SAPPORO HOTEL by GRANBELL

Overnatningsstedets klasse: 4
Hotel med spa i nærheden af Odori Park

Vælg datoer for at se priser

SAPPORO HOTEL by GRANBELL tilbyder en fantastisk beliggenhed, mindre end et kvarters gang fra Hokkaido Universitet og Odori Park. Gæster kan få lidt motion i fitnesscenteret eller få noget at spise på 北彩 レストラン&カフェ, der serverer morgenmad og er en af 2 restauranter. Derudover ligger Sapporo Tv-tårn og Tanukikoji Shoppinggade blot fem minutters kørsel væk. Offentlig transport ligger kun en kort gåtur væk: Kita-jusanjo-higashi Subwaystation ligger 11 minutter væk og Odori Subwaystation ligger 15 minutter derfra.

Anmeldelser

8,8 ud af 10.
Fremragende

Populære faciliteter

  • Onsen
  • Spa
  • Mulighed for parkering
  • Gratis Wi-Fi
  • Restaurant
  • Aircondition

Primære faciliteter (12)

  • 2 restauranter og bar/lounge
  • Spa med fuld service
  • Varme kilder
  • Morgenmad tilgængelig
  • Fitnessfaciliteter
  • Selvstændig parkering
  • Døgnåben reception
  • Aircondition
  • En dagligvarebutik
  • Automat
  • Mikrobølgeovn på fællesareal
  • Selvbetjeningsvaskeri

Føl dig hjemme (6)

  • Privat badeværelse
  • Vaskerifaciliteter
  • Mørklægningsgardiner
  • Elevator
  • Selvstændig parkering (tillægsgebyr)
  • Dagligvarebutik
Den nuværende pris er 661 kr.
13. sep. - 14. sep.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 11 ud af 11 værelser

Værelse med 2 enkeltsenge - ikke-ryger

9,0 ud af 10
Fantastisk
(40 anmeldelser)
  • 25 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 5 personer
  • 2 store enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

Værelse med 2 enkeltsenge - ikke-ryger - terrasse (with Bunk Bed)

8,0 ud af 10
Rigtig godt
(4 anmeldelser)
  • 24 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 6 personer
  • 2 køjesenge (enkeltsenge)
  • Gratis Wi-Fi

Værelse - ikke-ryger (Queen)

8,6 ud af 10
Fremragende
(24 anmeldelser)
  • 24 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 4 personer
  • 1 queensize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Værelse - ikke-ryger (Accessible Queen)

9,0 ud af 10
Fantastisk
(4 anmeldelser)
  • 25 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 4 personer
  • 1 queensize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Junior-studiosuite - ikke-ryger - hjørneværelse

9,0 ud af 10
Fantastisk
(8 anmeldelser)
  • 41 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 6 personer
  • 2 store enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

Junior-studiosuite - ikke-ryger - hjørneværelse (with Terrace)

  • 41 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 6 personer
  • 2 store enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

Suite - ikke-ryger

8,8 ud af 10
Fremragende
(5 anmeldelser)
  • 52 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 6 personer
  • 2 dobbeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

Studio-suite - ikke-ryger - hjørneværelse

  • 68 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 8 personer
  • 2 dobbeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

Værelse

  • Plads til 4 personer
  • Gratis Wi-Fi

Værelse

  • Plads til 4 personer
  • Gratis Wi-Fi

Værelse

  • Plads til 5 personer
  • Gratis Wi-Fi

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
2-chome-2-2 Kita 6 Johigashi, Higashi Ward, Sapporo, Hokkaido, 060-0906

Hvad ligger i nærheden?

  • Sapporo JR-tårnet - 9 min. gang - 0.8 km
  • Hokkaido Universitet - 12 min. gang - 1.0 km
  • Sapporo Klokketårn - 12 min. gang - 1.1 km
  • Sapporo Ølmuseum - 14 min. gang - 1.2 km
  • Odori Park - 14 min. gang - 1.2 km

Sådan kommer du rundt

  • Sapporo (OKD-Okadama) – 21 min. kørsel, 7 km
  • New Chitose Lufthavn (CTS) – 58 min. kørsel, 48,7 km
  • Sapporo Station – 5 min. gang, 0,4 km
  • Naebo Station – 21 min. gang, 1,7 km
  • Sōen Station – 4 min. kørsel, 3,1 km
  • Kita-jusanjo-higashi Subwaystation – 11 min. gang, 0,9 km
  • Odori Subwaystation – 15 min. gang, 1,2 km
  • Kita-juni-jo Subwaystation – 16 min. gang, 1,4 km

Restauranter

  • ‪オールデイダイニング メム - ‬8 min. gang
  • ‪寿司と炉端焼 四季花まる - ‬5 min. gang
  • ‪ごまそば八雲 さつきた店 - ‬7 min. gang
  • ‪SKY J - ‬9 min. gang
  • ‪一粒庵 - ‬9 min. gang

Om overnatningsstedet

SAPPORO HOTEL by GRANBELL

  • SAPPORO HOTEL by GRANBELL tilbyder en fantastisk beliggenhed, mindre end et kvarters gang fra Hokkaido Universitet og Odori Park. Gæster kan få lidt motion i fitnesscenteret eller få noget at spise på 北彩 レストラン&カフェ, der serverer morgenmad og er en af 2 restauranter. Derudover ligger Sapporo Tv-tårn og Tanukikoji Shoppinggade blot fem minutters kørsel væk. Offentlig transport ligger kun en kort gåtur væk: Kita-jusanjo-higashi Subwaystation ligger 11 minutter væk og Odori Subwaystation ligger 15 minutter derfra.

I korte træk

Hotellets størrelse

    • 605 værelser
    • Overnatningsstedet har 26 etager

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 15.00 til kl. 00.00
    • Minimumsalder for indtjekning: 18 år
    • Udtjekning er kl. 11.00

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Receptionspersonalet tager imod gæster ved ankomst til overnatningsstedet
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Påkrævet ved indtjekning

    • Depositum med kreditkort, debitkort eller kontanter er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 18

Kæledyr

    • Kæledyr er ikke tilladt

Internet

    • Gratis Wi-Fi på værelserne (hastighed: 500+ Mbit/s (godt til 6+ personer eller 10+ enheder))

Parkering

    • Overdækket parkering på stedet (2000 JPY pr. nat)
    • Der er parkering på stedet
    • Begrænset parkering på stedet
    • Der er højdebegrænsninger for parkering på stedet

Andre oplysninger

    • Røgfrit overnatningssted

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Morgenmadsbuffet (tillægsgebyr) hver morgen fra kl. 06.30 til kl. 10.00
  • 2 restauranter
  • Bar/lounge
  • Fælles mikrobølgeovn

Rejser med børn

  • Dagligvarebutik

Oplevelser

  • Varme kilder

Faciliteter og service

  • Døgnåben reception
  • Vaskerifaciliteter
  • Bagageopbevaring
  • Flersproget medarbejderstab

Faciliteter

  • Bygget i 2025
  • Fitnesscenter
  • Spa med fuld service

Hjælp til personer med et handicap

  • Elevator
  • Bredde på elevatordør (cm): 99
  • Parkering til kørestolsbrugere
  • 2 parkering med kørestolsadgang på stedet

Værelsesfaciliteter

Hjemlig komfort

  • Aircondition og varme
  • Hjemmesko

Få en god nats søvn

  • Mørklægningsgardiner
  • Sengelinned tilbydes

Frisk dig op

  • Privat badeværelse
  • Shampoo
  • Hårtørrer
  • Håndklæder
  • Tandbørste og tandpasta
  • Toiletpapir

Hold forbindelsen

  • Gratis Wi-Fi (med en hastighed på 500+ Mbit/s (godt til 6+ personer eller 10+ enheder))
  • Telefon

Mad og drikke

  • Gratis mineralvand

Mere

  • Pengeskab

Interessante fakta

Spa

Gæster kan lade sig forkæle med forskellige behandlinger i stedets spa med fuld service. Spaen er udstyret med sauna. Spaen er åben hver dag.

Offentlige bade/onsen-faciliteter inkluderer en indendørs mineralvarmekilde (onsen i japansk stil). Her findes separate herre- og dameområder. Ryokanens badeområde er åbent fra kl. 13.00 til kl. 00.00.Der er indendørs varme kilder, som er åbne fra kl. 06.00 til kl. 00.00.De varme kilders temperatur er 40°C

Spisning

北彩 レストラン&カフェ - restaurant med buffet, som kun serverer morgenmad. Åben hver dag.
ムーンライト 北海道バル&バー - restaurant, som kun serverer middag. Gæsterne kan nyde drikkevarer i baren. Der tilbydes happy hour. Åben hver dag.

Gebyrer og politikker

Obligatoriske gebyrer

Du vil blive bedt om at betale følgende gebyrer på overnatningsstedet ved indtjekning eller udtjekning. Gebyrer inkluderer muligvis skatter:
  • En byskat skal muligvis betales på overnatningsstedet. Byskatten ligger mellem 100 og 10.000 JPY pr. person pr. nat, baseret på værelsets pris pr. nat. Flere undtagelser kan gælde. For yderligere oplysninger bedes du kontakte overnatningsstedet via kontaktoplysningerne angivet i reservationsbekræftelsen.
  • Der pålægges en byskat: 150.00 JPY pr. person pr. nat. Denne skat gælder ikke for børn under 13 år.

Valgfrie tjenester

  • Morgenmadsbuffet tilbydes mod et ekstra gebyr på ca. 4000 JPY pr. person

Parkering

  • Selvstændig parkering (overdækket) koster 2000 JPY pr. nat
  • Der er begrænset parkeringshøjde

Pool, spa og fitness (hvis tilgængeligt)

  • Der er adgang til de varme kilder fra kl. 06.00 til kl. 00.00

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Den japanske regering påkræver, at alle internationale gæster skal fremsætte deres pasnummer og nationalitet, når de indregistrerer sig på et overnatningssted (kroer, hoteller, moteller osv.). Alle overnatningssteder skal desuden tage en kopi af de indregistrerede gæsters pas, som arkiveres.
Dette overnatningssted accepterer kreditkort, mobilbetaling og kontanter.
Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard, American Express, Diners Club, JCB International
Følgende muligheder for mobilbetaling er tilgængelige: Alipay, PayPay, Merpay, R Pay og WeChat Pay.
Bemærk, at nogle overnatningssteder ikke tillader, at gæster med tatoveringer anvender de offentlige badefaciliteter på stedet.
Rengøring tilbydes på den 3. dag af opholdet og hver 2. dag derefter.
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Også kendt som

Sapporo By Granbell Sapporo
SAPPORO HOTEL by GRANBELL Hotel
SAPPORO HOTEL by GRANBELL Sapporo
SAPPORO HOTEL by GRANBELL Hotel Sapporo

Ofte stillede spørgsmål

Er kæledyr tilladt på SAPPORO HOTEL by GRANBELL?

Kæledyr er desværre ikke tilladt.

Er der parkeringsmuligheder på stedet ved SAPPORO HOTEL by GRANBELL?

Ja. Selvstændig parkering koster 2000 JPY pr. nat. Der kan være et begrænset antal parkeringspladser.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på SAPPORO HOTEL by GRANBELL?

Indtjekning fra kl. 15.00 til kl. 00.00. Udtjekning er kl. 11.00.

Hvad kan jeg opleve hos SAPPORO HOTEL by GRANBELL og i nærheden?

Rekreative muligheder på stedet hos SAPPORO HOTEL by GRANBELL omfatter varme kilder. Forkæl dig selv med en behandling i spaen, og nyd godt af andre faciliteter som et fitnesscenter.

Er der restauranter på eller i nærheden af SAPPORO HOTEL by GRANBELL?

Ja, der er 2 restauranter på stedet.

Hvordan er området omkring SAPPORO HOTEL by GRANBELL?

SAPPORO HOTEL by GRANBELL ligger kun 5 minutters gang fra Sapporo Station og 13 minutters gang fra Hokkaido Universitet.