The Kayana Villa

Vælg datoer for at se priser

The Kayana Villa har en fantastisk beliggenhed, mindre end 10 minutters gang fra Seminyak Strand og Spisegaden. Du kan få noget at spise i restauranten og besøge spaen for at lade dig forkæle med massage, body wrap-behandlinger eller aromaterapi. Andre faciliteter på dette hotel med luksusfaciliteter tæller en udendørs pool, en bar/lounge og et motionscenter.

Anmeldelser

9,2 ud af 10.
Fantastisk

Populære faciliteter

  • Pool
  • Spa
  • Lufthavnstransport
  • Gratis parkering
  • Gratis Wi-Fi
  • Restaurant

Primære faciliteter (12)

  • Daglig rengøring
  • Tæt på stranden
  • Restaurant og bar/lounge
  • Spa med fuld service
  • En udendørs pool og 2 boblebade
  • Morgenmad tilgængelig
  • Gratis områdetransport
  • Motionscenter
  • Dampbad
  • Roomservice (døgnet rundt)
  • Massage-/behandlingsrum
  • Lufthavnstransport

For familier (6)

  • Børn overnatter gratis
  • Gratis vugger/barnesenge
  • Privat badeværelse
  • Privat pool
  • Separat badekar og bruser
  • Separat spiseområde
Den nuværende pris er 1.812 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
13. aug. - 14. aug.

Derfor elsker vi dette overnatningssted

Arbejds- og legparadis
Dette hotel ligger i shopping- og underholdningsdistrikter og tilbyder mødelokaler samt en spa med fuld service. Slap af i spabadene efter arbejdsdagens afslutning.
Gourmetmad med udsigt
Hotellets restaurant tilbyder en naturskøn kulinarisk oplevelse med udsigt over poolen. Gæsterne kan også nyde morgenmad tilberedt efter bestilling og besøge baren.

Værelsesmuligheder

Villa - 1 soveværelse - privat pool (Daily Tea Time at The Dauh Restaurant)

  • 200 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 kingsize-seng
  • Gratis Wi-Fi

One Bedroom Deluxe Villa with Plunge Pool (Daily Tea Time at The Dauh Restaurant)

9,2 ud af 10
Fantastisk
(5 anmeldelser)
  • 180 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 kingsize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
Jl. Raya Petitenget, Kerobokan Kelod, Seminyak, Bali, 80362

Hvad ligger i nærheden?

  • TAKSU Bali Gallery - 1 min. gang - 0.2 km
  • Spisegaden - 6 min. gang - 0.5 km
  • Seminyak Strand - 7 min. gang - 0.7 km
  • Petitenget-templet - 7 min. gang - 0.7 km
  • Seminyak Square - 13 min. gang - 1.1 km

Sådan kommer du rundt

  • Denpasar (DPS-Ngurah Rai International) – 35 min. kørsel, 13,6 km
  • Gratis transport i området
  • Lufthavnstransport (tillægsgebyr)

Restauranter

  • ‪Circle K - ‬3 min. gang
  • ‪Amici - ‬3 min. gang
  • ‪NOAA Social Dining - ‬2 min. gang
  • ‪Tasconi's Pizza - ‬2 min. gang
  • ‪The Fat Turtle - ‬2 min. gang

Om overnatningsstedet

The Kayana Villa

  • The Kayana Villa har en fantastisk beliggenhed, mindre end 10 minutters gang fra Seminyak Strand og Spisegaden. Du kan få noget at spise i restauranten og besøge spaen for at lade dig forkæle med massage, body wrap-behandlinger eller aromaterapi. Andre faciliteter på dette hotel med luksusfaciliteter tæller en udendørs pool, en bar/lounge og et motionscenter.

I korte træk

DONE

Hotellets størrelse

    • 24 værelser
DONE

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 14.00 til kl. 00.00
    • Udtjekning er kl. 12.00
    • Sen udtjekning afhænger af tilgængelighed
DONE

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Dette overnatningssted tilbyder transport fra lufthavnen (tillægsgebyrer kan forekomme). Gæsterne skal kontakte overnatningsstedet med ankomstdetaljerne inden afrejse ved hjælp af oplysningerne på reservationsbekræftelsen
    • Receptionen er åben dagligt fra kl. 07.00 til kl. 23.00
    • Receptionen er bemandet i et begrænset tidsrum
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer
DONE

Påkrævet ved indtjekning

    • Depositum med kreditkort, debitkort eller kontanter er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
DONE

Børn

    • Op til 5 børn (i alderen 1 år eller derunder) kan overnatte gratis på forældres eller værgers værelse, hvis de eksisterende sengepladser benyttes
DONE

Kæledyr

    • Ingen kæledyr eller servicedyr tilladt
WIFI

Internet

    • Gratis Wi-Fi i fællesområder
    • Gratis Wi-Fi på værelserne
LOCAL_PARKING

Parkering

    • Gratis parkering på stedet
    • Gratis langtidsparkering på stedet
    • Der er parkering på stedet
    • Begrænset parkering på stedet
DONE

Transport

    • Lufthavnstransport efter anmodning (døgnet rundt)*
DONE

Udenfor overnatningsstedet

    • Gratis transportservice i området inden for 3 km
DONE

Andre oplysninger

    • Røgfrit overnatningssted

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Morgenmad tilberedt efter bestilling (tillægsgebyr) hver morgen fra kl. 07.00 til kl. 11.00
  • Restaurant
  • Bar/lounge
  • Grill
  • Roomservice døgnet rundt

Rejser med børn

  • Børn overnatter gratis (se oplysninger)
  • Gratis transport i området

Oplevelser

  • Tæt på stranden
  • Vandre-/cykelruter
  • Ridning

Forretningsfaciliteter

  • Mødelokale
  • Konferencelokale (100 kvadratmeter)

Faciliteter og service

  • Reception (begrænsede åbningstider)
  • Concierge-tjenester
  • Hjælp med udflugter/billetter
  • Renseri- og vaskeriservice
  • Bagageopbevaring
  • Bryllupsfaciliteter

Faciliteter

  • Bygget i 2007
  • Pengeskab i receptionen
  • Have
  • Terrasse
  • Motionscenter
  • En udendørs pool
  • Spa med fuld service
  • 2 boblebade
  • Massage-/behandlingsrum
  • Dampbad
  • Festsal

Hjælp til personer med et handicap

  • Parkering til kørestolsbrugere

Værelsesfaciliteter

Underholdning

  • DVD-afspiller
  • 36-tommers plasma-tv
  • Satellit-tv-kanaler

Hjemlig komfort

  • Aircondition
  • Loftsventilator
  • Minibar
  • Kaffe-/temaskine
  • Badekåber og hjemmesko

Få en god nats søvn

  • Dundyne
  • Aftenopredning
  • Premium-sengetøj
  • Gratis vugge/barneseng
  • Ekstra senge (tillægsgebyr)

Værelset

  • Privat pool
  • Separat spiseområde

Frisk dig op

  • Privat badeværelse
  • Separat badekar og bruser
  • Hårtørrer
  • Håndklæder

Hold forbindelsen

  • Gratis Wi-Fi
  • Telefon

Mad og drikke

  • Gratis mineralvand

Mere

  • Daglig rengøring
  • Pengeskab

Interessante fakta

Spa

Ayur Spa har massage-/behandlingsrum og rum til behandling af par. Blandt behandlingerne er ansigtsbehandlinger, body wrap-behandling, body scrub-behandling og kropsbehandlinger. Der tilbydes et udvalg af behandlingsterapier, herunder aromaterapi og Ayurvedic-behandlinger.

Gebyrer og politikker

Valgfrie tjenester

  • Morgenmad tilberedt efter bestilling tilbydes mod et ekstra gebyr på ca. 170000 IDR pr. person
  • Lufthavnstransport tilbydes mod et ekstra gebyr på 350000 IDR pr. køretøj (for en enkelt)
  • Sen udtjekning kan arrangeres mod et ekstra gebyr (afhænger af tilgængelighed)

Renoveringer og lukninger

I overenstemmelse med lokal lovgivning, skal alle gæster forblive på overnatningsstedet under det hinduistiske nytår (Nyepi), som varer 24 timer med start kl. 06.00. Det hinduistiske nytår falder som regel i marts eller april. Indtjekning og udtjekning er ikke mulig denne dag. Ngurah Rai International Lufthavn er også lukket denne dag.

Børn og ekstra senge

  • Ekstrasenge er til rådighed mod et gebyr på 800000.0 IDR pr. dag

Pool, spa og fitness (hvis tilgængeligt)

  • Reservationer er påkrævet for massagebehandlinger og spabehandlinger. Reservationer foretages ved at kontakte overnatningsstedet inden ankomst via telefonnummeret på reservationsbekræftelsen

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Dette overnatningssted har ingen elevator.
Gæster kan være helt rolige, da der er brandslukker og førstehjælpskasse på stedet.
Dette overnatningssted accepterer kreditkort. Kontanter accepteres ikke.
Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard, American Express, Diners Club, JCB International
Overnatningsstedets registreringsnummer 8120014133404
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Også kendt som

Kayana
Kayana Villa
Kayana Villa Hotel
Kayana Villa Hotel Seminyak
Kayana Villa Seminyak
Villa Kayana
The Kayana Villa Hotel
The Kayana Villa Seminyak
The Kayana Villa Hotel Seminyak
The Kayana Villa CHSE Certified

Ofte stillede spørgsmål

Er der en pool på The Kayana Villa?

Ja, der findes en udendørs pool.

Er kæledyr tilladt på The Kayana Villa?

Kæledyr og servicedyr er desværre ikke tilladt.

Er der parkeringsmuligheder på stedet ved The Kayana Villa?

Ja, der er gratis selvstændig parkering og langtidsparkering. Der kan være et begrænset antal parkeringspladser.

Tilbyder The Kayana Villa lufthavnstransport?

Ja, der tilbydes lufthavnstransport. Der opkræves et gebyr på 350000 IDR pr. køretøj for en enkeltbillet.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på The Kayana Villa?

Indtjekning fra kl. 14.00 til kl. 00.00. Udtjekning er kl. 12.00. Der er mulighed for sen udtjekning mod et gebyr (afhænger af tilgængelighed).

Hvad kan jeg opleve hos The Kayana Villa og i nærheden?

Benyt dig af muligheden for aktiviteter i nærheden som vandreture og ridning. Forkæl dig selv med en behandling i spaen, eller plej de ømme muskler i et af stedets 2 boblebade. The Kayana Villa har også private svømmebassiner og et dampbad samt spafaciliteter og en have.

Er der restauranter på eller i nærheden af The Kayana Villa?

Ja, the dauh tilbyder udsigt til poolen.

Har The Kayana Villa private udendørs områder?

Ja, hvert værelser har en privat pool og et privat svømmebassin.

Hvordan er området omkring The Kayana Villa?

The Kayana Villa ligger kun 9 minutters gang fra Seminyak Strand og 7 minutters gang fra Spisegaden.

Anmeldelser

Anmeldelser af The Kayana Villa

9,2

Fantastisk

9,4

Rengøring

8,8

Området

9,4

Service og personale

9,0

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter

Anmeldelser

Verificeret

10/10 Enestående

Super nice villas and staff, good value for money. Breakfast to the villa is super fast.
Adrian, rejse på 2 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Very clean excellent food friendly and helpful staff
Bruce, rejse på 5 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

The property was beautiful and the staff were all very kind!
Paige, rejse på 4 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Very nice for a few days away. Right next to W Hotel and very close to Potato Head.
Natalie, rejse på 4 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Lovely place in the center of a busy street. Lots of options for food around and walkable distance to the beach.
Zhuo Heng, rejse på 5 nætter
Verificeret

8/10 Rigtig godt

Good accommodation option, location was good for dining options, villa's are kept clean and gardens were well kept, we felt the breakfast was not that great compared to many of the places we had stayed.
Rejse på 3 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

We had a wonderful stay at Kayana Villas. Our Villa was beautiful, clean and comfortable. And the service was fantastic. Highly recommend to other travellers.
Jessica, rejse på 3 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

This was our third stay at Kayana Villas but first time since Covid. Villas are just as nice and is a real oasis. we loved our stay and would definitely stay there again.
Michelle, rejse på 8 nætter
Verificeret

8/10 Rigtig godt

Has alot of privacy and space in villa
Verificeret

10/10 Enestående

Kayana is older but has a ton of charm! The staff are so friendly and helpful! The beds are very comfortable. I suggest getting the one-bedroom villa. The food was OKAY, but the hotel is in an excellent location with tons of places to eat in the area. The spa was FANTASTIC!! Would definitely recommend and return.
Kalon, rejse på 2 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

We have stayed at Kayana Villas in Seminyak 3 times. We enjoy having our own private space with a plunge pool. Our villa was spacious and the pool was pretty much in sun most of the day which we loved. While the villas have not changed much over the many years we have been going there, we were excited to see that they have started the process of renovating the complex. We were able to see a completed villa and thought the updated villa was amazing. We were told hopefully all the villas will be renovated by the end of 2025. We look forward to hopefully returning next year to see them completed. The staff are lovely and friendly. Restaurants in close proximity to Kayana are Merah Putih, Amici, Biku and Buzo which are worth a visit. I would recommend booking to ensure you get a table.
Joseph, rejse på 7 nætter
Verificeret

4/10 Rimeligt

Bit disappointing
prashanth, rejse på 5 nætter
Verificeret

4/10 Rimeligt

Check all the switches are functional when you check in! It was early evening on our last night and we found that the pool lights and jet were not working. Staff arrived and found a broken fuse but there were apparently no spares and they left with no attempt made to replace it, even after we suggested pilfering from another open room. We booked the villa specifically for the private pool, so this was disappointing to an otherwise enjoyable stay
Dennis, rejse på 2 nætter
Verificeret

6/10 Godt

The Kayana has seen better days. The grounds and villas are ok but in need of an upgrade in our Pool Villa there was chipping paint, cracks and stains on the floor etc. It is not a 5 star resort. The staff are friendly enough but do not compare to other resorts across Bali- on arrival the lobby staff did not assist me with my luggage and left it to my Grab Driver to carry my 20kg bag for me out of the car and up the stairs… on one occasion it suddenly poured between walking from the villa to the lobby. Upon arrival at the lobby we requested an umbrella the staff member told us it was available back in our villa (impossible to get to not under cover) gave another family another hotel’s umbrella, found a broken umbrella, didn’t give it to us and stopped looking without communicating this to us. We ended up just waiting 10 mins and running to our restaurant in the rain
aitlyn, rejse på 6 nætter
Verificeret

8/10 Rigtig godt

Elegant vila tæt på strand og hyggeligt byområde

Virkelig skønt sted. Dejligt med egen pool, så vil helt sikkert anbefale alle at opgraderer! Rigtig velholdt og med imødekommende personale. Meget behjælpelige med kørsel, bookningers osv. En sand vinder i et virvar af VIRKELIG mange hoteller.
Verificeret

10/10 Enestående

Luar biasa service nya
Sudiarto, rejse på 2 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

스미냑 내에 가격이 저렴한데 비해 정말 좋은 풀빌라였어요. 전날 밤에도착해서 바로앞 토니스빌라에서 잠깐 잠만자고 나왔는데 모든면에서 훨씬좋고 이가격에 가성비 측면으로는 발리에서 묵었던 숙소 중 가장 좋았습니다.
Junyoung, rejse på 1 nat
Verificeret

10/10 Enestående

Toppenhotell

Ett riktigt, riktigt bra hotell med all service man kan önska sig. Villan var vacker och helt skyddad från insyn, även i trädgården. Jättefin frukost serverades enligt egen beställning, och även i villan om man hellre ville äta där än i restaurangen. Personalen var alltid vänlig och oerhört tillmötesgående. Snyggt och fräscht hotell med väldigt bra läge nära restauranger och butiker.
Sara, rejse på 5 nætter
Verificeret

8/10 Rigtig godt

Nice villa in a great location.

This villa is aged but well maintained. The location is great, walkable distance to the restaurants, shops and beach to watch the sunset. Staffs here are very friendly and effective. The only thing could be improved is that there are only 2 electronic outlets in the room which are not enough nowadays since everyone needs to charge their cellphone battery all the time..... Also,the room is nice and beautiful but a bit too dark at night, there is no enough lighting for reading or writing... The breakfast here is very good. The floating breakfast is fun, but we found some ants hiding inside the tray, by the time we were ready to eat the breakfast, the ants were already there enjoying our breakfast...
ANN, rejse på 3 nætter
Verificeret

4/10 Rimeligt

1\ They gave me a smaller villa than I booked, I insisted to have the one I booked (they were trying to make me pay an extra charge for the large one despite that I already paid online for the large one)! 2\ The bed is uncomfortable. 3\ The furniture is old.
Rejse på 2 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Super friendly staff

Amazing experience, definitely will go back for my next visit.
Kok Keong, rejse på 2 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Location was great. Warm staff and good quality. Highly recommended.
Rejse på 5 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Only thing i didn’t like was the hairdryer (just bring your own) everything else was perfect! Great place to stay. Lovey staff
Katrina, rejse på 3 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Such a beautiful hotel with such beautiful villas! And we couldn't have asked for better service, they have THE friendliest staff who were able to answer any and all questions we had. We definitely enjoyed our staff and hope to be back again!
Rachel, rejse på 6 nætter
Verificeret

8/10 Rigtig godt

Location is good, all the equipment is in a very well condition and service guy are very helpful
Rejse på 3 nætter