Comfort Hotel Xpress Central Station

3.0-stjernet overnatningssted
Hotel med bar/lounge i nærheden af Oslos operahus

Vælg datoer for at se priser

Comfort Hotel Xpress Central Station tilbyder en fantastisk beliggenhed, mindre end 10 minutters gang fra Karl Johans gade og Oslos operahus. En bar/lounge og en snackbar/deli er andre højdepunkter. Rejsende har kun godt at sige om stedets hjælpsomme personale og samlede værdi. Offentlig transport ligger kun en kort gåtur væk: Jernbanetorget Sporvognsstation ligger 3 minutter væk og Dronningens Gate Sporvognsstation ligger 4 minutter derfra.

Anmeldelser

8,8 ud af 10.
Fremragende

Populære faciliteter

  • Kæledyrsvenligt
  • Gratis Wi-Fi
  • Bar
  • Døgnåben reception
  • Ikke-ryger

Primære faciliteter (9)

  • Rengøring (efter andmodning)
  • Bar/lounge
  • Døgnåben reception
  • Kaffe/te på fællesarealer
  • Computerstation
  • Snackbar/deli
  • Flersproget medarbejderstab
  • Bagageopbevaring
  • Tv på fællesarealer

For familier (6)

  • Vugger/barnesenge (tillægsgebyr)
  • Privat badeværelse
  • Separat siddeområde
  • Elevator
  • Kabel-tv
  • Premium-sengetøj
Den nuværende pris er 772 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
2. aug. - 3. aug.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 10 ud af 10 værelser

Compact Double Room

  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng

Compact Double

8,6 ud af 10
Fremragende
(365 anmeldelser)
  • 14 m²
  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng

Standard Twin

8,8 ud af 10
Fremragende
(59 anmeldelser)
  • 16 m²
  • Plads til 2 personer
  • 2 enkeltsenge

Deluxe Twin

9,0 ud af 10
Fantastisk
(17 anmeldelser)
  • Byudsigt
  • 18 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 2 enkeltsenge

Deluxe Double

9,2 ud af 10
Fantastisk
(35 anmeldelser)
  • Byudsigt
  • 18 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng

Superior Twin

8,8 ud af 10
Fremragende
(88 anmeldelser)
  • 18 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 2 enkeltsenge og 1 sovesofa (enkeltseng)

Superior Twin Room

  • Plads til 3 personer
  • 2 enkeltsenge og 1 sovesofa (enkeltseng)

Superior Double

8,6 ud af 10
Fremragende
(28 anmeldelser)
  • 18 m²
  • Plads til 3 personer
  • 1 dobbeltseng og 1 sovesofa (enkeltseng)

Standard Double

7,4 ud af 10
Godt
(6 anmeldelser)
  • Byudsigt
  • 20 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng

Standard Double Room

  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
Fred Olsens Gate 11, Oslo, 0152

Hvad ligger i nærheden?

  • Jernbanetorget - 1 min. gang - 0.1 km
  • Karl Johans gade - 1 min. gang - 0.2 km
  • Oslo City shoppingcenter - 3 min. gang - 0.3 km
  • Oslos operahus - 5 min. gang - 0.5 km
  • Oslo Spektrum - 6 min. gang - 0.5 km

Sådan kommer du rundt

  • Gardermoen Lufthavn (OSL) – 41 min. kørsel, 50,8 km
  • Oslo (XZO-Oslo Hovedbanegård) – 3 min. gang, 0,3 km
  • Oslo Centralstation – 3 min. gang, 0,3 km
  • Nationaltheatret Station – 15 min. gang, 1,3 km
  • Jernbanetorget Sporvognsstation – 3 min. gang, 0,2 km
  • Dronningens Gate Sporvognsstation – 4 min. gang, 0,3 km
  • Kirkeristen Sporvognsstation – 5 min. gang, 0,4 km

Restauranter

  • ‪Royal Gastropub - ‬3 min. gang
  • ‪Espresso House - ‬2 min. gang
  • ‪Amerikalinjen - ‬2 min. gang
  • ‪Egon - ‬3 min. gang
  • ‪Peppes Pizza - ‬1 min. gang

Om overnatningsstedet

Comfort Hotel Xpress Central Station

  • Comfort Hotel Xpress Central Station tilbyder en fantastisk beliggenhed, mindre end 10 minutters gang fra Karl Johans gade og Oslos operahus. En bar/lounge og en snackbar/deli er andre højdepunkter. Rejsende har kun godt at sige om stedets hjælpsomme personale og samlede værdi. Offentlig transport ligger kun en kort gåtur væk: Jernbanetorget Sporvognsstation ligger 3 minutter væk og Dronningens Gate Sporvognsstation ligger 4 minutter derfra.

I korte træk

DONE

Hotellets størrelse

    • 196 værelser
    • Overnatningsstedet har 7 etager
DONE

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 16.00 til kl. 00.00
    • Mulighed for kontaktløs indtjekning
    • Huritg indtjekning er tilgængelig
    • Tidlig indtjekning afhænger af tilgængelighed
    • Minimumsalder for indtjekning: 18 år
    • Udtjekning er kl. 11.00
    • Mulighed for kontaktløs udtjekning
    • Sen udtjekning afhænger af tilgængelighed
DONE

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Receptionspersonalet tager imod gæster ved ankomst til overnatningsstedet
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer
DONE

Påkrævet ved indtjekning

    • Et kreditkort er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 18
DONE

Børn

    • Børn (i alderen 12 år eller derunder) kan overnatte gratis på deres forældres eller værgers værelse, hvis de eksisterende sengepladser benyttes
DONE

Kæledyr

    • Kæledyr er tilladt*
    • Servicedyr er tilladt
WIFI

Internet

    • Gratis Wi-Fi og internetforbindelse via kabel i fællesområder
LOCAL_PARKING

Parkering

    • Parkering i området indenfor 50 meter (500 NOK pr. nat)
DONE

Andre oplysninger

    • Røgfrit overnatningssted

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Bar/lounge
  • Kaffe/te på fællesarealer
  • Snackbar/deli

Rejser med børn

  • Børn overnatter gratis (se oplysninger)

Forretningsfaciliteter

  • Computerstation

Faciliteter og service

  • Døgnåben reception
  • Bagageopbevaring
  • Flersproget medarbejderstab

Faciliteter

  • Tv på fællesarealer

Hjælp til personer med et handicap

  • Elevator
  • Bredde på elevatordør (cm): 90
  • Offentligt badeværelse med adgang for kørestolsbrugere
  • Elevator med adgang for kørestolsbrugere
  • Registreringsskranke med adgang for kørestolsbrugere
  • Højde på registreringskranke med adgang for kørestole (cm): 77
  • Indgangsrampe
  • Transportabelt sæde til bruser
  • Nødline på badeværelset

Værelsesfaciliteter

Underholdning

  • 32-tommers fladskærms-tv
  • Kabel-tv-kanaler

Hjemlig komfort

  • Varme

Få en god nats søvn

  • Lydisolerede værelser
  • Premium-sengetøj
  • Vugger/barnesenge (tillægsgebyr)

Værelset

  • Separat siddeområde
  • Gulvvarme (badeværelse)

Frisk dig op

  • Privat badeværelse
  • Kun bruser
  • Hårtørrer
  • Håndklæder

Hold forbindelsen

  • Skrivebord
  • Kontorstol

Mere

  • Rengøring efter anmodning (tillægsgebyr)

Interessante fakta

Priser og udmærkelser

Eco-Certified Property
This property participates in Nordic Swan Ecolabel, a program that measures the property's impact on one or more of the following: environment, community, cultural-heritage, the local economy.

Gebyrer og politikker

Valgfrie tjenester

  • Tidlig indtjekning kan arrangeres mod et ekstra gebyr på 200 NOK (afhænger af tilgængelighed)
  • Sen udtjekning kan arrangeres mod et ekstra gebyr (afhænger af tilgængelighed)
  • Rengøring tilbydes mod et ekstra gebyr på 100 NOK pr. dag

Børn og ekstra senge

  • Vugger/barnesenge er til rådighed for 250.0 NOK pr. ophold

Kæledyr

  • Der opkræves ikke gebyrer for servicedyr
  • Kæledyr er tilladt mod et tillægsgebyr på NOK 300 pr. enhed, pr. ophold

Parkering

  • Parkering er til rådighed i nærheden og koster 500 NOK pr. nat (50 meter væk)

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Dette overnatningssted har udendørsområder såsom altaner, balkoner eller terrasser, der muligvis ikke er egnede for børn. Hvis du har spørgsmål, anbefaler vi, at du kontakter overnatningsstedet inden ankomst for at bekræfte, at de har et passende værelse til dig.
Kun registrerede gæster kan opholde sig på værelserne.
Dette overnatningssted tager mod gæster af alle seksuelle orienteringer og kønsidentiteter (LGBTQ+-venligt).
Dette overnatningssted accepterer kreditkort. Kontanter accepteres ikke.
Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard, American Express, Discover, Diners Club, JCB International, Carte Blanche
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Også kendt som

Comfort Hotel Xpress Central Station
Comfort Hotel Xpress Central Station Oslo
Comfort Xpress Central Station
Comfort Xpress Central Station Oslo

Ofte stillede spørgsmål

Tilbyder Comfort Hotel Xpress Central Station gratis afbestilling og fuld refusion?

Ja, Comfort Hotel Xpress Central Station har fuldt refunderbare værelsespriser, som kan reserveres på vores hjemmeside. Hvis du har reserveret en fuldt refunderbar værelsespris, kan reservationen afbestilles op til et par dage før indtjekning afhængigt af overnatningsstedets afbestillingspolitik. Du skal bare sørge for at tjekke overnatningsstedets afbestillingspolitik for de præcise vilkår og betingelser.

Er kæledyr tilladt på Comfort Hotel Xpress Central Station?

Ja, kæledyr er tilladt. Der opkræves et gebyr på 300 NOK pr. enhed pr. ophold. Servicedyr er fritaget fra gebyrer.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på Comfort Hotel Xpress Central Station?

Indtjekning fra kl. 16.00 til kl. 00.00. Der opkræves et gebyr på 200 NOK for tidlig indtjekning (afhænger af tilgængelighed). Udtjekning er kl. 11.00. Der er mulighed for sen udtjekning mod et gebyr (afhænger af tilgængelighed). Der er mulighed for hurtig indtjekning samt kontaktløs indtjekning og udtjekning.

Hvordan er området omkring Comfort Hotel Xpress Central Station?

Comfort Hotel Xpress Central Station ligger i Oslo Centrum, kun 3 minutters gang fra Jernbanetorget Sporvognsstation og 8 minutters gang fra Oslos operahus. Rejsende siger, at lokalområdet ligger i gåafstand fra det meste og er perfekt til sightseeing.

Anmeldelser

Anmeldelser af Comfort Hotel Xpress Central Station

8,8

Fremragende

9,0

Rengøring

8,2

Faciliteter

9,0

Service og personale

8,8

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter

Anmeldelser

Verificeret

10/10 Enestående

Helt moderne, nyt og rent. Ingen morgenmad, men kaffe og croissanter kan købes i receptionen. Super beliggenhed
Åse, rejse på 1 nat
Verificeret

10/10 Enestående

Centralt og meget venligt personale.
Barbara, rejse på 7 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

God beliggenhed, dejligt værelse, og superrart med døgnåben cafe og reception :)
therese, rejse på 1 nat
Verificeret

10/10 Enestående

Fint værelse til en god pris.
Maiken, rejse på 1 nat
Verificeret

8/10 Rigtig godt

Fint
Jeppe Lermark, rejse på 1 nat
Verificeret

10/10 Enestående

Godt til prisen

Dejlig rent, hyggeligt og enkelt hotel med god beliggenhed
Frederik, rejse på 1 nat
Verificeret

8/10 Rigtig godt

Personalet er virkelig super. Sikke søde de er til at hjælpe med at finde gode restauranter og måder at komme frem på. Værelset er ok med gode senge og i et stille område.
Morten, rejse på 1 nat
Verificeret

8/10 Rigtig godt

Tæt på station

Fint hotel tæt på stationen
Lisa, rejse på 2 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Nemt og bekvemt

Dejligt, nemt bekvemt, hurtig ind og ud.
Rejse på 1 nat
Verificeret

6/10 Godt

Fint hotel, men der er meget støjende byggearbejde lige udenfor fra kl. 7-19. Vi rejste med vores 2-måneder gamle søn, som det desværre var umuligt at sove lur for. Det var ikke nævnt nogle steder ved booking.
Pi Aponte, rejse på 2 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Rigtig godt og centralt

Super centralt til seværdigheder og lige ved siden af stationen med tog til Bl.a. lufthavnen . Hyggeligt , moderne hotel med god service. Kan anbefales .
Bjarne, rejse på 1 nat
Verificeret

8/10 Rigtig godt

Meget centralt hotel. Nem ind og ud check. Rent. Gode senge.
Rejse på 2 nætter
Verificeret

8/10 Rigtig godt

Central placering og fint værelse

Rent og fint værelse, relativt stille trods den centrale beliggenhed. Venligt og imødekommende personale i receptionen. God placering tæt på en masse af Oslos største attraktioner. God value for money
Rejse på 2 nætter
Verificeret

8/10 Rigtig godt

Superfint men æstetisk kunne man godt skifte brusebatteri hvor knappe dutter er manglende samt toilet knappen som var lidt ødelagt men virkede ubeklageligt. Alt var super rent og virkede fint så måske er det bare miljø bevidsthed.
Line, rejse på 1 nat
Verificeret

10/10 Enestående

Great stay and brilliant location
Ross, rejse på 5 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Very clean and convinient location, close to everything
maria, rejse på 4 nætter
Verificeret

8/10 Rigtig godt

Bra bemötande lätt att hitta
Ingegerd, rejse på 3 nætter
Verificeret

8/10 Rigtig godt

Bra läge nära centralstationen.
Anneli, rejse på 3 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Friendly staff, cleans rooms and in a great location. Train station within 3 minutes and shops, bars and restaurants on the doorstep.
Brian, rejse på 1 nat
Verificeret

10/10 Enestående

Nice hotel close to everything
Ummul, rejse på 6 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Clean room, very nice staff and the location is excellent.
Maria, rejse på 2 nætter
Verificeret

8/10 Rigtig godt

Great hotel: clean, modern and very centrally located to the train station and Opera House. Would definitely stay again.
Roxanne, rejse på 2 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Great room brilliant location.
Peter, rejse på 3 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Hotel is well located opposite the train station and very close to the main shopping area and restaurants. All attractions are close. Hotel is clean and comfortable.
Margaret, rejse på 2 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Great, clean, and centrally-located!
Ryan, rejse på 2 nætter