The Hava Ubud A Pramana Experience

Overnatningsstedets klasse: 4.5
Dette eksklusive hotel tilbyder 2 restauranter og ligger i nærheden af Campuhan Ridge Vandretur

Vælg datoer for at se priser

The Hava Ubud A Pramana Experience befinder sig kun fem minutters kørsel fra Ubud Palads og Ubud Marked for Traditionel Kunst. Gæster kan få noget at spise i en af de 2 restauranter og besøge spaen for at lade sig forkæle med deep tissue-massage, ansigtsbehandlinger eller body scrub-behandlinger. Dette hotel med luksusfaciliteter har også en udendørs pool, et fitnesscenter og en have. Rejsende er vilde med stedets hjælpsomme personale.
VIP Access

Anmeldelser

9,6 ud af 10, Gæstefavoritter
Bedst bedømt af rejsende

Populære faciliteter

  • Pool
  • Spa
  • Gratis parkering
  • Gratis Wi-Fi
  • Restaurant
  • Aircondition

Primære faciliteter (12)

  • Daglig rengøring
  • 2 restauranter
  • Spa med fuld service
  • En udendørs pool
  • Morgenmad tilgængelig
  • Fitnessfaciliteter
  • Roomservice
  • Massage-/behandlingsrum
  • Mødelokaler
  • Døgnåben reception
  • Aircondition
  • Have

Føl dig hjemme (6)

  • Ekstrasenge
  • Privat badeværelse
  • Have
  • Daglig rengøring
  • Vaskerifaciliteter
  • Elevator
Den nuværende pris er 502 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
10. nov. - 11. nov.

Derfor elsker vi dette overnatningssted

Kulinariske oplevelser
Nyd smagsoplevelser på 2 restauranter på stedet. Dette hotel tilbyder også en morgenbuffet og intime private middagsoplevelser for par.
Spa-helligdom
Hotel tilbyder en spa med fuld service og behandlingsrum, inklusive områder til par. Udsigten over haven forbedrer foryngende massage- og kropsbehandlinger.
Hyggelig ild og søvn
Nyd luksussengetøj efter at have valgt fra pudemenuen. Slap af ved pejsen på værelset, svøbt i bløde badekåber.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 10 ud af 10 værelser

Suite - udsigt til have (with Daily Afternoon Tea)

  • Haveudsigt
  • 65 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 kingsize-seng

Suite (with Pool and Daily Afternoon Tea)

10,0 ud af 10
Enestående
(4 anmeldelser)
  • 77 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 kingsize-seng

Deluxe Twin Room and Daily Afternoon Tea

10,0 ud af 10
Enestående
(4 anmeldelser)
  • Haveudsigt
  • 36 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 2 enkeltsenge

Deluxe Double Room with Garden View and Daily Afternoon Tea

9,6 ud af 10
Enestående
(21 anmeldelser)
  • Haveudsigt
  • 38 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 kingsize-seng

Deluxe Double Room with Bath and Daily Afternoon Tea

9,8 ud af 10
Enestående
(15 anmeldelser)
  • Haveudsigt
  • 38 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 kingsize-seng

Dobbeltværelse

  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 kingsize-seng

Deluxe-dobbeltværelse (Garden View and Free Two-Bottle Beer)

  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 kingsize-seng

Deluxe Double Room

  • Plads til 2 personer
  • 1 queensize-seng

Deluxe Twin Room

  • Plads til 3 personer
  • 2 enkeltsenge

Suite with Garden View

  • Plads til 3 personer
  • 1 kingsize-seng

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
Jl. Penestanan, Ubud, Bali, 80571

Hvad ligger i nærheden?

  • Bali Bird Walks - 13 min. gang - 1.1 km
  • Campuhan Ridge Vandretur - 16 min. gang - 1.4 km
  • Ubud Palads - 4 min. kørsel - 2.3 km
  • Pura Dalem Ubud - 5 min. kørsel - 2.0 km
  • Ubud Marked for Traditionel Kunst - 7 min. kørsel - 3.3 km

Sådan kommer du rundt

  • Denpasar (DPS-Ngurah Rai International) – 75 min. kørsel, 38 km

Restauranter

  • ‪Alchemy - ‬7 min. gang
  • ‪Zest - ‬11 min. gang
  • ‪Shade Cafe & Kitchen - ‬9 min. gang
  • ‪Cafe Vespa - ‬7 min. gang
  • ‪Two Sisterz Ubud - ‬7 min. gang

Om overnatningsstedet

The Hava Ubud A Pramana Experience

  • The Hava Ubud A Pramana Experience befinder sig kun fem minutters kørsel fra Ubud Palads og Ubud Marked for Traditionel Kunst. Gæster kan få noget at spise i en af de 2 restauranter og besøge spaen for at lade sig forkæle med deep tissue-massage, ansigtsbehandlinger eller body scrub-behandlinger. Dette hotel med luksusfaciliteter har også en udendørs pool, et fitnesscenter og en have. Rejsende er vilde med stedets hjælpsomme personale.

I korte træk

Hotellets størrelse

    • 56 værelser

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 14.00 til når som helst
    • Minimumsalder for indtjekning: 15 år
    • Udtjekning er kl. 12.00

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Receptionspersonalet tager imod gæster ved ankomst til overnatningsstedet
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Påkrævet ved indtjekning

    • Depositum med kreditkort, debitkort eller kontanter er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 15

Børn

    • Ingen baby-/barnesenge

Kæledyr

    • Ingen kæledyr eller servicedyr tilladt

Internet

    • Gratis Wi-Fi i fællesområder
    • Gratis Wi-Fi på værelserne (hastighed: 25+ Mbit/s)

Parkering

    • Gratis sikret og utildækket parkering på stedet
    • Begrænset parkering på stedet

Andre oplysninger

    • Særlige rygeområder

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Morgenmadsbuffet (tillægsgebyr) hver morgen fra kl. 07.00 til kl. 10.00
  • 2 restauranter
  • Privat spisning
  • Roomservice (i et begrænset antal timer)

Forretningsfaciliteter

  • Mødelokaler

Faciliteter og service

  • Døgnåben reception
  • Concierge-tjenester
  • Hjælp med udflugter/billetter
  • Vaskerifaciliteter
  • Bagageopbevaring

Faciliteter

  • Have
  • Pejs i lobbyen
  • Fitnesscenter
  • En udendørs pool
  • Spa med fuld service
  • Massage-/behandlingsrum
  • Festsal

Hjælp til personer med et handicap

  • Elevator
  • Bredde på elevatordør (cm): 80
  • Adgang for kørestolsbrugere
  • Elevator med adgang for kørestolsbrugere
  • Indgangsrampe
  • Kørestole til rådighed på stedet
  • Tv med undertekster
  • Døråbning med plads til kørestol
  • Bredde på døråbning med plads til kørestole (cm): 91
  • Oplyst rute til indgangen
  • Rute til indgangen uden trapper

Værelsesfaciliteter

Underholdning

  • 43-tommers smart-tv
  • Digitale tv-kanaler

Hjemlig komfort

  • Aircondition
  • Minibar
  • Badekåber og hjemmesko

Få en god nats søvn

  • Pudemenu
  • Lydisolerede værelser
  • Aftenopredning
  • Ekstra senge (tillægsgebyr)
  • Sengelinned tilbydes

Værelset

  • Pejs

Frisk dig op

  • Privat badeværelse
  • Brusehoved med spredningseffekt
  • Kun bruser
  • Bidet
  • Sæbe og shampoo
  • Hårtørrer
  • Håndklæder
  • Tandbørste og tandpasta
  • Toiletpapir

Hold forbindelsen

  • Skrivebord
  • Gratis Wi-Fi (med en hastighed på 25+ Mbit/s)
  • Telefon

Mad og drikke

  • Gratis mineralvand

Mere

  • Daglig rengøring
  • Pengeskab

Interessante fakta

Spa

Hava Spa har 2 behandlingsrum, herunder rum til par. Blandt behandlingerne er deep tissue-massage, hot stone-massage, sportsmassage og thai-massage. Der tilbydes et udvalg af behandlingsterapier, herunder aromaterapi og Ayurvedic-behandlinger. Spaen er åben hver dag.

Spisning

Uname - restaurant på stedet. Åben hver dag.

Gebyrer og politikker

Valgfrie tjenester

  • Morgenmadsbuffet tilbydes mod et ekstra gebyr på ca. 250000 IDR for voksne og 175000 IDR for børn

Renoveringer og lukninger

I overenstemmelse med lokal lovgivning, skal alle gæster forblive på overnatningsstedet under det hinduistiske nytår (Nyepi), som varer 24 timer med start kl. 06.00. Det hinduistiske nytår falder som regel i marts eller april. Indtjekning og udtjekning er ikke mulig denne dag. Ngurah Rai International Lufthavn er også lukket denne dag.

Børn og ekstra senge

  • Ekstrasenge er til rådighed mod et gebyr på 650000.0 IDR pr. nat

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Der opkræves muligvis gebyrer for ekstra personer afhængigt af overnatningsstedets politik.
Dette overnatningssted har udendørsområder såsom altaner, balkoner eller terrasser, der muligvis ikke er egnede for børn. Hvis du har spørgsmål, anbefaler vi, at du kontakter overnatningsstedet inden ankomst for at bekræfte, at de har et passende værelse til dig.
Gæster kan være helt rolige, da der er brandslukker, sikkerhedsalarm og førstehjælpskasse på stedet.
Dette overnatningssted accepterer kreditkort, debetkort og kontanter.
Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard
Der er mulighed for betaling uden kontanter.
Overnatningsstedets registreringsnummer 55110, 8120006822041
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Også kendt som

The Hava Ubud A Pramana Experience Ubud
The Hava Ubud A Pramana Experience Hotel
The Hava Ubud A Pramana Experience Hotel Ubud

Ofte stillede spørgsmål

Tilbyder The Hava Ubud A Pramana Experience gratis afbestilling og fuld refusion?

Ja, The Hava Ubud A Pramana Experience har fuldt refunderbare værelsespriser, som kan reserveres på vores hjemmeside. Hvis du har reserveret en fuldt refunderbar værelsespris, kan reservationen afbestilles op til et par dage før indtjekning afhængigt af overnatningsstedets afbestillingspolitik. Du skal bare sørge for at tjekke overnatningsstedets afbestillingspolitik for de præcise vilkår og betingelser.

Er der en pool på The Hava Ubud A Pramana Experience?

Ja, der findes en udendørs pool.

Er kæledyr tilladt på The Hava Ubud A Pramana Experience?

Kæledyr og servicedyr er desværre ikke tilladt.

Er der parkeringsmuligheder på stedet ved The Hava Ubud A Pramana Experience?

Ja, der er gratis selvstændig parkering. Der kan være et begrænset antal parkeringspladser.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på The Hava Ubud A Pramana Experience?

Indtjekning fra kl. 14.00 til når som helst. Udtjekning er kl. 12.00.

Hvad kan jeg opleve hos The Hava Ubud A Pramana Experience og i nærheden?

The Hava Ubud A Pramana Experience tilbyder en spa og en udendørs pool samt et fitnesscenter og en have.

Er der restauranter på eller i nærheden af The Hava Ubud A Pramana Experience?

Ja, der er 2 restauranter på stedet.

Hvordan er området omkring The Hava Ubud A Pramana Experience?

The Hava Ubud A Pramana Experience ligger i hjertet af Ubud, kun 14 minutters gang fra Bali Bird Walks og 15 minutters gang fra Campuhan Ridge Vandretur.

Anmeldelser

Anmeldelser af The Hava Ubud A Pramana Experience

9,6

Enestående

9,8

Rengøring

9,6

Faciliteter

9,8

Service og personale

9,6

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Skønt hotel med lækker morgenmad og et meget smilende og imødekommende personale
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Lækkert hotel(værelse med privat pool)
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Rent og roligt

Meget fint, rent og roligt og meget venligt personale
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Godt ophold

Smukt sted, god beliggenhed, venligt personale, rene omgivelser, godt toilet.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Bedste hotel oplevelse nogensinde

Hotellet er en perle i Ubud med virkelig høj service og virkelig god kvalitet på deres mad. Vi har haft den bedste hotel oplevelse nogensinde på The Hava🙏
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Great stay thank you, the staff are fantastic
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Alles was goed, eten was lekker en personeel was heel vriendelijk en behulpzaam
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

So ein schönes Hotel zum entspannen
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

A solid 5/5 for the hotel!!! Staff is very helpful and their breakfast was delicious (must try their banana smoothie bowl).
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Amazing hotel! We enjoyed our stay. The staff was so friendly and helpful.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Lovely and welcoming staff, great location - about a 20min walk into central Ubud - but away from all of the noise, and great amenities. The pool area was often quiet and so plenty of space to relax after a day exploring. We received a free upgrade on arrival too, which was very welcome and appreciated.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Staff was helpful and kind, room was clean and pillows were a dream come true! Nice pool and not too bad location.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Très bel hôtel de qualité Le cadre est magnifique à l’écart de la rue il fait vraiment aller jusqu’à la réception ouverte sur l’extérieur pour découvrir ce havre de paix et de verdure. Le restaurant est ouvert sur la piscine Petit déjeuner à la carte excellent Personnel aux petits soins La piscine est magnifique Accueil personnalisé avec un gâteau et des compositions de fleurs sur le lit et dans la Baignoire pour notre anniversaire de mariage Rien à dire nous sommes ravis d’avoir choisi cet établissement.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

All the facilities were top notch . Great
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

We had a wonderful stay at this hotel. The staff were incredibly kind, welcoming, and helpful throughout our visit. The room was very clean and comfortable, the air conditioning worked well, and everything was well organised. Breakfast was also very nice. Overall, we were very happy with our stay and would definitely recommend this hotel to other travellers.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Second time returning to Hava, attention to detail, cleanliness, staff, everything about this hotel is faultless. Our favourite hotel in Bali
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Service was great, staff very attentive.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

The hotel was stunning blending traditional Balinese design with modern convenience. This was exemplified in the hotel rooms which were tastefully decorated and very comfortable. The staff were friendly and attentive, and the restaurants conveniently located on site.
Deluxe Double Room with Garden View
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Fabulous hotel, the staff is amazing and really cares about the guests (not the level of mediocre service that you see in touristy areas such as Kuta / Canggu). We stayed during weekdays for two nights and I wish we stayed there for a week. There are daily activities at the hotel, free shuttle to the main area and a spa-center on site. Recommend!
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

exceptionnel
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Loved the staff and our stay.
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

The staff were super friendly and helpful. The room we were initially in had some maintenance issues, but when we raised our concerns, they promptly changed our room and helped us move our belongings. The food was good, and the location was convenient, close to the shops and only a 10-minute drive to the city centre. The hotel also provides a free shuttle service to and from the city centre. Overall, we had a pleasant stay.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Great location and friendliest staff
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Fantastic hotel in the heart of Ubud. The pool was fantastic and the hotel reception staff always with a smile
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

This is a fantastic hotel on the outskirts of Ubud (5 minute taxi ride away from the main Ubud centre, and the hotel also offers a shuttle service free of charge). The hotel is a tranquil escape - beautifully presented, clean and with the most amazing friendly staff. Would highly recommend.