Novotel Gent Centrum

Overnatningsstedets klasse: 3.5
Hotel i Gent med restaurant og bar/lounge

Vælg datoer for at se priser

Novotel Gent Centrum er en oplagt valgmulighed, når du besøger Gent. Restauranten er et oplagt sted at få lidt at spise, og når du har været forbi fitnesscenteret for at træne, kan du slappe af med en drink i baren/loungen. Andre faciliteter tæller en sauna og et dampbad. Rejsende har kun godt at sige om stedets hjælpsomme personale og beliggenhed.

Anmeldelser

8,4 ud af 10.
Rigtig godt

Populære faciliteter

  • Kæledyrsvenligt
  • Gratis Wi-Fi
  • Restaurant
  • Forbundne værelser tilbydes
  • Aircondition
  • Motionscenter

Primære faciliteter (12)

  • Daglig rengøring
  • Restaurant og bar/lounge
  • Morgenmad tilgængelig
  • Internet i lobbyen
  • Fitnessfaciliteter
  • Sauna
  • Dampbad
  • Roomservice
  • Konferencecenter
  • Forretningscenter
  • Mødelokaler
  • Døgnåben reception

Føl dig hjemme (6)

  • Forbundne/tilstødende værelser
  • Privat badeværelse
  • Separat siddeområde
  • Daglig rengøring
  • Vaskerifaciliteter
  • Kaffe-/temaskine
Den nuværende pris er 694 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
25. okt. - 26. okt.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 6 ud af 6 værelser

Familieværelse - 1 dobbeltseng med sovesofa (Standard)

7,2 ud af 10
Godt
(11 anmeldelser)
  • 20 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 4 personer
  • 1 dobbeltseng og 1 sovesofa (dobbeltseng)

Executive-værelse - 1 dobbeltseng - byudsigt

7,4 ud af 10
Godt
(3 anmeldelser)
  • 25 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng

Suite - 1 dobbeltseng med sovesofa - byudsigt

9,0 ud af 10
Fantastisk
(2 anmeldelser)
  • 40 m²
  • Plads til 4 personer
  • 1 dobbeltseng og 1 sovesofa (dobbeltseng)

Standardværelse - 1 dobbeltseng

8,6 ud af 10
Fremragende
(36 anmeldelser)
  • 20 m²
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng

Superior-værelse - 1 dobbeltseng med sovesofa

8,0 ud af 10
Rigtig godt
(2 anmeldelser)
  • 25 m²
  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng og 1 sovesofa (dobbeltseng)

Familieværelse - flere senge (Superior)

8,0 ud af 10
Rigtig godt
(1 anmeldelse)
  • Plads til 4 personer
  • 1 dobbeltseng og 1 enkeltseng

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
Hoogpoort 52, Ghent, 9000

Hvad ligger i nærheden?

  • Ghent Rådhus - 1 min. gang - 0.2 km
  • Ghent Klokketårn - 2 min. gang - 0.2 km
  • Ghent Julemarked - 3 min. gang - 0.3 km
  • Sankt Bavos Katedral - 3 min. gang - 0.3 km
  • Gravensteen-slottet - 5 min. gang - 0.4 km

Sådan kommer du rundt

  • Bruxcelles Lufthavn (BRU) – 65 min. kørsel, 67,6 km
  • Ghent-Dampoort Station – 19 min. gang, 1,5 km
  • Gentbrugge Station – 10 min. kørsel, 3,6 km
  • Evergem Station – 13 min. kørsel, 9,1 km

Restauranter

  • ‪Amadeus 2 - ‬1 min. gang
  • ‪Kaffee Plansjee - ‬1 min. gang
  • ‪Bier Central - ‬3 min. gang
  • ‪Missy Sippy Blues & Roots Club - ‬3 min. gang
  • ‪Poule & Poulette - ‬4 min. gang

Om overnatningsstedet

Novotel Gent Centrum

  • Novotel Gent Centrum er en oplagt valgmulighed, når du besøger Gent. Restauranten er et oplagt sted at få lidt at spise, og når du har været forbi fitnesscenteret for at træne, kan du slappe af med en drink i baren/loungen. Andre faciliteter tæller en sauna og et dampbad. Rejsende har kun godt at sige om stedets hjælpsomme personale og beliggenhed.

I korte træk

Hotellets størrelse

    • 117 værelser

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 15.00 til når som helst
    • Mulighed for kontaktløs indtjekning
    • Hurtig indtjekning/udtjekning er tilgængelig
    • Minimumsalder for indtjekning: 18 år
    • Udtjekning er kl. 12.00
    • Mulighed for kontaktløs udtjekning

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Receptionspersonalet tager imod gæster ved ankomst til overnatningsstedet
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Påkrævet ved indtjekning

    • Depositum med kreditkort, debitkort eller kontanter er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 18

Børn

    • Op til 2 børn (i alderen 16 år eller derunder) kan overnatte gratis på forældres eller værgers værelse, hvis de eksisterende sengepladser benyttes
    • Ingen baby-/barnesenge

Kæledyr

    • Kæledyr er tilladt*
    • Servicedyr er tilladt

Internet

    • Gratis Wi-Fi i fællesområder
    • Gratis Wi-Fi på værelserne

Parkering

    • Der er parkering på stedet
    • Ladestation til elbiler på stedet
    • Parkering i området indenfor 200 meter (30 EUR pr. nat)

Andre oplysninger

    • Røgfrit overnatningssted

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Morgenmadsbuffet (tillægsgebyr) fra kl. 06.30 til kl. 09.30 på hverdage og fra kl. 06.30 til kl. 10.30 i weekender
  • Restaurant
  • Bar/lounge
  • Roomservice
  • Vandbeholder

Rejser med børn

  • Børn overnatter gratis (se oplysninger)

Oplevelser

  • Cykeludlejning
  • Golf

Forretningsfaciliteter

  • Forretningscenter
  • Mødelokaler
  • Konferencecenter (168 kvadratmeter)

Faciliteter og service

  • Døgnåben reception
  • Hjælp med udflugter/billetter
  • Renseri- og vaskeriservice
  • Bagageopbevaring
  • Flersproget medarbejderstab
  • Cykeludlejning

Faciliteter

  • 1 bygning/tårn
  • Bygget i 1986
  • Pengeskab i receptionen
  • Fitnesscenter
  • Spillerum
  • Sauna
  • Dampbad
  • Mindst 80% af maden er lokalt produceret
  • Mindst 80% økologisk mad
  • Veganske spisemuligheder
  • Vegetariske spisemuligheder
  • Forsatsvinduer
  • Mindst 80% af belysningen er LED-belysning
  • Omfattende politik for madspild
  • Ingen sodavandsflasker af plast
  • Ingen rørepinde af plast
  • Ingen sugerør af plast
  • Ingen vandflasker af plast
  • Kun genanvendelige kopper
  • Kun genanvendeligt service
  • Festsal

Hjælp til personer med et handicap

  • Elevator
  • Parkering til kørestolsbrugere
  • Offentligt badeværelse med adgang for kørestolsbrugere
  • Registreringsskranke med adgang for kørestolsbrugere
  • Pool med adgang for kørestolsbrugere
  • Restaurant med adgang for kørestolsbrugere
  • Oplyst rute til indgangen
  • Rute til indgangen uden trapper

Værelsesfaciliteter

Underholdning

  • LCD-tv
  • Satellit-tv-kanaler
  • Betalingsfilm

Hjemlig komfort

  • Aircondition (klimastyret)
  • Minibar
  • Kaffe-/temaskine
  • Strygejern/strygebræt (efter anmodning)

Få en god nats søvn

  • Allergivenligt sengetøj
  • Mørklægningsgardiner
  • Sengelinned tilbydes

Værelset

  • Separat siddeområde

Frisk dig op

  • Privat badeværelse
  • Hårtørrer
  • Håndklæder

Hold forbindelsen

  • Skrivebord
  • Gratis Wi-Fi
  • Telefon

Mere

  • Daglig rengøring
  • Pengeskab
  • Forbundne værelser tilbydes
  • Automater til toiletartikler
  • Affaldssortering
  • Kun vandbesparende brusere

Gebyrer og politikker

Obligatoriske gebyrer

Du vil blive bedt om at betale følgende gebyrer på overnatningsstedet ved indtjekning eller udtjekning. Gebyrer inkluderer muligvis skatter:
  • Der pålægges en byskat: 4.40 EUR pr. person pr. nat. Denne skat gælder ikke for børn under 18 år.

Valgfrie tjenester

  • Internetforbindelse via kabel er tilgængelig på fællesområder til 9.90 EUR pr. døgn (priser kan variere)
  • Morgenmadsbuffet tilbydes mod et ekstra gebyr på ca. 24 EUR pr. person

Renoveringer og lukninger

Følgende faciliteter lukkes på sæsonbasis hvert år. De vil være lukkede fra den 1. oktober til den 30. april:
  • Swimmingpool

Kæledyr

  • Der opkræves ikke gebyrer for servicedyr
  • Kæledyr er tilladt mod et tillægsgebyr på EUR 20 pr. kæledyr, pr. nat

Parkering

  • Parkering er til rådighed i nærheden og koster 30 EUR pr. nat (200 meter væk)

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Der opkræves muligvis gebyrer for ekstra personer afhængigt af overnatningsstedets politik.
Overnatningsstedet har forbundne/tilstødende værelser, som kan være til rådighed, afhængig af tilgængelighed. Gæster kan anmode om disse værelser ved at kontakte overnatningsstedet direkte via kontaktoplysningerne på reservationsbekræftelsen.
Gæster kan være helt rolige, da der er kuliltealarm, brandslukker, røgalarm, sikkerhedsalarm, førstehjælpskasse og vinduesikring på stedet.
Særlige afbestillingspolitikker og gebyrer kan gælde ved gruppereservationer (mere end 8 værelser på samme overnatningssted/datoer).
Dette overnatningssted accepterer kreditkort, debetkort og kontanter.
Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard, American Express, Diners Club
Bemærk venligst, at kulturelle normer og gæstepolitik varierer afhængigt af land og overnatningssted. De angivne politikker kommer fra overnatningsstedet.
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Overnatningsstedets klasse

Hotelstars Union tildeler en officiel stjernebedømmelse for overnatningssteder i Belgien. Dette overnatningssted er blevet bedømt til 3 stjerne Superior og vises på denne side som 3,5 stjerner.

Også kendt som

Centrum Gent
Gent Centrum
Gent Novotel
Gent Novotel Centrum
Novotel Centrum Gent
Novotel Gent
Novotel Gent Centrum
Novotel Gent Centrum Ghent
Novotel Gent Centrum Hotel
Novotel Gent Centrum Hotel Ghent
Ghent Novotel
Novotel Ghent
Novotel Hotel Ghent
Novotel Gent Centrum Hotel
Novotel Gent Centrum Ghent
Novotel Gent Centrum Hotel Ghent

Ofte stillede spørgsmål

Tilbyder Novotel Gent Centrum gratis afbestilling og fuld refusion?

Ja, Novotel Gent Centrum har fuldt refunderbare værelsespriser, som kan reserveres på vores hjemmeside. Hvis du har reserveret en fuldt refunderbar værelsespris, kan reservationen afbestilles op til et par dage før indtjekning afhængigt af overnatningsstedets afbestillingspolitik. Du skal bare sørge for at tjekke overnatningsstedets afbestillingspolitik for de præcise vilkår og betingelser.

Er kæledyr tilladt på Novotel Gent Centrum?

Ja, kæledyr er tilladt. Der opkræves et gebyr på 20 EUR pr. kæledyr pr. nat. Servicedyr er fritaget fra gebyrer.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på Novotel Gent Centrum?

Indtjekning fra kl. 15.00 til når som helst. Udtjekning er kl. 12.00. Der er mulighed for hurtig indtjekning og udtjekning samt kontaktløs indtjekning og udtjekning.

Hvad kan jeg opleve hos Novotel Gent Centrum og i nærheden?

Benyt dig af muligheden for aktiviteter i nærheden som cykling, og spil golf på den nærliggende golfbane. Nyd godt af faciliteter som en sauna, et dampbad og en spillehal.

Er der restauranter på eller i nærheden af Novotel Gent Centrum?

Ja, der er en restaurant på stedet.

Hvordan er området omkring Novotel Gent Centrum?

Novotel Gent Centrum ligger i Ghent-bycentret, kun 2 minutters gang fra Ghent Rådhus og 3 minutters gang fra Ghent Klokketårn. Rejsende er vilde med området omkring dette hotel.

Anmeldelser

Anmeldelser af Novotel Gent Centrum

8,4

Meget godt

8,8

Rengøring

9,4

Området

8,6

Service og personale

8,2

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

4/10 Rimeligt

Stedet var ikke gjort noget ved i mange år. Hotellet var meget slidt.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Great location in the center
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Great stay and very good location in town
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Great hotel and a good location in town
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Hotel a besoin d'un peu d'amour mais est quand même très bien en général
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Chambre propre, personnel très accueillant et souriant.
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

es un hotel, bien ubicado, tiene las actividades cerca, es un lugar que repetiría
Verificeret anmeldelse

4/10 Rimeligt

Rummet ofräscht, och slitet, sängen skön men dåliga kuddar. Hyfsad frukost!
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Proper hotel met mooie ligging en verrassend veel ruimte op het binnenplein
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Excellent hotel the perfect position in town center. Loved the swimming pool open till 10 pm . Would definitely return if visiting gent again
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Hotel bem localizado. Atendimento excelente, principalmente pelo funcionário EDUARDO. Estacionamento fora com dificuldade mediana. O hotel tem piscina com quiosques e areia e parece uma pequena praia. Interessante.
Verificeret anmeldelse

4/10 Rimeligt

El personal de recepción durante el check in y check out fue desagradable. La habitación antigua e incomoda. Un hotel muy poco recomendable. La segunda noche en Gante cambiamos de hotel.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Excellent location and a good hotel, simple but fulfills most requirements
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Hôtel en plein centre historique ; staff aux petits soins (très souriant, proactif et motivé) ; petit-déjeuner formidable et très bien tenu notamment par un mr. qui travaille dans cet hôtel depuis plusieurs années ; terrasse/bar très agréable avec grande piscine ; grandes chambres propres, agréables et fonctionnelles. On se sent toujours très accueilli et à l'aise dans cet établissement !
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Clean room and great location. Everything is closeby and the staff was helpful and friendly
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Very convenient, close to the centre.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Nice staff
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Great location. Exactly where you want to be when visiting for a short trip. The room was great. The onsite parking was also great but be aware that you drive through a pedestrian zone to get there, we panicked a bit.
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Tout s'est bien passé, il manque juste un peu de nettoyage en profondeur (joint de la douche) et manque une brosse pour les wc.
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Nice tonstay
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Good location, standard accommodation, could do with a little refresh but it was okay and the staff are nice
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Good central location
Verificeret anmeldelse

8/10 Rigtig godt

Clean room, great staff, and perfect location
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Excellent location and the staff were so friendly
Verificeret anmeldelse

10/10 Enestående

Rooms dated but clean. Very central for exploring. Excellent breakfast. Staff friendly