Hotel Bymose Hegn

Overnatningsstedets klasse: 3
Hotel i forstaden i Helsinge med indendørs pool og konferencecenter

Vælg datoer for at se priser

Hotel Bymose Hegn ligger tæt på en togstation og er en oplagt valgmulighed til et ophold i Helsinge. Gæster kan hoppe i den indendørs pool, og saunaen er et godt bud, hvis du vil helt ned i gear.

Anmeldelser

8,0 ud af 10.
Rigtig godt

Populære faciliteter

  • Pool
  • Gratis morgenmad
  • Kæledyrsvenligt
  • Gratis parkering
  • Gratis Wi-Fi
  • Faciliteter til tøjvask

Primære faciliteter (12)

  • Rengøring (efter andmodning)
  • En indendørs pool
  • Sauna
  • Konferencecenter
  • 20 mødelokaler
  • Have
  • Vaskeservice
  • Selvbetjeningsvaskeri
  • Flersproget medarbejderstab
  • Bryllupsfaciliteter
  • Bagageopbevaring
  • Festsal

For familier (6)

  • Vugger/barnesenge (tillægsgebyr)
  • Privat badeværelse
  • Have
  • Vaskerifaciliteter
  • Mørklægningsgardiner
  • Elevator
Den nuværende pris er 847 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
15. okt. - 16. okt.

Værelsesmuligheder

Standardværelse - 2 enkeltsenge

8,0 ud af 10
Rigtig godt
(16 anmeldelser)
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 2 enkeltsenge

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
Bymosegårdsvej 11, Helsinge, 3200

Hvad ligger i nærheden?

  • Kunstværkstederne - 11 min. gang - 1.0 km
  • Mindemuren for Christiern Pedersen - 13 min. gang - 1.1 km
  • Frederiksborg Slot - 19 min. kørsel - 15.5 km
  • Kronborg Slot (Helsingør Slot) - 33 min. kørsel - 36.3 km
  • Louisiana Museum of Modern Art - 33 min. kørsel - 33.5 km

Sådan kommer du rundt

  • København (RKE-Roskilde) – 50 min. kørsel, 69,8 km
  • Kastrup Lufthavn (CPH) – 45 min. kørsel, 65,7 km
  • Helsinge Station – 10 min. gang, 0,8 km
  • Troldebakkerne Station – 3 min. kørsel, 2,4 km
  • Laugø Station – 5 min. kørsel, 3,4 km

Restauranter

  • ‪McDonald's - ‬11 min. kørsel
  • ‪Ingo - ‬10 min. kørsel
  • ‪Restaurant Tinggården - ‬11 min. kørsel
  • ‪Sunset Boulevard - ‬12 min. kørsel
  • ‪Nødebo City - ‬15 min. kørsel

Om overnatningsstedet

Hotel Bymose Hegn

  • Hotel Bymose Hegn ligger tæt på en togstation og er en oplagt valgmulighed til et ophold i Helsinge. Gæster kan hoppe i den indendørs pool, og saunaen er et godt bud, hvis du vil helt ned i gear.

I korte træk

Hotellets størrelse

    • 112 værelser
    • Overnatningsstedet har 2 etager

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 14.00 til kl. 20.00
    • Sen indtjekning afhænger af tilgængelighed
    • Minimumsalder for indtjekning: 18 år
    • Udtjekning er kl. 09.00

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Receptionen er åben fra mandag til fredag (fra kl. 07.00 til kl. 20.00) og fra søndag til søndag (fra kl. 08.00 til kl. 12.00)
    • Gæster skal kontakte overnatningsstedet på forhånd for at få indtjekningsinstruktioner. Receptionspersonalet tager imod gæster ved ankomst til overnatningsstedet
    • Kontakt venligst overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen, mindst 24 timer før du ankommer, for at arrangere indtjekning
    • Kontakt venligst overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen, hvis du planlægger at ankomme efter kl. 19.00
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Påkrævet ved indtjekning

    • Depositum med kreditkort, debitkort eller kontanter er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 18

Børn

    • Ét barn (i alderen 2 år eller derunder) kan overnatte gratis pr. registreret voksen på deres forældres eller værgers værelse, hvis de eksisterende sengepladser benyttes

Kæledyr

    • Kæledyr er tilladt (kun hunde og katte)*
    • Servicedyr er tilladt
    • Der tilbydes mad- og vandskåle

Internet

    • Gratis Wi-Fi i fællesområder
    • Gratis Wi-Fi på værelserne

Parkering

    • Gratis parkering på stedet
    • Ladestation til elbiler på stedet

Andre oplysninger

    • Røgfrit overnatningssted

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Gratis morgenmadsbuffet fra kl. 06.30 til kl. 09.00 på hverdage og fra kl. 07.30 til kl. 10.00 i weekender

Rejser med børn

  • Børn overnatter gratis (se oplysninger)

Oplevelser

  • Billard- eller poolbord
  • Adgang til indendørs pool i nærheden
  • Vandre-/cykelruter

Forretningsfaciliteter

  • 20 mødelokaler
  • Konferencecenter

Faciliteter og service

  • Renseri- og vaskeriservice
  • Bagageopbevaring
  • Bryllupsfaciliteter
  • Flersproget medarbejderstab

Faciliteter

  • 2 bygninger/tårne
  • Bygget i 1982
  • Have
  • En indendørs pool
  • Sauna
  • Festsal

Hjælp til personer med et handicap

  • Elevator
  • Elevator med adgang for kørestolsbrugere
  • Registreringsskranke med adgang for kørestolsbrugere

Værelsesfaciliteter

Underholdning

  • Fladskærms-tv

Hjemlig komfort

  • Varme
  • Strygejern/strygebræt

Få en god nats søvn

  • Allergivenligt sengetøj
  • Mørklægningsgardiner
  • Lydisolerede værelser
  • Vugger/barnesenge (tillægsgebyr)

Frisk dig op

  • Privat badeværelse
  • Kun bruser
  • Gratis toiletartikler
  • Hårtørrer
  • Håndklæder

Hold forbindelsen

  • Skrivebord
  • Gratis Wi-Fi

Mere

  • Rengøring efter anmodning

Interessante fakta

Priser og udmærkelser

Miljøcertificeret overnatningssted
Dette overnatningssted er certificeret af følgende uafhængige bæredygtighedsordninger: Green Key (Foundation for Environmental Education). Du kan læse mere om certificeringskravene på de enkelte hjemmesider.

Gebyrer og politikker

Børn og ekstra senge

  • Vugger/barnesenge er til rådighed for 150.0 DKK pr. nat

Kæledyr

  • Der opkræves ikke gebyrer for servicedyr
  • Kæledyr er tilladt mod et tillægsgebyr på DKK 250.00 pr. kæledyr, pr. dag

Pool, spa og fitness (hvis tilgængeligt)

  • Der er adgang til poolen fra kl. 07.00 til kl. 18.00

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Der opkræves muligvis gebyrer for ekstra personer afhængigt af overnatningsstedets politik.
Gæster kan være helt rolige, da der er brandslukker og røgalarm på stedet.
Dette overnatningssted accepterer kreditkort, debetkort og kontanter.
Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard, American Express, JCB International
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Også kendt som

Bymose Hegn Hotel & Kursuscenter
Bymose Hegn Hotel & Kursuscenter Helsinge
Bymose Hegn Kursuscenter
Bymose Hegn Kursuscenter Helsinge
Bymose Hegn Hotel Kursuscenter Helsinge
Bymose Hegn Hotel Kursuscenter
Hotel Bymose Hegn Hotel
Hotel Bymose Hegn Helsinge
Bymose Hegn Hotel Kursuscenter
Hotel Bymose Hegn Hotel Helsinge

Ofte stillede spørgsmål

Tilbyder Hotel Bymose Hegn gratis afbestilling og fuld refusion?

Ja, Hotel Bymose Hegn har fuldt refunderbare værelsespriser, som kan reserveres på vores hjemmeside. Hvis du har reserveret en fuldt refunderbar værelsespris, kan reservationen afbestilles op til et par dage før indtjekning afhængigt af overnatningsstedets afbestillingspolitik. Du skal bare sørge for at tjekke overnatningsstedets afbestillingspolitik for de præcise vilkår og betingelser.

Er der en pool på Hotel Bymose Hegn?

Ja, der findes en indendørs pool. Gæster har adgang til poolen fra kl. 07.00 til kl. 18.00.

Er kæledyr tilladt på Hotel Bymose Hegn?

Ja, hunde og katte er tilladt. Der opkræves et gebyr på 250.00 DKK pr. kæledyr pr. dag. Servicedyr er fritaget fra gebyrer. Der tilbydes mad- og vandskåle.

Er der parkeringsmuligheder på stedet ved Hotel Bymose Hegn?

Ja, der er gratis selvstændig parkering. Der tilbydes ladestander til elbiler.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på Hotel Bymose Hegn?

Indtjekning fra kl. 14.00 til kl. 20.00. Udtjekning er kl. 09.00.

Hvad kan jeg opleve hos Hotel Bymose Hegn og i nærheden?

I de lunere måneder kan du benytte dig af muligheden for aktiviteter i nærheden som vandreture. Nyd en svømmetur i den indendørs pool, eller benyt dig af de andre faciliteter, som dette hotel tilbyder, blandt andet en sauna og en have. Hotel Bymose Hegn har også adgang til indendørs pool i nærheden.

Hvordan er området omkring Hotel Bymose Hegn?

Hotel Bymose Hegn ligger kun 10 minutters gang fra Helsinge Station og 10 minutters gang fra Kunstværkstederne.

Anmeldelser

Anmeldelser af Hotel Bymose Hegn

8,0

Meget godt

8,4

Rengøring

8,0

Området

8,4

Service og personale

7,6

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

6/10 Godt

Fin overnatnings sted med hund
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Rolige omgivelser. Flink personale og super morgenmad.
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Pænt, rent og ordentligt :-)
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Godt ophold. En overnatning
Verificeret anmeldelse

6/10 Godt

Ok sted men morgenbrød kedeligt
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Er dejligt roligt sted i grønne omgivelser. Søde og hjælpsomme medarbejdere. Vi sov godt i sengene og morgenmadsbuffeten var fin. Passede supergodt til vores behov for overnatning i området.
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Boede på Bymose Hegn en overnatning i forbindelse med noget arbejde. Morgenmaden rigtig god, og fint med mulighed for en tur i sauna. Værelserne kunne måske godt snart trænge til at blive genopfrisket
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

En fint hotel med dejlig morgenmad
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Vi har kun godt at sige om opholdet. En ung og meget hjælpsom receptionist. En super dejlig morgenmad og nemt at komme til byen (vi var på cykel) for at finde noget velsmagende aftensmad.
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Lækker morgenmad og lille fin pool.
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Rigtig god morgenmad og god kaffe
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Fint sted god beliggenhed dejlig morgenmad hunde venligt. Kommer gerne igen😊
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

venligt personale og rent overalt
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Gulvtæppe på værelset bør skiftes, ret uhygiejnisk. Morgenmad ok bortset fra boller ofte er ret tørre,som om de er varmet op en ekstra gang. Ellers alt fint
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Var ganske ok sted til en enkelt overnatning. God morgenmad. Rimelig roligt, fin pool.
Verificeret anmeldelse

6/10 Godt

Internet i kælderen værelse 105 er ikke ret godt.
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Dejlig sted men lidt slidt. Indgangspartiet kunne godt trænge til en omgang. Virkelig god morgenmad
Verificeret anmeldelse

4/10 Rimeligt

Første gang jeg har set en hotelseng klodset op på mursten
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Venligt personale og et roligt sted.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Ingen pool. Øv
Verificeret anmeldelse

4/10 Rimeligt

Stedet har på alle måder mere karakter af et (slidt) kursuscenter end et hotel. Og ærgerligt det viste sig ved ankomsten at poolen var lukket grundet tekniske forhold. Det var ellers en væsentlig årsag til at jeg valgte stedet.
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

En hurtig overnatning med sen ankomst og tidlig afgang. Værelset var fin og morgenmaden jævn men ok
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Super fint

Et rigtigt fint sted til prisen. Morgenmaden er meget lækker.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Rigtig fin service og imødekommenhed
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Morgenmad var virkelig god første dag, næste dag var baconen ikke stegt færdig og røræggen “vandet”. Der var heller ikke sirup mm til den græske yoghurt.