Hotel Hesselet

Overnatningsstedets klasse: 4.5
Dette eksklusive hotel i Nyborg tilbyder indendørs pool og restaurant

Vælg datoer for at se priser

Hotel Hesselet ligger tæt på en togstation og er en oplagt valgmulighed til et ophold i Nyborg. Gæster kan lade sig forkæle med spabehandlinger, og Restaurant Hesselet serverer morgenmad, frokost og aftensmad. En indendørs pool, en bar/lounge og et boblebad er andre højdepunkter på dette hotel med luksusfaciliteter.

Anmeldelser

9,2 ud af 10.
Fantastisk

Populære faciliteter

  • Pool
  • Gratis morgenmad
  • Spa
  • Kæledyrsvenligt
  • Gratis parkering
  • Gratis Wi-Fi

Primære faciliteter (12)

  • Daglig rengøring
  • Tæt på stranden
  • Restaurant og bar/lounge
  • En indendørs pool
  • Sauna
  • Boblebad
  • Roomservice (døgnet rundt)
  • Spafaciliteter
  • Forretningscenter
  • 10 mødelokaler
  • Mødelokaler
  • Terrasse

Føl dig hjemme (6)

  • Privat badeværelse
  • Separat badekar og bruser
  • Tv
  • Have
  • Terrasse
  • Daglig rengøring
Den nuværende pris er 1.395 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
17. aug. - 18. aug.

Derfor elsker vi dette overnatningssted

Lykke ved vandet
Vågn op til en fantastisk havudsigt på dette hotel ved vandet. Spis med udsigt over havet på stedets restaurant, mens du mærker strandstemningen.
Middag med udsigt
Dette hotels restaurant tilbyder spisning med udsigt over haven og havet. Den gratis morgenmadsbuffet tilføjer værdi, og en bar fuldender oplevelsen.
Hyggelig komfort venter
Svøbt i bløde badekåber glider gæsterne hen i drømme på allergivenligt sengetøj. Midnatslyst? Roomservice og minibar tilbydes døgnet rundt.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 4 ud af 4 værelser

Standardværelse - terrasse - parkudsigt

9,6 ud af 10
Enestående
(14 anmeldelser)
  • Parkudsigt
  • 28 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 2 enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

Classic-værelse - havudsigt

9,6 ud af 10
Enestående
(18 anmeldelser)
  • Havudsigt
  • 30 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 2 enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

Classic-værelse - parkudsigt

9,4 ud af 10
Enestående
(32 anmeldelser)
  • Parkudsigt
  • 30 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 2 enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

Junior-studiosuite

  • Havudsigt
  • 35 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 kingsize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
Christianslundsvej 119, Nyborg, 5800

Hvad ligger i nærheden?

  • Torvet - 4 min. kørsel - 3.8 km
  • Nyborg Slot - 4 min. kørsel - 3.8 km
  • Nyborg Faestning - 4 min. kørsel - 3.8 km
  • Vandretur På Slagmarken - 4 min. kørsel - 3.8 km
  • Den Hvide Jomfru - 4 min. kørsel - 3.8 km

Sådan kommer du rundt

  • Kastrup Lufthavn (CPH) – 79 min. kørsel, 134,3 km
  • Nyborg Station – 11 min. gang, 0,9 km
  • Langeskov Station – 17 min. kørsel, 16,6 km
  • Korsør Station – 18 min. kørsel, 24,2 km

Restauranter

  • ‪McDonald's - ‬3 min. kørsel
  • ‪Carl's Jr. - ‬3 min. kørsel
  • ‪Sunset Boulevard - ‬3 min. kørsel
  • ‪Monarch - ‬5 min. kørsel
  • ‪Burger King - ‬3 min. kørsel

Om overnatningsstedet

Hotel Hesselet

  • Hotel Hesselet ligger tæt på en togstation og er en oplagt valgmulighed til et ophold i Nyborg. Gæster kan lade sig forkæle med spabehandlinger, og Restaurant Hesselet serverer morgenmad, frokost og aftensmad. En indendørs pool, en bar/lounge og et boblebad er andre højdepunkter på dette hotel med luksusfaciliteter.

I korte træk

DONE

Hotellets størrelse

    • 59 værelser
    • Overnatningsstedet har 2 etager
DONE

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 15.00 til når som helst
    • Minimumsalder for indtjekning: 18 år
    • Udtjekning er kl. 10.00
DONE

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Receptionspersonalet tager imod gæster ved ankomst til overnatningsstedet
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer
DONE

Påkrævet ved indtjekning

    • Depositum med kreditkort, debitkort eller kontanter er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 18
DONE

Børn

    • Børn (i alderen 1 år eller derunder) kan overnatte gratis på deres forældres eller værgers værelse, hvis de eksisterende sengepladser benyttes
DONE

Kæledyr

    • Kæledyr er tilladt (kun hunde og katte)*
    • Servicedyr er tilladt
    • Kun specifikke værelser – begrænsninger gælder*
    • Der tilbydes mad- og vandskåle
WIFI

Internet

    • Gratis Wi-Fi i fællesområder
    • Gratis Wi-Fi på værelserne
LOCAL_PARKING

Parkering

    • Gratis parkering på stedet
    • Der er parkering og parkering til minibus/varevogn på stedet
    • Ladestation til elbiler på stedet
DONE

Andre oplysninger

    • Røgfrit overnatningssted

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Gratis morgenmadsbuffet hver morgen fra kl. 07.30 til kl. 10.00
  • Restaurant
  • Bar/lounge
  • Roomservice døgnet rundt

Rejser med børn

  • Børn overnatter gratis (se oplysninger)

Oplevelser

  • Vandre-/cykelruter
  • Billard- eller poolbord
  • Tæt på stranden
  • Golf

Forretningsfaciliteter

  • Forretningscenter
  • 10 mødelokaler
  • Konferencelokale (500 kvadratmeter)

Faciliteter og service

  • Døgnåben reception
  • Hjælp med udflugter/billetter
  • Vaskerifaciliteter
  • Bagageopbevaring
  • Bryllupsfaciliteter
  • Flersproget medarbejderstab
  • Cykeludlejning
  • Liggestole ved poolen

Faciliteter

  • 1 bygning/tårn
  • Bygget i 1967
  • Pengeskab i receptionen
  • Have
  • Picnicområde
  • Terrasse
  • Bibliotek
  • En indendørs pool
  • Spillerum
  • Spabehandlinger
  • Boblebad
  • Sauna
  • Festsal
  • Dok
  • Gangsti til vandet

Hjælp til personer med et handicap

  • Adgang for kørestolsbrugere
  • Elevator
  • Parkering til kørestolsbrugere
  • Parkering til minibus for kørestolsbrugere
  • Registreringsskranke med adgang for kørestolsbrugere
  • Restaurant med adgang for kørestolsbrugere
  • Oplyst rute til indgangen
  • Rute til indgangen uden trapper

Værelsesfaciliteter

Underholdning

  • Tv

Hjemlig komfort

  • Varme
  • Minibar
  • Elkedel
  • Badekåber og hjemmesko
  • Strygejern/strygebræt

Få en god nats søvn

  • Allergivenligt sengetøj
  • Sengelinned tilbydes

Frisk dig op

  • Privat badeværelse
  • Separat badekar og bruser
  • Hårtørrer
  • Håndklæder

Hold forbindelsen

  • Skrivebord
  • Gratis Wi-Fi

Mere

  • Daglig rengøring
  • Pengeskab

Interessante fakta

Spa

Gæster kan lade sig forkæle med behandlinger i stedets spa.

Spisning

Restaurant Hesselet - gourmetrestaurant med udsigt over havet og haven, som serverer morgenmad, frokost, middag og lette måltider. Gæsterne kan nyde drikkevarer i baren. Åben hver dag.

Priser og udmærkelser

Miljøcertificeret overnatningssted
Dette overnatningssted deltager i Green Key (Foundation for Environmental Education) – et program, som måler overnatningsstedets indflydelse på et eller flere af de følgende områder: miljøet, samfundet, kulturarven og den lokale økonomi.

Gebyrer og politikker

Børn og ekstra senge

  • Vugger/barnesenge er til rådighed for 150.0 DKK pr. nat

Kæledyr

  • Der opkræves ikke gebyrer for servicedyr
  • Kæledyr er tilladt mod et tillægsgebyr på DKK 300 pr. kæledyr, pr. dag

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Gæster kan være helt rolige, da der er brandslukker og førstehjælpskasse på stedet.
Dette overnatningssted accepterer kreditkort. Kontanter accepteres ikke.
Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard, Diners Club, JCB International
Der er mulighed for betaling uden kontanter.
Bemærk venligst, at kulturelle normer og gæstepolitik varierer afhængigt af land og overnatningssted. De angivne politikker kommer fra overnatningsstedet.
Børn under 15 år har adgang til spaen i følgeskab med en voksen fra kl. 06.00 til kl. 09.00, fra kl. 14.00 til kl. 15.30 og fra kl. 18.00 til kl. 22.00.
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Overnatningsstedets klasse

Hotelstars Union tildeler en officiel stjernebedømmelse for overnatningssteder i Danmark. Dette overnatningssted er blevet bedømt til 4 stjerne Superior og vises på denne side som 4,5 stjerner.

Også kendt som

Hesselet
Hesselet Hotel
Hesselet Nyborg
Hotel Hesselet
Hotel Hesselet Nyborg
Hotel Hesselet Hotel
Hotel Hesselet Nyborg
Hotel Hesselet Hotel Nyborg

Ofte stillede spørgsmål

Tilbyder Hotel Hesselet gratis afbestilling og fuld refusion?

Ja, Hotel Hesselet har fuldt refunderbare værelsespriser, som kan reserveres på vores hjemmeside. Hvis du har reserveret en fuldt refunderbar værelsespris, kan reservationen afbestilles op til et par dage før indtjekning afhængigt af overnatningsstedets afbestillingspolitik. Du skal bare sørge for at tjekke overnatningsstedets afbestillingspolitik for de præcise vilkår og betingelser.

Er der en pool på Hotel Hesselet?

Ja, der findes en indendørs pool.

Er kæledyr tilladt på Hotel Hesselet?

Ja, hunde og katte er tilladt. Der opkræves et gebyr på 300 DKK pr. kæledyr pr. dag. Servicedyr er fritaget fra gebyrer. Der tilbydes mad- og vandskåle. Visse begrænsninger kan gælde. Kontakt overnatningsstedet for at få flere oplysninger.

Er der parkeringsmuligheder på stedet ved Hotel Hesselet?

Ja, der er gratis selvstændig parkering. Der tilbydes ladestander til elbiler.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på Hotel Hesselet?

Indtjekning fra kl. 15.00 til når som helst. Udtjekning er kl. 10.00.

Hvad kan jeg opleve hos Hotel Hesselet og i nærheden?

I de lunere måneder kan du benytte dig af aktiviteter som vandreture. Nyd en afslappende tur i boblebadet og en forfriskende dukkert i den indendørs pool. Hotel Hesselet har også en sauna og en spillehal samt et picnicområde og en have.

Er der restauranter på eller i nærheden af Hotel Hesselet?

Ja, Restaurant Hesselet tilbyder udsigt til haven.

Hvordan er området omkring Hotel Hesselet?

Hotel Hesselet ligger ved vandet, kun 18 minutters gang fra Frørup Kirke og 18 minutters gang fra Vor Frue Kirke.

Anmeldelser

Anmeldelser af Hotel Hesselet

9,2

Fantastisk

9,2

Rengøring

9,4

Området

9,4

Service og personale

8,6

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Lækkert hotel kan ikke anbefales nok
Torben Aage, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Supergod helhedsoplevelse i historiske rammer
Lene, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Skønneste atmosfære og smukkeste udsigt fra værelset. Virkelig dejligt at sove der og nyde deres lækre omgivelser.
Lisa, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Dejligt sted, med en god restaurant og hyggelig pool.
Frank, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Helt igennem et dejligt sted
michael, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Perfekt location! Ro! Skøn morgenmad!
charlotte, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Dejligt stille og roligt hotel med perfekt beliggenhed og direkte udsigt til havet
Jan Lynghøj, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Virkelig dejligt sted. Super venligt personale
Nina, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Lækkert hotel og flotte omgivelser. Pool, spa og sauna fungerede godt. God morgenmad. Venligt personale
Ann Carina, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Skøn beliggenhed i rolige omgivelser 👌
Dorthe, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Velbeliggende hotel med et meget venligt personale.
Henrik, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Dejligt ophold med meget venligt og hjælpsomt personale.
Camilla, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Meget fint, hyggeligt hotel. Alt var rigtigt godt.
Lisbeth, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Dejlige store værelser lækkert pool område og fantastisk morgen bord med udsigt til Storebælt
jane, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Dejlig udsigt til vandet. Skønt at kunne anvende spa og pool. Dejlig mad på Hesselet.
Annette, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Der kunne måske godt være lidt mere udvalg til morgenmad.
Linda, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

6/10 Godt

Flot hotel med god beliggenhed til vandet. Dog trafikstøj fra motorvejen i værelserne modsat vandet. God morgenmad og god service.
Marina, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Rent værelse og god seng.
Pernilla, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Hotel Hesselet er et smukt, klassisk hotel på en hyggelig og gammeldags måde. Det er lidt slidt, men samvittighedsfuldt rent, dæmpet af bløde tæpper og betjent af virkelig venligt personale. Atmossfæren er til tilbagelænet afslapning snarere end til bonga-bonga-fester.
Jacob, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Store fine værelser med fantastisk fin udsigt til Storebælt, opholdet minder lidt om når man kører rundt og bor på de fine gamle vinslotte.
Bent, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Dejligt lille en-dags ophold... Hyggeligt og venligt med god mad og god betjening..
John, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Fin oplevelse. Dog synes vi ikke at aftensmaden på hotellet i restauranten ikke levede op til forventningerne. Og 150,- for en meget lille Aperol Spritz v
Jesper, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Dejlig sund morgenmad, venligt personale og fantastisk udsigt
Lene, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Fantastisk sted
Mette, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Vi blev mødt af personale som virkelig gjorde sig umage under vores ophold. Og mennesker som gør sig umage er desværre en sjældenhed efterhånden. Fantastisk oplevelse
Ull, rejse på 1 nat