)
  • 22 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng ELLER 1 enkeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Standardværelse - 1 queensize-seng med sovesofa

8,0 ud af 10
Rigtig godt
(12 anmeldelser)
  • 22 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 queensize-seng og 1 sovesofa (dobbeltseng)
  • Gratis Wi-Fi

Standardværelse - 1 queensize-seng

8,6 ud af 10
Fremragende
(52 anmeldelser)
  • 22 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 queensize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Standardværelse - 2 enkeltsenge

8,6 ud af 10
Fremragende
(29 anmeldelser)
  • 22 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 2 enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
Friedenheimer Bruecke 15, Munich, 80639

Hvad ligger i nærheden?

  • Hirschgarten - 3 min. gang - 0.3 km
  • Backstage - 5 min. gang - 0.4 km
  • Herz-Jesu-Kirche - 4 min. kørsel - 2.1 km
  • Augustiner-Bräu - 4 min. kørsel - 2.5 km
  • Schloss Nymphenburg - 5 min. kørsel - 2.4 km

Sådan kommer du rundt

  • Franz Josef Strauss Internationale Lufthavn (MUC) – 44 min. kørsel, 41,3 km
  • Augsburg (AGB) – 51 min. kørsel, 59,5 km
  • Donnersbergerbrücke Station – 16 min. gang, 1,4 km
  • München Heimeranplatz Station – 25 min. gang, 2,1 km
  • Munich Harras Station – 6 min. kørsel, 4,1 km
  • Hirschgarten S-Bahn-station – 3 min. gang, 0,3 km
  • Steubenplatz Sporvognsstation – 8 min. gang, 0,6 km
  • Lautensackstraße Station – 8 min. gang, 0,7 km

Restauranter

  • ‪M Club - ‬12 min. gang
  • ‪Königlicher Hirschgarten - ‬13 min. gang
  • ‪Juli Restaurant - ‬3 min. gang
  • ‪Assoluto - ‬12 min. gang
  • ‪Rumeli Meze& Grill - ‬5 min. gang

Om overnatningsstedet

Holiday Inn Express Munich City West by IHG

  • Fra Holiday Inn Express Munich City West by IHG er der mindre end 10 minutters kørsel til Theresienwiese og Olympiapark. Du kan slappe af med en drink i baren/loungen, ligesom kaffebaren/caféen er et oplagt sted at få lidt at spise. Marienplatz og BMW Welt ligger desuden en kort køretur derfra. Rejsende har kun godt at sige om stedets hjælpsomme personale og generelle forhold. Overnatningsstedet ligger kun en kort gåtur fra offentlig transport: Hirschgarten S-Bahn-station ligger 3 minutter væk og Steubenplatz Sporvognsstation ligger 8 minutter derfra.

I korte træk

DONE

Hotellets størrelse

    • 302 værelser
    • Overnatningsstedet har 7 etager
DONE

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 15.00 til kl. 04.00
    • Minimumsalder for indtjekning: 18 år
    • Udtjekning er kl. 12.00
DONE

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Receptionspersonalet tager imod gæster ved ankomst til overnatningsstedet
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer
    • Gæster, der har reserveret prisplaner med morgenmad, får morgenmad til op til 2 voksne, som deler værelse. Der tilægges et gebyr for morgenmad til ekstra gæster.
DONE

Påkrævet ved indtjekning

    • Depositum med kreditkort, debitkort eller kontanter er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 18
DONE

Kæledyr

    • Kæledyr er tilladt (kun hunde og katte)*
    • Servicedyr er tilladt
WIFI

Internet

    • Gratis Wi-Fi i fællesområder
    • Gratis Wi-Fi på værelserne
LOCAL_PARKING

Parkering

    • Overdækket parkering på stedet (20 EUR pr. dag. Inkluderer fri ind-/udkørsel)
    • Der er parkering på stedet
    • Der er højdebegrænsninger for parkering på stedet
DONE

Andre oplysninger

    • Røgfrit overnatningssted

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Gratis morgenmadsbuffet fra kl. 06.30 til kl. 10.00 på hverdage og fra kl. 07.00 til kl. 11.00 i weekender
  • Bar/lounge
  • Kaffebar
  • Kaffe/te på fællesarealer
  • Snackbar/deli

Forretningsfaciliteter

  • Døgnåbent forretningscenter
  • 2 mødelokaler
  • Computerstation
  • Konferencelokale (42 kvadratmeter)

Faciliteter og service

  • Døgnåben reception
  • Bagageopbevaring
  • Flersproget medarbejderstab

Faciliteter

  • Bygget i 2016
  • Pengeskab i receptionen
  • Mindst 80% af maden er lokalt produceret
  • Veganske spisemuligheder
  • Vegetariske spisemuligheder
  • Årlig klimakompensation købt for mindst 10% af CO2-aftrykket
  • Forsatsvinduer
  • Mindst 80% af belysningen er LED-belysning
  • Omfattende politik for madspild
  • Ingen sodavandsflasker af plast
  • Ingen rørepinde af plast
  • Ingen sugerør af plast
  • Ingen vandflasker af plast
  • Kun genanvendelige kopper
  • Festsal

Hjælp til personer med et handicap

  • Elevator
  • Bredde på elevatordør (cm): 90
  • Rute til kørestolsbrugere
  • Parkering til kørestolsbrugere
  • 4 parkering med kørestolsadgang på stedet
  • Hjælpemidler til hørehæmmede
  • Offentligt badeværelse med adgang for kørestolsbrugere
  • Elevator med adgang for kørestolsbrugere
  • Restaurant med adgang for kørestolsbrugere
  • Lounge med adgang for kørestolsbrugere
  • Håndtag i trappeopgange
  • Højde på håndtag i trappeopgange (cm): 90
  • Støttehåndtag i bruseren
  • Højde på støttehåndtag i bruseren (cm): 78
  • Oplyst rute til indgangen
  • Rute til indgangen uden trapper

Værelsesfaciliteter

Underholdning

  • Fladskærms-tv
  • Satellitkanaler (premium)
  • Betalingsfilm

Hjemlig komfort

  • Aircondition (klimastyret)
  • Kaffe-/temaskine
  • Elkedel
  • Strygejern/strygebræt (efter anmodning)

Få en god nats søvn

  • Allergivenligt sengetøj
  • Lydisolerede værelser
  • Sengelinned tilbydes

Frisk dig op

  • Privat badeværelse
  • Kun bruser
  • Miljøvenlige toiletartikler
  • Hårtørrer (efter anmodning)
  • Håndklæder

Hold forbindelsen

  • Arbejdsområde til bærbar computer
  • Gratis Wi-Fi
  • Telefon

Mere

  • Daglig rengøring
  • Pengeskab
  • Forbundne værelser tilbydes
  • Miljøvenlige toiletartikler
  • Automater til toiletartikler
  • Miljøvenlige rengøringsprodukter er tilgængelige
  • LED-pærer
  • Kun vandbesparende brusere
  • Kun vandbesparende toiletter

Interessante fakta

Spisning

Cafe & Bar - café på stedet. Gæsterne kan nyde drikkevarer i baren. Åben hver dag.

Priser og udmærkelser

Miljøcertificeret overnatningssted
Dette overnatningssted er certificeret af følgende uafhængige bæredygtighedsordninger: Green Key (Foundation for Environmental Education). Du kan læse mere om certificeringskravene på de enkelte hjemmesider.

Gebyrer og politikker

Kæledyr

  • Der opkræves ikke gebyrer for servicedyr
  • Kæledyr er tilladt mod et tillægsgebyr på EUR 15 pr. kæledyr, pr. nat

Parkering

  • Selvstændig parkering (overdækket) koster 20 EUR pr. dag, og der er intet gebyr for indkørsel/udkørsel
  • Der er begrænset parkeringshøjde

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Overnatningsstedet har forbundne/tilstødende værelser, som kan være til rådighed, afhængig af tilgængelighed. Gæster kan anmode om disse værelser ved at kontakte overnatningsstedet direkte via kontaktoplysningerne på reservationsbekræftelsen.
Gæster kan være helt rolige, da der er brandslukker, røgalarm og førstehjælpskasse på stedet.
Dette overnatningssted tager mod gæster af alle seksuelle orienteringer og kønsidentiteter (LGBTQ+-venligt).
Dette overnatningssted accepterer kreditkort. Kontanter accepteres ikke.
Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard, American Express, Diners Club
Der er mulighed for betaling uden kontanter.
Dette overnatningssted har bekræftet, at det følger retningslinjerne for rengøring og desinfektion i henhold til Clean Promise (IHG).
Bemærk venligst, at kulturelle normer og gæstepolitik varierer afhængigt af land og overnatningssted. De angivne politikker kommer fra overnatningsstedet.
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Også kendt som

Holiday Inn Express Munich City West Hotel
Hotel Holiday Inn Express Munich City West Munich
Munich Holiday Inn Express Munich City West Hotel
Hotel Holiday Inn Express Munich City West
Holiday Inn Express Munich City West Munich
Holiday Inn Express Hotel
Holiday Inn Express
Express Munich City West
Holiday Inn Express Munich City West
Holiday Inn Express Munich City West by IHG Hotel
Holiday Inn Express Munich City West an IHG Hotel
Holiday Inn Express Munich City West by IHG Munich
Holiday Inn Express Munich City West by IHG Hotel Munich

Ofte stillede spørgsmål

Tilbyder Holiday Inn Express Munich City West by IHG gratis afbestilling og fuld refusion?

Ja, Holiday Inn Express Munich City West by IHG har fuldt refunderbare værelsespriser, som kan reserveres på vores hjemmeside. Hvis du har reserveret en fuldt refunderbar værelsespris, kan reservationen afbestilles op til et par dage før indtjekning afhængigt af overnatningsstedets afbestillingspolitik. Du skal bare sørge for at tjekke overnatningsstedets afbestillingspolitik for de præcise vilkår og betingelser.

Er kæledyr tilladt på Holiday Inn Express Munich City West by IHG?

Ja, hunde og katte er tilladt. Der opkræves et gebyr på 15 EUR pr. kæledyr pr. nat. Servicedyr er fritaget fra gebyrer.

Er der parkeringsmuligheder på stedet ved Holiday Inn Express Munich City West by IHG?

Ja. Selvstændig parkering koster 20 EUR pr. dag.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på Holiday Inn Express Munich City West by IHG?

Indtjekning fra kl. 15.00 til kl. 04.00. Udtjekning er kl. 12.00.

Hvordan er området omkring Holiday Inn Express Munich City West by IHG?

Holiday Inn Express Munich City West by IHG ligger kun 3 minutters gang fra Hirschgarten S-Bahn-station og 6 minutters gang fra Hirschgarten. Rejsende er vilde med området omkring dette hotel.