Hotel Hacienda Cusco Centro Historico

Overnatningsstedets klasse: 4
Hotel med restaurant i nærheden af Plaza de Armas

Vælg datoer for at se priser

Hotel Hacienda Cusco Centro Historico tilbyder en fantastisk beliggenhed, mindre end 10 minutters gang fra Plaza de Armas. Stedets bar er et godt sted at nyde en drink, og gæster, der gerne vil have lidt at spise, kan besøge Hacienda CuscoRestaurant, der serverer internationale retter og er åben til morgenmad, frokost og aftensmad. Rejsende har kun godt at sige om stedets hjælpsomme personale.
VIP Access

Anmeldelser

9,2 ud af 10.
Fantastisk

Populære faciliteter

  • Gratis morgenmad
  • Gratis Wi-Fi
  • Restaurant
  • Bar
  • Faciliteter til tøjvask
  • Døgnåben reception

Primære faciliteter (9)

  • Daglig rengøring
  • Restaurant og bar/lounge
  • Døgnåben reception
  • Pengeskab i receptionen
  • Snackbar/deli
  • Selvbetjeningsvaskeri
  • Concierge-tjenester
  • Bagageopbevaring
  • Hjælp med udflugter/billetter

Føl dig hjemme (6)

  • Tv
  • Daglig rengøring
  • Vaskerifaciliteter
  • Mørklægningsgardiner
  • Elevator
  • Snackbar/deli
Den nuværende pris er 514 kr.
28. okt. - 29. okt.

Derfor elsker vi dette overnatningssted

Smagfulde spisemuligheder
Internationale retter venter på hotellets restaurant, og der er også en hyggelig bar, hvor man kan nyde aftendrinks. Gratis morgenmadsbuffet og daglige måltider giver ekstra værdi.
Drømmesøvnoplevelse
Alle værelser har allergivenligt sengetøj og dundyner som topmadrasser. Mørklægningsgardiner og regnbrusere forbedrer det kuraterede rum.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 5 ud af 5 værelser

Værelse med 2 enkeltsenge - 1 soveværelse

8,8 ud af 10
Fremragende
(11 anmeldelser)
  • 20 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 5 personer
  • 2 dobbeltsenge

Dobbeltværelse

8,0 ud af 10
Rigtig godt
(10 anmeldelser)
  • 20 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 queensize-seng

Værelse til 3 personer

8,8 ud af 10
Fremragende
(9 anmeldelser)
  • 1 soveværelse
  • Plads til 5 personer
  • 3 dobbeltsenge

Enkeltværelse

7,4 ud af 10
Godt
(6 anmeldelser)
  • 30 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng

Familieværelse

9,6 ud af 10
Enestående
(8 anmeldelser)
  • 35 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 5 personer
  • 1 dobbeltseng og 1 kingsize-seng

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
Calle Nueva Alta 643, Cusco, Cuzco, 08002

Hvad ligger i nærheden?

  • San Pedro Centrale Marked - 5 min. gang - 0.5 km
  • San Pedro Church - 5 min. gang - 0.5 km
  • Plaza de Armas - 10 min. gang - 0.9 km
  • Cusco Katedral - 12 min. gang - 1.0 km
  • Coricancha - 18 min. gang - 1.6 km

Sådan kommer du rundt

  • Cusco (CUZ-Alejandro Velasco Astete Intl.) – 17 min. kørsel, 6,2 km
  • San Pedro Station – 7 min. gang, 0,6 km
  • Cusco Wanchaq Station – 24 min. gang, 2 km
  • Poroy Station – 21 min. kørsel, 10,2 km

Restauranter

  • ‪Moray Restaurant - ‬8 min. gang
  • ‪Chifa Hao-Yun - ‬8 min. gang
  • ‪Antojitos II - ‬9 min. gang
  • ‪Aulita Cafe Boutique - ‬5 min. gang
  • ‪Indian Restaurant Garhwal - ‬7 min. gang

Om overnatningsstedet

Hotel Hacienda Cusco Centro Historico

  • Hotel Hacienda Cusco Centro Historico tilbyder en fantastisk beliggenhed, mindre end 10 minutters gang fra Plaza de Armas. Stedets bar er et godt sted at nyde en drink, og gæster, der gerne vil have lidt at spise, kan besøge Hacienda CuscoRestaurant, der serverer internationale retter og er åben til morgenmad, frokost og aftensmad. Rejsende har kun godt at sige om stedets hjælpsomme personale.

I korte træk

Hotellets størrelse

    • 60 værelser

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 12.00 til når som helst
    • Minimumsalder for indtjekning: 18 år
    • Udtjekning er kl. 10.00

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Receptionspersonalet tager imod gæster ved ankomst til overnatningsstedet
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Påkrævet ved indtjekning

    • Depositum med kreditkort, debitkort eller kontanter er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 18

Kæledyr

    • Ingen kæledyr eller servicedyr tilladt

Internet

    • Gratis Wi-Fi i fællesområder
    • Grais Wi-Fi på værelserne (hastighed: 100+ Mbit/s (godt til 1-2 personer eller op til 6 enheder), maks. 15 enhed/enheder)

Parkering

    • Ingen parkering på stedet

Andre oplysninger

    • Røgfrit overnatningssted

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Gratis morgenmadsbuffet hver morgen fra kl. 05.30 til kl. 09.00
  • Arrangerede aftensmåltider dagligt mod et tillægsgebyr
  • Restaurant
  • Bar/lounge
  • Snackbar/deli

Faciliteter og service

  • Døgnåben reception
  • Concierge-tjenester
  • Hjælp med udflugter/billetter
  • Vaskerifaciliteter
  • Bagageopbevaring

Faciliteter

  • Pengeskab i receptionen

Hjælp til personer med et handicap

  • Elevator
  • Elevator med adgang for kørestolsbrugere
  • Oplyst rute til indgangen

Værelsesfaciliteter

Underholdning

  • 50-tommers smart-tv
  • Kabel-tv-kanaler

Hjemlig komfort

  • Varme

Få en god nats søvn

  • Allergivenligt sengetøj
  • Dundyne
  • Mørklægningsgardiner
  • Lydisolerede værelser
  • Topmadras
  • Sengelinned tilbydes

Værelset

  • Individuelt møbleret

Frisk dig op

  • Brusehoved med spredningseffekt
  • Kun bruser
  • Sæbe og shampoo
  • Hårtørrer
  • Håndklæder
  • Toiletpapir

Hold forbindelsen

  • Skrivebord
  • Gratis Wi-Fi (med en hastighed på 100+ Mbit/s (godt til 1-2 personer eller op til 6 enheder) for maks. 15 enheder)
  • Telefon
  • Adaptere/opladere

Mere

  • Daglig rengøring
  • Pengeskab
  • Adgang via udendørs korridor
  • Adgang med mobilnøgle
  • Kort over lokalområdet

Interessante fakta

Spisning

Hacienda CuscoRestaurant - restaurant, som specialiserer sig i internationale retter. Her serveres morgenmad, frokost og middag. Gæsterne kan nyde drikkevarer i baren. Åben hver dag.
Bar Hacienda Cusco - bar på stedet. Åben hver dag.

Gebyrer og politikker

Obligatoriske gebyrer

Du vil blive bedt om at betale følgende gebyrer på overnatningsstedet ved indtjekning eller udtjekning. Gebyrer inkluderer muligvis skatter:
  • Du bliver muligvis bedt om at betale følgende beløb på overnatningsstedet: Moms i Peru på op til 18%. Rejsende, der kan fremvise et gyldigt pas og turistvisum, der viser, at de ikke er bosat i Peru, kan blive fritaget for denne moms. Denne undtagelse gælder kun for ophold i Peru på maks. 60 dage.

Valgfrie tjenester

  • Et arrangeret aftensmåltid tilbydes for 18 USD

Børn og ekstra senge

  • Vugger/barnesenge er til rådighed for 15.0 USD pr. dag
  • Børn under 18 år må generelt ikke overnatte på overnatningssteder i Peru uden en forælder, en værge eller anden autoriseret, ansvarlig person. Ledsagende voksne kan blive bedt om både deres eget og barnets ID samt notarielt bekræftet understøttende dokumentation. Besøgende, der planlægger at rejse med børn, bør kontakte et peruviansk konsulat inden afrejse for yderligere vejledning.

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Der opkræves muligvis gebyrer for ekstra personer afhængigt af overnatningsstedets politik.
Støjfrie værelser kan ikke garanteres.
Gæster kan være helt rolige, da der er brandslukker og røgalarm på stedet.
Dette overnatningssted accepterer kreditkort, debetkort og kontanter.
Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard, American Express, Diners Club
Der er mulighed for betaling uden kontanter.
Ifølge peruviansk lov kan beløb over 2.000 PEN eller 500 USD ikke betales i kontanter. Betalinger med højere beløb end disse skal betales med kreditkort eller andre metoder, som er godkendt af overnantingsstedet og lokal lov. Betalinger kan ikke opdeles mellem flere valutaer.
Overnatningsstedets registreringsnummer 20406464181
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Også kendt som

San Francisco Inka Hotel
Hotel Hacienda Cusco Centro Historico Hotel
Hotel Hacienda Cusco Centro Historico Cusco
Hotel Hacienda Cusco Centro Historico Hotel Cusco

Ofte stillede spørgsmål

Tilbyder Hotel Hacienda Cusco Centro Historico gratis afbestilling og fuld refusion?

Ja, Hotel Hacienda Cusco Centro Historico har fuldt refunderbare værelsespriser, som kan reserveres på vores hjemmeside. Hvis du har reserveret en fuldt refunderbar værelsespris, kan reservationen afbestilles op til et par dage før indtjekning afhængigt af overnatningsstedets afbestillingspolitik. Du skal bare sørge for at tjekke overnatningsstedets afbestillingspolitik for de præcise vilkår og betingelser.

Er kæledyr tilladt på Hotel Hacienda Cusco Centro Historico?

Kæledyr og servicedyr er desværre ikke tilladt.

Er der parkeringsmuligheder på stedet ved Hotel Hacienda Cusco Centro Historico?

Der er desværre ikke parkeringsmuligheder på stedet på Hotel Hacienda Cusco Centro Historico.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på Hotel Hacienda Cusco Centro Historico?

Indtjekning fra kl. 12.00 til når som helst. Udtjekning er kl. 10.00.

Er der restauranter på eller i nærheden af Hotel Hacienda Cusco Centro Historico?

Ja, Hacienda CuscoRestaurant tilbyder internationale retter.

Hvordan er området omkring Hotel Hacienda Cusco Centro Historico?

Hotel Hacienda Cusco Centro Historico ligger i Cusco historiske centrum, kun 7 minutters gang fra San Pedro Station og 9 minutters gang fra Plaza de Armas.

Anmeldelser

Anmeldelser af Hotel Hacienda Cusco Centro Historico

9,2

Fantastisk

9,6

Rengøring

9,0

Faciliteter

9,6

Service og personale

9,2

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Meget venlig og hjælpsom personale - god beliggenhed
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Ligger rigtigt godt så du kan gå til alt. Personalet er meget hjælpsomme og imødekommende. Vi boede der 5 nætter af 2 omgange. Rigtig fint til prisen.
Verificeret anmeldelse

6/10 Godt

Café da manhã com boas opções e servido bem cedo.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

We loved our stay here. It’s about a 10-minute walk from the central plaza. The hotel is very clean, updated, and comfortable. The room and bathroom were modern, and the rain shower was especially nice after a long day. Breakfast was great, the service was excellent, and the on-site restaurant was also very good. Overall, a great stay and we would definitely return.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Excellent hotel. Great location near the main plaza, easily walkable. Great onsite amenities such as the breakfast. Clean comfortable rooms and beds. Only downside was that our room faced the street and was very noisy at night
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Location, room, etc was perfect for our trip
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Nice clean property , Close to Plaza de armas. Breakfast provided is extremely good .
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Hotel amenities, cleanness, staff, breakfast excellent, even though my room was in the first floor next to the restaurant and was noisy all the time until late hours.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Quarto confortável e hotel bem conservado.
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Hotel and room was clean and staff were friendly.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Very clean good location at a good price
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Great hotel. Nice breakfast and good sized rooms. The staff are very helpful and kind. Highly recommended.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Clean rooms, great staff. Breakfast was amazing.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Beautiful hotel with spacious rooms and a staff that went out of their way to be accommodating.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Very good breakfast and nice staff.
Verificeret anmeldelse

4/10 Rimeligt

Quarto muito barulhos é pequeno
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Good room, great service including a take out breakfast
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

This is a lovely hotel on the historic district. We had excellent staff, and appreciated that this is a modern hotel. The breakfast was the best Buffett we had our entire time. They also had oxygen and cocoa tea to help us acclimatize to the elevation in Cusco.
Verificeret anmeldelse

6/10 Godt

Hotel
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Excellent location and very friendly staff.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Friendly helpful staff - clean rooms delicious breakfast buffet included- walkable to city center
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Local limpo, cafe da manha delicioso e ótima localização
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

We had an enjoyable time.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Loved the walk in shower.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Stuff is super helpful, alway with big smile. The hotel is well maintained and room is very spacious. We have spent a few nights there and highly recommend to travelers.