Hotel du Palais

Hotel i det historiske kvarter i Dijon

Vælg datoer for at se priser

Hotel du Palais ligger tæt på en togstation og er en oplagt valgmulighed til et ophold i Dijon. Rejsende er vilde med stedets hjælpsomme personale.

Anmeldelser

9,4 ud af 10, Gæstefavoritter
Bedst bedømt af rejsende

Populære faciliteter

  • Gratis Wi-Fi
  • Aircondition
  • Ikke-ryger

Primære faciliteter (6)

  • Daglig rengøring
  • Morgenmad tilgængelig
  • Flersproget medarbejderstab
  • Concierge-tjenester
  • Reception med begrænset åbningstid
  • Hjælp med udflugter/billetter

Føl dig hjemme (6)

  • Tv
  • Daglig rengøring
  • Espressomaskine
  • Mørklægningsgardiner
  • Klimaanlæg på værelset (aircondition)
  • Lydisolerede værelser
Den nuværende pris er 1.017 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
24. aug. - 25. aug.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 9 ud af 9 værelser

Chambre Chardonnay

9,4 ud af 10
Enestående
(3 anmeldelser)
  • 26 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 kingsize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Chambre Pain d'épices

10,0 ud af 10
Enestående
(2 anmeldelser)
  • 20 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 queensize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Chambre Pèche de Vigne

10,0 ud af 10
Enestående
(1 anmeldelse)
  • 15 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Appartement Ours Pompon

10,0 ud af 10
Enestående
(2 anmeldelser)
  • Byudsigt
  • 48 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 4 personer
  • 1 kingsize-seng og 1 sovesofa (dobbeltseng)
  • Gratis Wi-Fi

Chambre Anis

10,0 ud af 10
Enestående
(2 anmeldelser)
  • 21 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 queensize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Chambre Pinot Noir

10,0 ud af 10
Enestående
(2 anmeldelser)
  • 25 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 kingsize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Chambre Moutarde

  • 20 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 queensize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Chambre Truffe

8,4 ud af 10
Rigtig godt
(6 anmeldelser)
  • 20 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 kingsize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Chambre Cassis

8,0 ud af 10
Rigtig godt
(1 anmeldelse)
  • 19 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 kingsize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
23 Rue du Palais, Dijon, Côte-d'Or, 21000

Hvad ligger i nærheden?

  • Ducs de Bourgogne Palads - 3 min. gang - 0.3 km
  • Liberation Torv - 3 min. gang - 0.3 km
  • Beaux-Arts Museum - 3 min. gang - 0.3 km
  • Notre Dame-kirken - 4 min. gang - 0.4 km
  • Dijon-katedralen - 9 min. gang - 0.8 km

Sådan kommer du rundt

  • Dole (DLE-Franche-Comte Regional) – 40 min. kørsel, 48,8 km
  • Dijon Station – 16 min. gang, 1,3 km
  • Chenôve - Centre Station – 15 min. kørsel, 6,1 km
  • Dijon-Porte-Neuve Station – 16 min. gang, 1,4 km

Restauranter

  • ‪La Brasserie des Loges - ‬3 min. gang
  • ‪WOLF coffee and toast - ‬4 min. gang
  • ‪Café Gourmand - ‬3 min. gang
  • ‪BHV - ‬4 min. gang
  • ‪La Comédie - ‬3 min. gang

Om overnatningsstedet

Hotel du Palais

  • Hotel du Palais ligger tæt på en togstation og er en oplagt valgmulighed til et ophold i Dijon. Rejsende er vilde med stedets hjælpsomme personale.

I korte træk

DONE

Hotellets størrelse

    • 9 værelser
DONE

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 15.00 til kl. 21.00
    • Minimumsalder for indtjekning: 18 år
    • Udtjekning er kl. 11.00
DONE

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Receptionen er åben dagligt fra kl. 07.00 til kl. 21.00
    • Receptionen er bemandet i et begrænset tidsrum
    • Dette overnatningssted tilbyder ikke indtjekning efter lukketid
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer
DONE

Påkrævet ved indtjekning

    • Depositum med kreditkort, debitkort eller kontanter er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 18
DONE

Kæledyr

    • Kæledyr er ikke tilladt
    • Servicedyr er tilladt
WIFI

Internet

    • Gratis Wi-Fi i fællesområder
    • Gratis Wi-Fi på værelserne (hastighed: 50+ Mbit/s)
LOCAL_PARKING

Parkering

    • Ingen parkering på stedet
DONE

Andre oplysninger

    • Røgfrit overnatningssted

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Kontinental morgenmad (tillægsgebyr) fra kl. 07.00 til kl. 10.00 på hverdage og fra kl. 07.30 til kl. 10.30 i weekender

Oplevelser

  • Private vingårdsture
  • Vinture

Faciliteter og service

  • Reception (begrænsede åbningstider)
  • Concierge-tjenester
  • Hjælp med udflugter/billetter
  • Flersproget medarbejderstab

Faciliteter

  • Vinsmagningslokale

Hjælp til personer med et handicap

  • Oplyst rute til indgangen
  • 3 trapper til indgangen på overnatningsstedet

Værelsesfaciliteter

Underholdning

  • 100-centimeters fladskærms-tv
  • Satellit-tv-kanaler

Hjemlig komfort

  • Klimastyret aircondition og varme
  • Espressomaskine

Få en god nats søvn

  • Mørklægningsgardiner
  • Lydisolerede værelser
  • Sengelinned tilbydes

Værelset

  • Individuelt møbleret og indrettet

Frisk dig op

  • Kun bruser
  • Sæbe og shampoo
  • Hårtørrer
  • Håndklæder
  • Toiletpapir

Hold forbindelsen

  • Skrivebord
  • Gratis Wi-Fi (med en hastighed på 50+ Mbit/s)
  • Telefon

Mere

  • Daglig rengøring
  • Pengeskab
  • Adgang med mobilnøgle
  • Rejsebøger/anbefalinger
  • Kort over lokalområdet
  • Restaurantguide

Gebyrer og politikker

Obligatoriske gebyrer

Du vil blive bedt om at betale følgende gebyrer på overnatningsstedet ved indtjekning eller udtjekning. Gebyrer inkluderer muligvis skatter:
  • Der vil blive opkrævet en gældende byskat/lokal skat på 5.50 procent

Valgfrie tjenester

  • Kontinental morgenmad tilbydes mod et ekstra gebyr på ca. 18 EUR for voksne og 10 EUR for børn

Børn og ekstra senge

  • Vugger/barnesenge er til rådighed for 12.0 EUR pr. dag
  • Ekstrasenge er til rådighed mod et gebyr på 25.0 EUR pr. dag

Kæledyr

  • Der opkræves ikke gebyrer for servicedyr

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Dette overnatningssted har ingen elevator.
Gæster kan være helt rolige, da der er brandslukker, røgalarm og førstehjælpskasse på stedet.
Dette overnatningssted accepterer kreditkort og kontanter.
Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard, American Express
Der er mulighed for betaling uden kontanter.
Som følge af nationale reguleringer kan der ikke overføres mere end 1000 EUR i kontanter på dette overnatningssted. Kontakt overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen for flere oplysninger.
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Også kendt som

Hotel du Palais Hotel
Hotel du Palais Dijon
Hotel du Palais Hotel Dijon

Ofte stillede spørgsmål

Tilbyder Hotel du Palais gratis afbestilling og fuld refusion?

Ja, Hotel du Palais har fuldt refunderbare værelsespriser, som kan reserveres på vores hjemmeside. Hvis du har reserveret en fuldt refunderbar værelsespris, kan reservationen afbestilles op til et par dage før indtjekning afhængigt af overnatningsstedets afbestillingspolitik. Du skal bare sørge for at tjekke overnatningsstedets afbestillingspolitik for de præcise vilkår og betingelser.

Er kæledyr tilladt på Hotel du Palais?

Kæledyr er desværre ikke tilladt, men servicedyr er velkomne.

Er der parkeringsmuligheder på stedet ved Hotel du Palais?

Der er desværre ikke parkeringsmuligheder på stedet på Hotel du Palais.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på Hotel du Palais?

Indtjekning fra kl. 15.00 til kl. 21.00. Udtjekning er kl. 11.00.

Hvordan er området omkring Hotel du Palais?

Hotel du Palais ligger kun 4 minutters gang fra Ducs de Bourgogne Palads og 4 minutters gang fra Beaux-Arts Museum.

Anmeldelser

Anmeldelser af Hotel du Palais

9,4

Enestående

9,6

Rengøring

9,2

Faciliteter

9,8

Service og personale

9,6

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Trevligt hotell centralt i Dijon. Enkelt att parkera utanför hotellet.
Ola, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Very service minded personnel. Thanks for restaurant recommendations and other help you gave us.
Erik, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Great!
Sheila, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

종류는 많지 않았지만 매우 건강하고 맛있었습니다! 정말 만족했어요
minjeong, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Chambre très propre et calme Petit déjeuner copieux Personnel tres agréable Le réceptionniste est particulièrement aimable et sympathique Nous gardons un excellent souvenir de la visite de la cave voûtée qui est superbe et dont nous avons profité avec les commentaires
Pierre, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

I highly recommend this hotel. The staff were incredibly kind and helpful, and it's in a great location.
Colleen, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Exceptionally friendly and helpful staff, clean and spacious room, super nice bathroom, wonderful location in center of town, delicious breakfast, wine tasting …. what’s not to love! Highly recommended!
Della, rejse på 3 nætter
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Quelques prises électriques non fonctionnelles Une bouteille d’eau serait bienvenue. Tout le reste impeccable
daniel, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Hôtel central, plein de charme, authentique et agencé avec goût. Accueil très agréable, staff très jeune. Délicieux séjour !
Corine, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

My husband and I loved our stay at the Hotel du Palais! The rooms are so comfortable and quiet. The staff is very welcoming. The hotel is a perfect location with walking distance to everything. We really enjoyed the wine tasting at the hotel. It’s a must see just to check out the cave and the wine is good too! We highly recommend the Hotel du Palais. You won’t be disappointed.
Street view of Hotel
Truffe Chambre
Bathroom
Stairs to room
Francine, rejse på 4 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Charming hotel with helpful staff.
Claire, rejse på 3 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

The staff at this hotel was truly amazing, kind, helpful, and friendly. They made our stay comfortable and enjoyable.
stacey, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

The location was perfect—we were able to walk from the train station. The staff was so friendly and insisted on carrying our luggage up the stairs for us. We were able to walk to all of the shops and restaurants and sites. It was Christmas week and the entire community was decorated and festive—absolutely charming and delightful. The room was large, well decorated and appointed with modern amenities and extremely quiet.
lisa, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Wonderful hospitality in the heart of Dijon

My wife and I had a lovely 3 night stay. The staff were very helpful and accommodating and provided great suggestions for things ti see and do in the area including shopping and restaurants. The morning buffet breakfast was simple but just enough to get the day started. We also enjoyed our wine tour with Raphael to nearby towns and wineries.
Gregory, rejse på 3 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Parking close by. Lots of restaurants in easy walking distance in the square. Staff were friendly and helpful.
Roberta, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Une équipe jeune et compétente pour un hôtel bien placé en centre ville, propre et calme à prix raisonnable. Merci pour leur accueil
Thierry, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Very friendly staff. Large interesting rooms. Great location
Gregory, rejse på 3 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

受付、スタッフの皆様がとても親切でした。
MASAKI, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Absolutely outstanding

Absolutely outstanding
Richard W, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

The staff were very helpful and made some great suggestions. Thank you for a wonderful stay!
Daniel, rejse på 3 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

An incredibly professional set up but with a small family run hotel feel. The owners and their staff are second to none.
Christopher, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

The staff was very helpful. They recommended a great restaurant and tried to book an activity for us ( time did not allow however). It was in a convenient location and very safe and accommodating!
Ann, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

What a lovely little hotel. Total gem! Our room Was well appointed and our bed so comfortable. Perfect spot to explore the old town of dijon
Jordan, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

The staff was incredibly nice and spoke very good English. The breakfast each morning was so thoughtful and the little touches of water bottles and a welcome chocolate were sweet. Great location for many local sites and dining options.
Nichole, rejse på 3 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Excellent stay

Beautiful, clean hotel. Sheets and towels amazing! Great location. Definately recommend.
Lesley, rejse på 1 nat