Kasuitei Ohya

Overnatningsstedets klasse: 3
Ryokan med spa i nærheden af Kawaguchi-søen

Vælg datoer for at se priser

Kasuitei Ohya ligger kun fem minutters kørsel fra Kawaguchi-søen og Fuji-Q Højland. Du kan besøge spaen for at lade dig forkæle med massage, kropsbehandlinger eller aromaterapi. Kitaguchiihongu Fuji Sengen-helligdommen og Chureito Pagoda ligger desuden en kort køretur derfra. Rejsende er vilde med stedets hjælpsomme personale.

Anmeldelser

9,2 ud af 10.
Fantastisk

Populære faciliteter

  • Onsen
  • Spa
  • Gratis parkering
  • Gratis Wi-Fi
  • Aircondition
  • Faciliteter til tøjvask

Primære faciliteter (10)

  • Daglig rengøring
  • Spa med fuld service
  • Varme kilder
  • Roomservice
  • Pengeskab i receptionen
  • Automat
  • Vandbeholder
  • Selvbetjeningsvaskeri
  • Bagageopbevaring
  • Reception med begrænset åbningstid

Føl dig hjemme (6)

  • Køleskab
  • Daglig rengøring
  • Vaskerifaciliteter
  • Elevator
  • Klimaanlæg på værelset (aircondition)
  • Gratis selvstændig parkering
Den nuværende pris er 1.695 kr.
18. okt. - 19. okt.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 13 ud af 13 værelser

Japanese Style with Shared Bathroom(No View)

  • Plads til 2 personer
  • 2 futoner (enkeltsenge)

Traditionelt værelse (Japanese Style)

9,2 ud af 10
Fantastisk
(21 anmeldelser)
  • 17 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 5 personer
  • 5 futoner (enkeltsenge)

Traditionelt værelse - søudsigt (SHIGARAKIYAKI Open-Air Bath)

9,0 ud af 10
Fantastisk
(15 anmeldelser)
  • Søudsigt
  • 20 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 6 personer
  • 6 futoner (enkeltsenge)

Traditionelt værelse med 2 enkeltsenge (Japanese Western Style)

  • 17 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 6 personer
  • 2 enkeltsenge og 4 futoner (enkeltsenge)

Traditionelt værelse - fælles badeværelse (Japanese Style)

9,0 ud af 10
Fantastisk
(2 anmeldelser)
  • 13 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 2 futoner (enkeltsenge)

Traditionelt værelse - søudsigt (Japanese Western Style)

9,8 ud af 10
Enestående
(8 anmeldelser)
  • Søudsigt
  • 17 m²
  • Plads til 5 personer
  • 2 enkeltsenge og 3 futoner (enkeltsenge)

Traditionelt værelse (Shared Bathroom)

  • 17 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 2 futoner (enkeltsenge)

Japanese Style Room with Open-air Bath of Shigaraki Ware(Lake View)

  • Plads til 6 personer
  • 6 futoner (enkeltsenge)

No View Standard Japanese Style Room

  • Plads til 5 personer
  • 5 futoner (enkeltsenge)

Basic-værelse med 2 enkeltsenge

8,8 ud af 10
Fremragende
(9 anmeldelser)
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 2 enkeltsenge

Lejlighed

9,4 ud af 10
Enestående
(3 anmeldelser)
  • Søudsigt
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 2 store enkeltsenge

Premium-suite

  • 140 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 5 personer
  • 2 enkeltsenge og 3 futoner (enkeltsenge)

Traditionelt værelse - søudsigt (HINOKI Open-Air Bath,)

  • Søudsigt
  • 17 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 6 personer
  • 6 futoner (enkeltsenge)

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
Funatsu 4025, Fujikawaguchiko, Yamanashi-ken, 401-0301

Hvad ligger i nærheden?

  • Fuji-Hakone-Izu Nationalpark - 1 min. gang - 0.0 km
  • Kawaguchi-søen - 1 min. gang - 0.1 km
  • Fuji Museum - 3 min. gang - 0.3 km
  • Tenjō-Yama Park Mt. Kachi Kachi Svævebane - 3 min. gang - 0.3 km
  • Kawaguchiko Ohashi-broen - 19 min. gang - 1.7 km

Sådan kommer du rundt

  • Tokyo (NRT-Narita Intl.) – 149,4 km
  • Tokyo (HND-Haneda) – 140 min. kørsel, 134,9 km
  • Kawaguchiko Station – 12 min. gang, 0,9 km
  • Fujisan Station – 9 min. kørsel, 3,8 km
  • Fujiyoshida Gekkoji Station – 11 min. kørsel, 4,3 km

Restauranter

  • ‪ほうとう不動 - ‬12 min. gang
  • ‪フジヤマクッキー - ‬4 min. gang
  • ‪みはらし亭 - ‬1 min. gang
  • ‪ラーメン福ちゃん - ‬3 min. gang
  • ‪たちばな喫茶店 - ‬7 min. gang

Om overnatningsstedet

Kasuitei Ohya

  • Kasuitei Ohya ligger kun fem minutters kørsel fra Kawaguchi-søen og Fuji-Q Højland. Du kan besøge spaen for at lade dig forkæle med massage, kropsbehandlinger eller aromaterapi. Kitaguchiihongu Fuji Sengen-helligdommen og Chureito Pagoda ligger desuden en kort køretur derfra. Rejsende er vilde med stedets hjælpsomme personale.

I korte træk

Hotellets størrelse

    • 46 værelser

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 15.00 til kl. 18.00
    • Minimumsalder for indtjekning: 18 år
    • Udtjekning er kl. 10.00

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Receptionen er åben dagligt fra kl. 07.00 til kl. 21.00
    • Receptionen er bemandet i et begrænset tidsrum
    • Dette overnatningssted tilbyder ikke indtjekning efter lukketid
    • Kontakt overnatningsstedet via oplysningerne i din reservationsbekræftelse for at få flere oplysninger
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer
    • Gæster, som reserverer halvpension og ønsker at spise aftensmad på hotellet, skal ankomme før kl. 19.00. Gæster, der reserverer morgenmad inkluderet priser, skal ankomme inden kl. 22.00.

Påkrævet ved indtjekning

    • Depositum med kreditkort, debitkort eller kontanter er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 18

Børn

    • Ingen baby-/barnesenge

Kæledyr

    • Kæledyr er ikke tilladt

Internet

    • Gratis Wi-Fi i fællesområder
    • Gratis Wi-Fi på værelserne

Parkering

    • Gratis parkering på stedet
    • Ladestation til elbiler på stedet

Andre oplysninger

    • Særlige rygeområder

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Roomservice
  • Vandbeholder

Oplevelser

  • Varme kilder

Faciliteter og service

  • Reception (begrænsede åbningstider)
  • Vaskerifaciliteter
  • Bagageopbevaring

Faciliteter

  • Pengeskab i receptionen
  • Spa med fuld service

Hjælp til personer med et handicap

  • Elevator
  • Bredde på elevatordør (cm): 122
  • Restaurant med adgang for kørestolsbrugere
  • Lounge med adgang for kørestolsbrugere
  • Håndtag i trappeopgange
  • Højde på håndtag i trappeopgange (cm): 102
  • Oplyst rute til indgangen

Værelsesfaciliteter

Hjemlig komfort

  • Klimastyret aircondition og varme
  • Hjemmesko
  • Insektnet for vinduer

Få en god nats søvn

  • Dundyne
  • Aftenopredning

Frisk dig op

  • Bidet
  • Gratis toiletartikler
  • Hårtørrer
  • Håndklæder
  • Tandbørste og tandpasta
  • Toiletpapir

Hold forbindelsen

  • Gratis Wi-Fi
  • Telefon

Mad og drikke

  • Køleskab

Mere

  • Daglig rengøring
  • Pengeskab
  • Rejsebøger/anbefalinger

Interessante fakta

Spa

Gæster kan lade sig forkæle med forskellige behandlinger i stedets spa med fuld service, Fino. Blandt behandlingerne er massage og kropsbehandlinger. Der tilbydes et udvalg af behandlingsterapier, herunder aromaterapi og zoneterapi. Spaen er åben på udvalgte dage.

Offentlige bade/onsen-faciliteter inkluderer en indendørs mineralvarmekilde (onsen i japansk stil) og en yukata (japansk badekåbe). Her findes separate herre- og dameområder. Ryokanens badeområde er åbent fra kl. 15.00 til kl. 00.00.Der er varme kilder på stedet.

Gebyrer og politikker

Obligatoriske gebyrer

Du vil blive bedt om at betale følgende gebyrer på overnatningsstedet ved indtjekning eller udtjekning. Gebyrer inkluderer muligvis skatter:
  • Der pålægges en byskat: 150.00 JPY pr. person pr. nat. Denne skat gælder ikke for børn under 12 år.

Pool, spa og fitness (hvis tilgængeligt)

  • Reservationer er påkrævet for massagebehandlinger, spabehandlinger og privat bad/onsen. Reservationer foretages ved at kontakte overnatningsstedet inden ankomst via telefonnummeret på reservationsbekræftelsen
  • Gæster skal kontakte overnatningsstedet på forhånd for at reservere adgang til det offentlige bad

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Der opkræves muligvis gebyrer for ekstra personer afhængigt af overnatningsstedets politik.
Den japanske regering påkræver, at alle internationale gæster skal fremsætte deres pasnummer og nationalitet, når de indregistrerer sig på et overnatningssted (kroer, hoteller, moteller osv.). Alle overnatningssteder skal desuden tage en kopi af de indregistrerede gæsters pas, som arkiveres.
Kun registrerede gæster kan opholde sig på værelserne.
Gæster kan være helt rolige, da der er brandslukker og røgalarm på stedet.
Dette overnatningssted accepterer kreditkort og kontanter.
Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard, American Express, JCB International, Union Pay
Bemærk, at nogle overnatningssteder ikke tillader, at gæster med tatoveringer anvender de offentlige badefaciliteter på stedet.
Bemærk venligst, at kulturelle normer og gæstepolitik varierer afhængigt af land og overnatningssted. De angivne politikker kommer fra overnatningsstedet.
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Også kendt som

Kasuitei Ohya Inn Fujikawaguchiko
Kasuitei Ohya Inn
Kasuitei Ohya Fujikawaguchiko
Kasuitei Ohya
Kasuitei Ohya Ryokan
Kasuitei Ohya Fujikawaguchiko
Kasuitei Ohya Ryokan Fujikawaguchiko

Ofte stillede spørgsmål

Tilbyder Kasuitei Ohya gratis afbestilling og fuld refusion?

Ja, Kasuitei Ohya har fuldt refunderbare værelsespriser, som kan reserveres på vores hjemmeside. Hvis du har reserveret en fuldt refunderbar værelsespris, kan reservationen afbestilles op til et par dage før indtjekning afhængigt af overnatningsstedets afbestillingspolitik. Du skal bare sørge for at tjekke overnatningsstedets afbestillingspolitik for de præcise vilkår og betingelser.

Er kæledyr tilladt på Kasuitei Ohya?

Kæledyr er desværre ikke tilladt.

Er der parkeringsmuligheder på stedet ved Kasuitei Ohya?

Ja, der er gratis selvstændig parkering. Der tilbydes ladestander til elbiler.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på Kasuitei Ohya?

Indtjekning fra kl. 15.00 til kl. 18.00. Udtjekning er kl. 10.00.

Hvad kan jeg opleve hos Kasuitei Ohya og i nærheden?

Rekreative muligheder på stedet hos Kasuitei Ohya omfatter varme kilder. Forkæl dig selv med en behandling i spaen, og nyd godt af andre faciliteter som spafaciliteter.

Hvordan er området omkring Kasuitei Ohya?

Kasuitei Ohya ligger kun 4 minutters gang fra Tenjō-Yama Park Mt. Kachi Kachi Svævebane og 4 minutters gang fra Fuji Museum.

Anmeldelser

Anmeldelser af Kasuitei Ohya

9,2

Fantastisk

9,2

Rengøring

8,8

Området

9,4

Service og personale

9,0

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Meget rent, pænt og god Japansk hotel inkl Japansk mad - både privat middag og mmorgenmad
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Der var ikke en finger at sætte på opholdet! Personalet var søde og meget venlige - hotellet tilbyder desuden gratis transport til og fra togstationen. En helt klar anbefaling.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

perfect!!!
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Excelente lugar para descansar y vivir la experiencia de un ryokan
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Wonderful, clean, well located, great staff, delicious breakfast.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

スタッフの皆さんが親切でした。伝統的な旅館のサービスと素敵なお風呂でした。ただ布団は寝にくいのでベッドなら、またリピートしたいです。
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Hotel room was very nice. The building sort of blooked the fuji view, but that wasn't a big thing for us. The massage was fantastic and so was the private onsen. Traditional breakfast was a wonderful adventure. Staff were very nice. I would stay here again.
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

房間及大浴場的清潔需要加強。 能請酒店安排在河口湖駅接送,很好。 晚餐及早餐不錯,份量很足夠!
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Enjoyed the private onsen, the lake views,
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Amazing. We loved it so much
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Excelente hotel, con servicio de osen público y privado. Excelente para descansar y tener una vista increíble de monte fuji
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

We truly appreciated the excellent service and attention to detail. We would absolutely stay here again when we plan to hike on Mt. Fuji and have highly recommended this hotel to our friends visiting in Kawaguchiko.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Amazing stay! Great location, awesome staff, highly recommended!
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

They provided a very nice Japanese style experience. Avoid the raining season if possible, especially if you want to see the Fuji mountain.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

spa is good and relax
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Our Premium Suite was amazing! Very spacious. The dinners were incredible!
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Spa was very relaxing
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Great…would highly recommend
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Fantastic place to stay, the staff were great, the rooms are very tidy and clean. Great amenities would recommend and definitely stay again
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

We booked one night stay. It was excellent stay very authentic room and onsen was so relaxing and everything close by. Definitely recommend for everyone one. And staff very polite and helpful.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

客房乾淨,服務人員親切有禮貌,餐食很棒
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Very pleasant rooms, relaxing spa with a view of the lake, nice view of Mt. Fuji from the top floor, and an amazing kaiseki dinner and morning breakfast.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

It is amazing how nice the place was Supper clean, beautiful. Nice location, super nice view The crew was more than supper good I would give it 10 stars
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Staff was very friendly and helpful, and the shuttle was very convenient. The hotel was beautiful and the room was large and comfortable with an amazing view. The onsen great as well. Our favorite hotel we stayed at, we would love to stay here again.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Very spacious room, location was close to many activities and restaurants.