Down Hall Hotel

4.0-stjernet overnatningssted
Hotel i Bishop's Stortford med spa og restaurant

Vælg datoer for at se priser

Fra Down Hall Hotel kan du nyde besøget i Bishop's Stortford. Gæster kan besøge spaen for at nyde godt af deep tissue-massage, aromaterapi eller manicure og pedicure, og der serveres britiske retter på The Garden Room, som er åben til morgenmad og aftensmad. Andre højdepunkter tæller en bar/lounge, et motionscenter og et fitnesscenter. Rejsende har godt at sige om stedets hjælpsomme personale og generelle forhold.

Anmeldelser

8,8 ud af 10.
Fremragende

Populære faciliteter

  • Spa
  • Kæledyrsvenligt
  • Gratis parkering
  • Gratis Wi-Fi
  • Restaurant
  • Motionscenter

Primære faciliteter (12)

  • Daglig rengøring
  • Restaurant og bar/lounge
  • Spa med fuld service
  • Morgenmad tilgængelig
  • Motionscenter
  • Udendørs tennisbane
  • Sauna
  • Dampbad
  • Roomservice (døgnet rundt)
  • Mødelokaler
  • Terrasse
  • Døgnåben reception

Føl dig hjemme (6)

  • Legeplads på stedet
  • Privat badeværelse
  • Tv
  • Have
  • Terrasse
  • Daglig rengøring
Den nuværende pris er 1.272 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
1. sep. - 2. sep.

Derfor elsker vi dette overnatningssted

Blanding af arbejde og velvære
Produktive møder trives i konferencerum med arbejdsstationer. Efter arbejdstid inviterer spaen med massage, ansigtsbehandlinger og sauna.
Fin britisk mad
Hotellets restaurant serverer lækre britiske retter. Gæsterne kan nyde en morgenmad tilberedt efter bestilling og slappe af med drinks i den indbydende bar.
Afslappende spa-ophold
En rolig spa med ansigtsbehandlinger, massage, sauna og spabad. Dampbadene har udsigt over frodige haver og fuldender den afslappende oplevelse.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 8 ud af 8 værelser

Classic-dobbeltværelse

8,8 ud af 10
Fremragende
(40 anmeldelser)
  • Haveudsigt
  • 16 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 queensize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Executive-værelse med dobbeltseng eller 2 enkeltsenge

9,4 ud af 10
Enestående
(21 anmeldelser)
  • Haveudsigt
  • 19 m²
  • Plads til 4 personer
  • 1 queensize-seng ELLER 2 enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

Prestige Double Room

  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Superior-dobbeltværelse

8,0 ud af 10
Rigtig godt
(7 anmeldelser)
  • 16 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 queensize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Suite

10,0 ud af 10
Enestående
(3 anmeldelser)
  • Haveudsigt
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 queensize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Værelse - terrasse (Estate)

  • 20 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 kingsize-seng
  • Gratis Wi-Fi

Værelse

  • Plads til 4 personer
  • Gratis Wi-Fi

Classic Room

  • 16 m²
  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
Matching Road, Hatfield Heath, Bishop's Stortford, England, CM22 7AS

Hvad ligger i nærheden?

  • Saint Nicholas Church, Moreton - 13 min. kørsel - 9.6 km
  • The Gibberd Garden - 16 min. kørsel - 13.8 km
  • Bishop's Stortford Golf Club - 16 min. kørsel - 15.1 km
  • Hatfield Forest - 20 min. kørsel - 9.2 km
  • Mountfitchet Castle - 21 min. kørsel - 20.8 km

Sådan kommer du rundt

  • London (LTN-Luton) – 66 min. kørsel, 81 km
  • London (STN-Stansted) – 15 min. kørsel, 13,9 km
  • London (SEN-Southend) – 46 min. kørsel, 54,9 km
  • London (LCY-London City) – 50 min. kørsel, 46,6 km
  • Cambridge (CBG) – 45 min. kørsel, 57,3 km
  • Sawbridgeworth Station – 9 min. kørsel, 6,3 km
  • Harlow Mill Station – 10 min. kørsel, 11,5 km
  • Ongar Station – 12 min. kørsel, 12 km

Restauranter

  • ‪The Queens Head, Free House - ‬8 min. kørsel
  • ‪George IV - ‬8 min. kørsel
  • ‪White Lion - ‬9 min. kørsel
  • The Crown
  • ‪Queen's Head Inn - ‬9 min. kørsel

Om overnatningsstedet

Down Hall Hotel

  • Fra Down Hall Hotel kan du nyde besøget i Bishop's Stortford. Gæster kan besøge spaen for at nyde godt af deep tissue-massage, aromaterapi eller manicure og pedicure, og der serveres britiske retter på The Garden Room, som er åben til morgenmad og aftensmad. Andre højdepunkter tæller en bar/lounge, et motionscenter og et fitnesscenter. Rejsende har godt at sige om stedets hjælpsomme personale og generelle forhold.

I korte træk

DONE

Hotellets størrelse

    • 98 værelser
    • Overnatningsstedet har 3 etager
DONE

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 15.00 til kl. 05.30
    • Mulighed for kontaktløs indtjekning
    • Minimumsalder for indtjekning: 18 år
    • Udtjekning er kl. 11.00
    • Mulighed for kontaktløs udtjekning
    • Sen udtjekning afhænger af tilgængelighed
DONE

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Receptionspersonalet tager imod gæster ved ankomst til overnatningsstedet
    • Kontakt overnatningsstedet via oplysningerne i din reservationsbekræftelse for at få flere oplysninger
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer
DONE

Påkrævet ved indtjekning

    • Et kreditkort er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 18
DONE

Kæledyr

    • Kæledyr er tilladt (kun hunde)*
    • Servicedyr er tilladt
    • Kun specifikke værelser – begrænsninger gælder*
    • Der tilbydes mad- og vandskåle
WIFI

Internet

    • Gratis Wi-Fi i fællesområder
    • Gratis Wi-Fi på værelserne
LOCAL_PARKING

Parkering

    • Gratis parkering på stedet
    • Gratis langtidsparkering på stedet
    • Ladestation til elbiler på stedet
DONE

Andre oplysninger

    • Særlige rygeområder

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Morgenmad tilberedt efter bestilling (tillægsgebyr) på hverdage fra kl. 07.00 til kl. 10.00
  • Restaurant
  • Bar/lounge
  • Roomservice døgnet rundt

Rejser med børn

  • Legeplads

Oplevelser

  • Tennis
  • Padelbane
  • Golf

Forretningsfaciliteter

  • Mødelokaler
  • Konferencelokale (891 kvadratmeter)

Faciliteter og service

  • Døgnåben reception
  • Renseri- og vaskeriservice
  • Gratis aviser i lobbyen
  • Bagageopbevaring
  • Bryllupsfaciliteter
  • Flersproget medarbejderstab

Faciliteter

  • Bygget i 1322
  • Pengeskab i receptionen
  • Have
  • Picnicområde
  • Terrasse
  • Pejs i lobbyen
  • Motionscenter
  • Spa med fuld service
  • Udendørs padelbane
  • Udendørs tennisbane
  • Sauna
  • Massage-/behandlingsrum
  • Dampbad
  • Festsal

Hjælp til personer med et handicap

  • Adgang for kørestolsbrugere
  • Elevator

Værelsesfaciliteter

Underholdning

  • 32-tommers plasma-tv
  • Kabel-tv-kanaler

Hjemlig komfort

  • Bordvifte
  • Kaffe-/temaskine
  • Strygejern/strygebræt

Få en god nats søvn

  • Allergivenligt sengetøj
  • Dundyne
  • Mørklægningsgardiner
  • Premium-sengetøj

Frisk dig op

  • Privat badeværelse
  • En kombination af bruser/badekar
  • Gratis toiletartikler
  • Hårtørrer
  • Håndklæder

Hold forbindelsen

  • Skrivebord
  • Gratis Wi-Fi

Mere

  • Daglig rengøring
  • Pengeskab

Interessante fakta

Spa

Stedets spa har 4 behandlingsrum, herunder rum til par. Blandt behandlingerne er deep tissue-massage, hot stone-massage, svensk massage og ansigtsbehandlinger. Der tilbydes et udvalg af behandlingsterapier, herunder aromaterapi. Spaen er udstyret med sauna, boblebad og dampbad.

Spaen er åben hver dag. Gæster under 18 år har ikke adgang til spabadet.

Spisning

The Garden Room - restaurant, som specialiserer sig i britiske retter. Her serveres morgenmad og middag. Åben hver dag.

Priser og udmærkelser

Eco-Certified Property
This property participates in the ECOsmart and Green Tourism Program, programs that measure the property's impact on one or more of the following: environment, community, cultural-heritage, the local economy.

Gebyrer og politikker

Valgfrie tjenester

  • Morgenmad tilberedt efter bestilling tilbydes mod et ekstra gebyr på ca. 19.50 GBP pr. person
  • Sen udtjekning kan arrangeres mod et ekstra gebyr på 20 GBP (afhænger af tilgængelighed)

Børn og ekstra senge

  • Ekstrasenge er til rådighed mod et gebyr på 40.0 GBP pr. nat

Kæledyr

  • Der opkræves ikke gebyrer for servicedyr
  • Kæledyr er tilladt mod et tillægsgebyr på GBP 20 pr. kæledyr (kan variere baseret på opholdets længde)

Pool, spa og fitness (hvis tilgængeligt)

  • Gæster under 18 år har ikke adgang til spaen
  • Reservationer er påkrævet for massagebehandlinger og spabehandlinger. Reservationer foretages ved at kontakte overnatningsstedet inden ankomst via telefonnummeret på reservationsbekræftelsen

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Dette overnatningssted accepterer kreditkort. Kontanter accepteres ikke.
Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard, American Express, Diners Club
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Også kendt som

Down Country Hall
Down Hall Country
Down Hall Country Hotel
Down Hall Country House Bishop's Stortford
Down Hall Hotel Spa
Down Hall Country House Hotel Bishop's Stortford
Down Hall House
Hotel Down Hall
Down Hall Country House
Down Hall Hotel
Hotel Down Hall Country
Down Hall Hotel Bishop's Stortford
Down Hall Hotel Hotel
Down Hall Hotel Bishop's Stortford
Down Hall Hotel Hotel Bishop's Stortford

Ofte stillede spørgsmål

Tilbyder Down Hall Hotel gratis afbestilling og fuld refusion?

Ja, Down Hall Hotel har fuldt refunderbare værelsespriser, som kan reserveres på vores hjemmeside. Hvis du har reserveret en fuldt refunderbar værelsespris, kan reservationen afbestilles op til et par dage før indtjekning afhængigt af overnatningsstedets afbestillingspolitik. Du skal bare sørge for at tjekke overnatningsstedets afbestillingspolitik for de præcise vilkår og betingelser.

Er kæledyr tilladt på Down Hall Hotel?

Ja, hunde er tilladt. Der opkræves et gebyr på 20 GBP pr. kæledyr pr. nat. Servicedyr er fritaget fra gebyrer. Der tilbydes mad- og vandskåle. Visse begrænsninger kan gælde. Kontakt overnatningsstedet for at få flere oplysninger.

Er der parkeringsmuligheder på stedet ved Down Hall Hotel?

Ja, der er gratis selvstændig parkering og langtidsparkering. Der tilbydes ladestander til elbiler.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på Down Hall Hotel?

Indtjekning fra kl. 15.00 til kl. 05.30. Udtjekning er kl. 11.00. Der er mulighed for sen udtjekning mod et gebyr på 20 GBP (afhænger af tilgængelighed). Der er mulighed for kontaktløs indtjekning og udtjekning.

Hvad kan jeg opleve hos Down Hall Hotel og i nærheden?

Spil et slag tennis på tennisbanerne. Forkæl dig selv med en behandling i spaen, og benyt dig af andre faciliteter som en sauna og et dampbad. Down Hall Hotel har også et picnicområde og en have.

Er der restauranter på eller i nærheden af Down Hall Hotel?

Ja, The Garden Room tilbyder britiske retter.

Anmeldelser

Anmeldelser af Down Hall Hotel

8,8

Fremragende

9,2

Rengøring

8,6

Området

8,8

Service og personale

9,0

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Fremragende service

Alt er perfekt på Down Hall. Kan klart anbefales :-)
Alexander, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Great breakfast and front of house were excellent.
Penelope, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Only a short time as attending a wedding nearby but really well looked after by all staff
Andrew, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Great place and the restaurant meal was fantastic Wood recommend
John, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Yes, breakfast was very good and lots of parking
Philip, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Breakfast was not hot enough as no hot plates and cold plates makes it cold .tea coffee much too slow and tables not cleared. Maybe not enough staff at these busy times .
BEVERLEY, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Lovely hotel. Lovely staff and very comfortable
Julia, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Lovely massage; booked again for the following day.
Jamie, rejse på 3 nætter
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Hieman pölyinen huone. Huoneessamme ei ollut ilmastointia.
Minttu, rejse på 3 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Very clean facility, staff very attentive. Plenty of parking. Breakfast good
Nicki, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

As a regular visitor to Down Hall, it was another much enjoyed experience.
J, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

The hotel staff were so welcoming and helpful throughout our stay. The room was so comfortable and a great size too
Mandeep, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Lovely

Lovely hotel and really enjoyable stay
Sarah, rejse på 3 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Very nice service, place is amazing
ODANIR, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Reception staff were excellent. Room was well appointed and the bathroom very clean. Bar and wait staff were very pleasant and courteous but in need of further training.
Derek, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

fter
Nicholas, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Staff, food, grounds, everything was excellent
David, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Lovely place to stay
Peta, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Great place and facilities. Staff amd food are excellent.
Richard, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Room was clean, staff very attentive
Paul, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Loved this place. Felt more like a 5 star hotel. Staff all really friendly and helpful, beautiful hotel and grounds. Food really good. Really nice atmosphere for Christmas.
Wayne, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Great hotel in a wonderfully quiet and tranquil location. The staff were lovely and very helpful throughout my stay. The only minor downside was that the bathroom wasn’t completely spotless. However, this didn’t take away from the overall experience, and I would happily stay here again and again. Many thanks for making my stay so enjoyable.
Mihaela, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Grand place to stay in the country with lovely spa facilities.
Andrew, rejse på 2 nætter
Verificeret anmeldelse

6/10 Godt

My room was very noisy even tho I had requested ahead and confirmed on arrival a quiet room
Jocelyn, rejse på 1 nat
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Another memorable stay at Down Hall Hotel. The staff were excellent, service was great, room was spotless, and both dinner and breakfast were very good.
Richard, rejse på 1 nat