Hotel Pigalle

Overnatningsstedets klasse: 4
Hotel med restaurant i nærheden af Liseberg Forlystelsespark

Vælg datoer for at se priser

Fra Hotel Pigalle er der kun fem minutters kørsel til Liseberg Forlystelsespark og Nya Ullevi-stadion. Du kan få lidt at spise i restauranten eller slappe af med en drink i baren/loungen, når dagen går på hæld. Andre højdepunkter på dette hotel i Belle Époque-stil tæller en snackbar/deli og en terrasse. Rejsende er vilde med stedets hjælpsomme personale. Overnatningsstedet ligger kun en kort gåtur fra offentlig transport: Brunnsparken Sporvognsstation ligger 2 minutter væk og Göteborg Centralst Drottningt Station ligger 3 minutter derfra.

Anmeldelser

9,2 ud af 10.
Fantastisk

Populære faciliteter

  • Mulighed for parkering
  • Gratis Wi-Fi
  • Restaurant
  • Forbundne værelser tilbydes
  • Bar
  • Døgnåben reception

Primære faciliteter (12)

  • Daglig rengøring
  • Restaurant og bar/lounge
  • Morgenmad tilgængelig
  • Roomservice
  • Terrasse
  • Døgnåben reception
  • Kaffe/te på fællesarealer
  • Snackbar/deli
  • Konferencelokaler
  • Mødelokale
  • Concierge-tjenester
  • Gratis aviser i lobbyen

Føl dig hjemme (6)

  • Forbundne/tilstødende værelser
  • Tv
  • Terrasse
  • Daglig rengøring
  • Elevator
  • Minibar
Den nuværende pris er 872 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
13. sep. - 14. sep.

Derfor elsker vi dette overnatningssted

Guddommelige spiseoplevelser
Nyd lækre måltider i restauranten eller slap af med drinks i baren. Fuld morgenmad og champagneservice på værelset tilføjer luksuriøse detaljer.
Champagnedrømme
Luksuriøst premium-sengetøj skaber en hyggelig kokon. Værelserne forbedrer afslapningen med champagneservice og minibarforkælelse.

Værelsesmuligheder

Petite

9,2 ud af 10
Fantastisk
(124 anmeldelser)
  • 11 m²
  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Classique

9,0 ud af 10
Fantastisk
(61 anmeldelser)
  • 16 m²
  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Royale

9,0 ud af 10
Fantastisk
(43 anmeldelser)
  • 23 m²
  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Petite Plus

9,0 ud af 10
Fantastisk
(189 anmeldelser)
  • 15 m²
  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
Södra Hamngatan 2A, Gothenburg, 41106

Hvad ligger i nærheden?

  • Nordstan Shoppingcenter - 1 min. gang - 0.2 km
  • Kungsgatan - 3 min. gang - 0.3 km
  • Trädgårdsföreningen i Göteborg (Haveselskab) - 3 min. gang - 0.3 km
  • The Avenue - 5 min. gang - 0.5 km
  • Gamla Ullevi Stadium - 7 min. gang - 0.6 km

Sådan kommer du rundt

  • Göteborg (GOT-Landvetter) – 26 min. kørsel, 24,9 km
  • Göteborg (XWL-Göteborg Centralstation) – 3 min. gang, 0,3 km
  • Göteborgs Centralstation – 4 min. gang, 0,3 km
  • Liseberg Station – 26 min. gang, 2,2 km
  • Brunnsparken Sporvognsstation – 2 min. gang, 0,2 km
  • Göteborg Centralst Drottningt Station – 3 min. gang, 0,2 km
  • Nordstan Sporvognsstation – 4 min. gang, 0,3 km

Restauranter

  • ‪McDonald's - ‬1 min. gang
  • ‪Bar Centro - ‬3 min. gang
  • ‪Max - ‬2 min. gang
  • ‪Espresso House - ‬2 min. gang
  • Post Bar

Om overnatningsstedet

Hotel Pigalle

  • Fra Hotel Pigalle er der kun fem minutters kørsel til Liseberg Forlystelsespark og Nya Ullevi-stadion. Du kan få lidt at spise i restauranten eller slappe af med en drink i baren/loungen, når dagen går på hæld. Andre højdepunkter på dette hotel i Belle Époque-stil tæller en snackbar/deli og en terrasse. Rejsende er vilde med stedets hjælpsomme personale. Overnatningsstedet ligger kun en kort gåtur fra offentlig transport: Brunnsparken Sporvognsstation ligger 2 minutter væk og Göteborg Centralst Drottningt Station ligger 3 minutter derfra.

I korte træk

DONE

Hotellets størrelse

    • 60 værelser
    • Overnatningsstedet har 4 etager
DONE

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 15.00 til kl. 00.00
    • Sen indtjekning afhænger af tilgængelighed
    • Minimumsalder for indtjekning: 25 år
    • Udtjekning er kl. 11.00
DONE

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Receptionspersonalet tager imod gæster ved ankomst til overnatningsstedet
    • Kontakt overnatningsstedet via oplysningerne i din reservationsbekræftelse for at få flere oplysninger
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer
DONE

Påkrævet ved indtjekning

    • Et kreditkort er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 25
DONE

Børn

    • Børn (i alderen 10 år eller derunder) kan overnatte gratis på deres forældres eller værgers værelse, hvis de eksisterende sengepladser benyttes
    • Ingen baby-/barnesenge
DONE

Kæledyr

    • Kæledyr er ikke tilladt
WIFI

Internet

    • Gratis Wi-Fi i fællesområder
    • Gratis Wi-Fi på værelserne
LOCAL_PARKING

Parkering

    • Ingen parkering på stedet
DONE

Andre oplysninger

    • Røgfrit overnatningssted

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Komplet morgenmad (tillægsgebyr) fra kl. 06.30 til kl. 10.00 på hverdage og fra kl. 07.30 til kl. 10.30 i weekender
  • Restaurant
  • Bar/lounge
  • Kaffe/te på fællesarealer
  • Roomservice (i et begrænset antal timer)
  • Snackbar/deli

Rejser med børn

  • Børn overnatter gratis (se oplysninger)

Forretningsfaciliteter

  • Mødelokale
  • Konferencelokale (20 kvadratmeter)

Faciliteter og service

  • Døgnåben reception
  • Concierge-tjenester
  • Hjælp med udflugter/billetter
  • Gratis aviser i lobbyen
  • Bagageopbevaring

Faciliteter

  • 1 bygning/tårn
  • Bygget i 1749
  • Terrasse
  • Belle Epoque-stil

Hjælp til personer med et handicap

  • Elevator

Værelsesfaciliteter

Underholdning

  • 40-tommers LCD-tv
  • Kabel-tv-kanaler

Hjemlig komfort

  • Varme
  • Minibar
  • Strygejern/strygebræt

Få en god nats søvn

  • Premium-sengetøj

Frisk dig op

  • Kun bruser
  • Hårtørrer
  • Håndklæder

Hold forbindelsen

  • Arbejdsområde til bærbar computer
  • Gratis Wi-Fi

Mad og drikke

  • Champagneservice

Mere

  • Daglig rengøring
  • Pengeskab
  • Forbundne værelser tilbydes

Gebyrer og politikker

Valgfrie tjenester

  • Komplet morgenmad tilbydes mod et ekstra gebyr på ca. 175 SEK for voksne og 175 SEK for børn

Børn og ekstra senge

  • Gæster skal kontakte overnatningsstedet på forhånd for at reservere ekstrasenge

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Overnatningsstedet har forbundne/tilstødende værelser, som kan være til rådighed, afhængig af tilgængelighed. Gæster kan anmode om disse værelser ved at kontakte overnatningsstedet direkte via kontaktoplysningerne på reservationsbekræftelsen.
Det navn, der står på det kreditkort, som bruges ved indtjekning til betaling af diverse udgifter, skal være det primære navn på værelsesreservationen.
Dette overnatningssted accepterer kredit- eller debitkort. Kontanter accepteres ikke.
Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard, American Express
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Også kendt som

Palace Hotell Gothenburg
Palace Hotell Hotel Gothenburg
Hotel Pigalle Gothenburg
Hotel Pigalle
Pigalle Gothenburg
Hotel Pigalle Hotel
Hotel Pigalle Gothenburg
Hotel Pigalle Hotel Gothenburg

Ofte stillede spørgsmål

Tilbyder Hotel Pigalle gratis afbestilling og fuld refusion?

Ja, Hotel Pigalle har fuldt refunderbare værelsespriser, som kan reserveres på vores hjemmeside. Hvis du har reserveret en fuldt refunderbar værelsespris, kan reservationen afbestilles op til et par dage før indtjekning afhængigt af overnatningsstedets afbestillingspolitik. Du skal bare sørge for at tjekke overnatningsstedets afbestillingspolitik for de præcise vilkår og betingelser.

Er kæledyr tilladt på Hotel Pigalle?

Kæledyr er desværre ikke tilladt.

Er der parkeringsmuligheder på stedet ved Hotel Pigalle?

Desværre ikke, men der er mulighed for parkering til nedsat pris i nærheden.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på Hotel Pigalle?

Indtjekning fra kl. 15.00 til kl. 00.00. Udtjekning er kl. 11.00.

Er der et kasino på Hotel Pigalle?

Nej, dette hotel har ikke et kasino, men Casino Cosmopol Göteborg (10 min. gang) ligger i nærheden.

Er der restauranter på eller i nærheden af Hotel Pigalle?

Ja, der er en restaurant på stedet.

Hvordan er området omkring Hotel Pigalle?

Hotel Pigalle ligger kun 2 minutters gang fra Brunnsparken Sporvognsstation og 12 minutters gang fra Nya Ullevi-stadion.

Anmeldelser

Anmeldelser af Hotel Pigalle

9,2

Fantastisk

9,2

Rengøring

9,2

Faciliteter

9,6

Service og personale

8,8

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Vidunderligt hotel og fantastisk personale
Siri, rejse på 3 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Rene værelser, hyggelig atmosfære.
Tina, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Super god oplevelse, og meget gennemført hotel, med mange små sanselige og behagelige indtryk. Virkelig god og imødekommende personale / service. Super lækker og hyggelig restaurant, både morgen og aften! Kommer helt sikkert igen.
Siw Cecilie, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Rigtigt hyggeligt hotel med masser af hygge
Kathrine, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Dejligt hotel. God beliggenhed. Super lækker morgenmadsbuffet!!
Michael, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Et gammelt fornemt franskt hotel i Sverige

Et stille og sjovt hotel midt i en storby: Göteborg.
John, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Som en drøm fra 1930’ernes Paris

Et fantastisk hotel, som at træde ind i 1930’ernes Paris fyldt med stemning, yderst venligt personale, unikke værelser og en helt fantastisk morgenmad i de smukkeste rammer
Rikke, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Som at træde tilbage i tiden😍

Super hyggeligt og charmerende hotel centralt i Gøteborg. Der var virkelig kræset for detaljerne!
Stine, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

En rigtig god oplevelse.

Skønt lille værelse, flot badeværelse, rigtig god service fra personale. Opbevaring af kuffert før og efter ind og ud check. Spiste aftensmad på hotellet, super lækkert. Hotellets morgenmads buffe var fantastisk.
Anne, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Kvalitet og hygge

Uovertruffen hygge, kvalitet på alle fronter, serviceminded personale ! Fantastisk morgenmad og rooftop terrasse
Thomas N., rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

En lille oase

Lækkert hyggeligt hotel, fantastisk gennemført ned til mindste detalje. Fantastisk personale. Lækker restaurant med god mad og lækre cocktails.
Rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Super hotel

Gennemført stil på hele hotellet. Venlig og god service. Hyggeligt bar-område, og skøn morgenmad. Placering super centralt, gådistance til det meste.
Rejse på 3 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Ved et tilfælde landede vi på dette dejlige hotel, som gav os en fantastisk oplevelse, med en speciel atmosfære, varm indretning, flot og inspirerende udsmykning, lækker mad og smilende personale som har tid til deres gæster. Helt sikkert et hotel jeg vil vælge at komme tilbage til, for endnu en gang at opleve den bedste hoteloplevelse jeg nogensinde har haft..... all over the world.
Jesper, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

God oplevelse

Rigtigt fint ophold. Venligt og prof. personale. Vildt lækker morgenmad, frokost og aftensmad på tagterrassen 👏👌 God seng og dejligt rent. Lidt for dunkelt på gangene - svært at se numre på dørene.
Carina, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Et hotel, som mam husker.

Virkelig skønt og fantastisk beliggende hotel. Helt igennem gennemført “tema hotel “ med franske erotiske billeder på væggene, alt interiør i fransk stil, og enhver krog hyggeligt dekoreret. Morgenmaden, restauranten og terrassen var en kæmpe positiv overraskelse. Er man “sart” vil de erotiske billeder måske støde nogen, men for os var hele oplevelsen virkelig god, og skal vi overnatte i Gøteborg en anden gang, så ved vi hvor vi skal bo.
Marlene, rejse på 3 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Der var ikke dør mellem badeværelset og resten af værelset (kun et tykt forhæng/gardin) og det har vi ikke set info om noget sted. Ellers et meget smukt og gennemført hotel. Personalet i receptionen var søde.
Bianca Jul, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Smukt hotel, gennemført stil, god service

Meget smukt hotel. Stilen er gennemført. Personalet er venligt og hjælpsomt. Vi var der op til jul og her var smukt pyntet op overalt med juletræer mm. Der er dunkel belysning overalt også på værelserne, så skal der lægges fuld makeup, skal der medbringes makeupspejl med lys.
Sandra Thorup, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Dunkelt men hyggeligt hotel i centrum

Hotellets stil er "gammelt" og flot udsmykket, især baren i stueplan og tagterrassen er et besøg værd også selvom man ikke bor på hotellet. Hotellet har sin egen duft som kommer fra duftdispensere, men det er for meget og alt for intens og leder tankerne hen på bordeldrift (hvilket det selvfølgelig ikke er). Vi spiste på tagterrassen første aften og det var perfekt. Morgenmadsbuffeten serveres også på 4. Sal i restauranten og tagterrassen. Restauranten er mega hyggelig med kamin, åben køkken, sofaer, lysekroner og intim stemning der emmer af hygge sammen med familie, venner og rejsefælle. Hotellet ligger centralt lige op af indkøbscentret Nordstrand/Femman og gågade, samt tæt på andre gode hoteller og Centralstationen.
Veronica, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Kom til hotellet til midnat i regn på cykel. Reception ville ikke hjælpe os med opbevaring af cykler. Foreslog cykelparkering som viste sig at være lukket. Endte med opbevaring i baglokale, men bankede os op kl 06:30 for at vi skulle flytte cykler 2 meter, så varelevering kunne komme til. Dette kunne være håndteret bedre og mindre modvilligt - ellers superskønt hotel.
Jette, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Vild og æstetisk oplevelse

Vild og æstetisk oplevelse. Som en dekadent natklub+ondskabens hotel med dramatiske kopibilleder fra barokken og frem. Vi gik en tur på hotellet bare for at beundre de forskellige flotte rum. Sæbeparfume og musik på gangene. Nogle få steder tog æstetikken måske overhånd - en toiletpapirholder, som papiret hele tiden faldt af, en bruser, der var tungt og klodset som et gammeldags telefonrør, fraværet af en vandkoger på værelset - og et ventilationsanlæg, der også lød som noget fra 1920ernes Paris! Kaffen til morgenmaden var nærmest udrikkelig og smørret var harsk (tip: sæt det længere væk fra den varme afdeling og i mindre portioner). Men ellers var maden god og personalet imødekommende.
Ellen, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

God frukost fina rum
Christopher, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Toppen bra hotell med toppen service!
Pia, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Trevlig personal, härlig frukost och mysig bar!
Eva, rejse på 3 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

I had an amazing stay at the hotel.
YUAN, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Charmigt hotell med underbar mat.
Niclas, rejse på 1 nat