Milling Hotel Ritz

Overnatningsstedets klasse: 3
Hotel med restaurant i nærheden af Aarhus Havn

Vælg datoer for at se priser

Milling Hotel Ritz ligger kun fem minutters kørsel fra Aarhus Havn. Stedets bar er et godt sted at nyde en drink, og gæster, der gerne vil have lidt at spise, kan besøge MASH, der serverer amerikanske retter og er åben til frokost og aftensmad. Rejsende har kun godt at sige om stedets hjælpsomme personale. Offentlig transport er tæt på: Skolebakken Station ligger kun 13 minutter derfra til fods.
VIP Access

Anmeldelser

8,4 ud af 10.
Rigtig godt

Populære faciliteter

  • Gratis morgenmad
  • Mulighed for parkering
  • Gratis Wi-Fi
  • Restaurant
  • Bar
  • Døgnåben reception

Primære faciliteter (7)

  • Daglig rengøring
  • Restaurant og bar/lounge
  • Selvstændig parkering
  • Døgnåben reception
  • Kaffe/te på fællesarealer
  • Bagageopbevaring
  • Hjælp med udflugter/billetter

Føl dig hjemme (6)

  • Privat badeværelse
  • Kabel-/satellit-tv
  • Daglig rengøring
  • Elevator
  • Selvstændig parkering (tillægsgebyr)
  • Hårtørrer
Den nuværende pris er 982 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
16. aug. - 17. aug.

Værelsesmuligheder

Comfort Double Room, 1 King Bed

  • Plads til 3 personer
  • 1 kingsize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Economy Double Room (Bed 140 cm)

  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Standard Room (Bed 140 cm)

  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Enkeltværelse

8,8 ud af 10
Fremragende
(64 anmeldelser)
  • 12 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 1 person
  • 1 enkeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Economy-dobbeltværelse (Bed 140 cm)

8,2 ud af 10
Rigtig godt
(31 anmeldelser)
  • 14 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Standard-dobbeltværelse - 1 soveværelse

8,2 ud af 10
Rigtig godt
(85 anmeldelser)
  • 16 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 queensize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Comfort-dobbeltværelse - 1 kingsize-seng

8,4 ud af 10
Rigtig godt
(99 anmeldelser)
  • 18 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 3 personer
  • 1 kingsize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Standardværelse (Bed 140 cm)

8,2 ud af 10
Rigtig godt
(46 anmeldelser)
  • 12 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
Banegaardspladsen 12, Aarhus, 8000

Hvad ligger i nærheden?

  • Aarhus Hovedbanegård - 1 min. gang - 0.2 km
  • Aarhus Rådhus - 3 min. gang - 0.3 km
  • Bruun's Galleri - 3 min. gang - 0.3 km
  • ARoS - 5 min. gang - 0.5 km
  • Musikhuset Aarhus - 6 min. gang - 0.5 km

Sådan kommer du rundt

  • Århus (AAR) – 47 min. kørsel, 44,5 km
  • Aarhus Hovedbanegård – 2 min. gang, 0,2 km
  • Aarhus Hovedbanegård – 2 min. gang, 0,2 km
  • Østbanetorvet Station – 22 min. gang, 1,9 km
  • Skolebakken Station – 13 min. gang, 1,1 km

Restauranter

  • ‪Emmerys ApS - ‬3 min. gang
  • ‪Burger King - ‬1 min. gang
  • ‪McDonald's - ‬2 min. gang
  • Die Kleine Bierstube
  • ‪Sherlock Holmes - ‬5 min. gang

Om overnatningsstedet

Milling Hotel Ritz

  • Milling Hotel Ritz ligger kun fem minutters kørsel fra Aarhus Havn. Stedets bar er et godt sted at nyde en drink, og gæster, der gerne vil have lidt at spise, kan besøge MASH, der serverer amerikanske retter og er åben til frokost og aftensmad. Rejsende har kun godt at sige om stedets hjælpsomme personale. Offentlig transport er tæt på: Skolebakken Station ligger kun 13 minutter derfra til fods.

I korte træk

DONE

Hotellets størrelse

    • 67 værelser
DONE

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 14.00 til kl. 00.00
    • Sen indtjekning afhænger af tilgængelighed
    • Minimumsalder for indtjekning: 18 år
    • Udtjekning er kl. 11.00
    • Mulighed for kontaktløs udtjekning
DONE

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Gæster skal kontakte overnatningsstedet på forhånd for at få indtjekningsinstruktioner. Receptionspersonalet tager imod gæster ved ankomst til overnatningsstedet
    • Kontakt venligst overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen forud for din ankomst for at arrangere indtjekning
    • Kontakt venligst overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen, hvis du planlægger at ankomme efter kl. 00.00
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer
DONE

Påkrævet ved indtjekning

    • Depositum med kreditkort, debitkort eller kontanter er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 18
DONE

Kæledyr

    • Kæledyr er ikke tilladt
WIFI

Internet

    • Gratis Wi-Fi i fællesområder
    • Gratis Wi-Fi på værelserne
LOCAL_PARKING

Parkering

    • Mulighed for parkering på stedet efter anmodning
    • Parkering på stedet (150 DKK pr. nat)
    • Begrænset parkering på stedet
DONE

Andre oplysninger

    • Røgfrit overnatningssted

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Gratis morgenmadsbuffet fra kl. 06.30 til kl. 09.30 på hverdage og fra kl. 07.30 til kl. 10.30 i weekender
  • Restaurant
  • Bar/lounge
  • Kaffe/te på fællesarealer

Oplevelser

  • Cykeludlejning

Faciliteter og service

  • Døgnåben reception
  • Hjælp med udflugter/billetter
  • Bagageopbevaring

Faciliteter

  • 1 bygning/tårn
  • Bygget i 1932

Hjælp til personer med et handicap

  • Adgang for kørestolsbrugere
  • Elevator

Værelsesfaciliteter

Underholdning

  • Plasma-tv
  • Satellit-tv-kanaler

Hjemlig komfort

  • Varme
  • Strygejern/strygebræt (efter anmodning)

Få en god nats søvn

  • Allergivenligt sengetøj
  • Vækkeur
  • Sengelinned tilbydes

Frisk dig op

  • Privat badeværelse
  • Kun bruser
  • Hårtørrer
  • Håndklæder

Hold forbindelsen

  • Skrivebord
  • Gratis Wi-Fi
  • Telefon

Mere

  • Daglig rengøring

Interessante fakta

Spisning

MASH - restaurant, som specialiserer sig i amerikanske retter. Her serveres frokost og middag. Åben hver dag.
MASH Bar - bar, som kun serverer lette måltider. Åben hver dag.

Priser og udmærkelser

Miljøcertificeret overnatningssted
Dette overnatningssted deltager i Green Key (Foundation for Environmental Education) – et program, som måler overnatningsstedets indflydelse på et eller flere af de følgende områder: miljøet, samfundet, kulturarven og den lokale økonomi.

Gebyrer og politikker

Valgfrie tjenester

  • Ved anvendelse af kreditkort pålægges et ekstra gebyr

Børn og ekstra senge

  • Vugger/barnesenge er til rådighed for 250.0 DKK pr. nat
  • Ekstrasenge er til rådighed mod et gebyr på 300.0 DKK pr. dag

Parkering

  • Selvstændig parkering koster DKK 150 pr. nat
  • Gæster skal kontakte overnatningsstedet på forhånd for at reservere parkering på stedet

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Dette overnatningssted accepterer kreditkort. Kontanter accepteres ikke.
Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard, American Express, JCB International
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Også kendt som

Hotel Ritz Aarhus
Ritz Aarhus
Hotel Ritz Aarhus City
Ritz Aarhus City
Ritz Arhus
Milling Hotel Ritz Aarhus
Milling Ritz Aarhus
Milling Ritz
Hotel Milling Hotel Ritz Aarhus
Aarhus Milling Hotel Ritz Hotel
Hotel Milling Hotel Ritz
Hotel Ritz Aarhus City
Hotel Ritz
Milling Hotel Ritz Hotel
Milling Hotel Ritz Aarhus
Milling Hotel Ritz Hotel Aarhus

Ofte stillede spørgsmål

Tilbyder Milling Hotel Ritz gratis afbestilling og fuld refusion?

Ja, Milling Hotel Ritz har fuldt refunderbare værelsespriser, som kan reserveres på vores hjemmeside. Hvis du har reserveret en fuldt refunderbar værelsespris, kan reservationen afbestilles op til et par dage før indtjekning afhængigt af overnatningsstedets afbestillingspolitik. Du skal bare sørge for at tjekke overnatningsstedets afbestillingspolitik for de præcise vilkår og betingelser.

Er kæledyr tilladt på Milling Hotel Ritz?

Kæledyr er desværre ikke tilladt.

Er der parkeringsmuligheder på stedet ved Milling Hotel Ritz?

Ja. Selvstændig parkering koster 150 DKK pr. nat. Der kan være et begrænset antal parkeringspladser.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på Milling Hotel Ritz?

Indtjekning fra kl. 14.00 til kl. 00.00. Udtjekning er kl. 11.00. Der er mulighed for kontaktløs udtjekning.

Er der et kasino på Milling Hotel Ritz?

Nej, dette hotel har ikke et kasino, men Royal Scandinavian Casino (10 min. gang) og Royal Casino (11 min. gang) ligger begge i nærheden.

Hvad kan jeg opleve hos Milling Hotel Ritz og i nærheden?

I de lunere måneder kan du benytte dig af muligheden for aktiviteter i nærheden som cykling.

Er der restauranter på eller i nærheden af Milling Hotel Ritz?

Ja, MASH tilbyder amerikanske retter.

Hvordan er området omkring Milling Hotel Ritz?

Milling Hotel Ritz ligger i Aarhus C, kun 2 minutters gang fra Aarhus Hovedbanegård og 3 minutters gang fra Bruun's Galleri.

Anmeldelser

Anmeldelser af Milling Hotel Ritz

8,4

Meget godt

8,6

Rengøring

8,0

Faciliteter

8,8

Service og personale

8,0

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Dejlig central placering, venligt personale, lækker morgenmad
Kira, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Centralt beliggenhed - fantastisk personale
Lars, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Venligt personale og central placering
Mark, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Lækker morgenmad
Vivian, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Central beliggenhed og god morgenmad.
Jimmy Zander, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Skønt sted, dejligt centralt 🙏
Helle, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Lækre rene værelser ,super personale som er utrolig hjælpsomme.Morgenmaden har alt det man forventer så alt i alt en super oplevelse
Lars Henrik, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Vi har været på Ritz flere gange gennem årene, og vi kommer igen. Fremragende service og dejligt personale, og hunden, vi elsker det, genialt fundet på.
Bjarne, rejse på 3 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Superdejligt hotel og lækker morgenmad
Ida, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Dejlig central beliggenhed.
Martin Holm, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Godt placeret hotel, rart med mulighed for parkering på stedet, lækker morgenmad og venligt personale
Jeanett Monrad Norengaard, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

En rigtig god oplevelse med en god service
Ulrich, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Fint, gammelt hotel med super beliggenhed. Værelserne i rigtig god og der er en meget flot morgenmadsbuffet
Steen, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Klasse sted og virkelig godt personale og gode forhold og meget centralt
Jesper, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

god beliggenhed, god morgenmad. ældre hotel men alt virker og er iorden
john, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Dejlig morgenmad, fin anvisning til p-plads
torkil, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Fint. Beliggenhed tæt på faciliteter
Gert, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Så dejligt et sted og virkelig hyggeligt og rigtig søde og hjælpsomme personale
Jesper, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Dejligt centralt placeret hotel med gode værelser.
Kristian, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Godt hotel til pris
Per Boye, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

6/10 Godt

God beliggenhed men morgenmaden kunne være bedre.
Søren Rune, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Ganske udemærket hotel og søde og venlige personaler. Rigtig fin morgenmad og så var det virkeligt rart, at få kaffe, te, frisk frugt, kage og frisk grønt om eftermiddagen som hotellet bød på Det ligger dejlig centralt
Karina, rejse på 3 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Godt værelse, parkering ok og morgenmad fint
Dan, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Hyggeligt og charmerende hotel. Central placering. Dejlig morgenmad.
Peder, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Morgenmad var lidt trist
Claus, rejse på 2 nætter