Hotel Busby

3.0-stjernet overnatningssted
Hotel med bar/lounge i nærheden af Promenade des Anglais

Vælg datoer for at se priser

Hotel Busby har en fantastisk beliggenhed, mindre end 10 minutters gang fra Promenade des Anglais og Place Massena. Du kan lægge vejen forbi det døgnåbne fitnesscenter for at træne eller slappe af med en drink i baren/loungen. Derudover ligger Negresco Hotel og Nice Étoile Shopping Center blot 10 minutters gang væk. Rejsende er vilde med stedets hjælpsomme personale og beliggenhed. Offentlig transport ligger kun en kort gåtur væk: Alsace - Lorraine Sporvognsstation ligger 6 minutter væk og Masséna Sporvognsstation ligger 9 minutter derfra.

Anmeldelser

8,2 ud af 10.
Rigtig godt

Populære faciliteter

  • Kæledyrsvenligt
  • Gratis Wi-Fi
  • Aircondition
  • Motionscenter
  • Bar
  • Døgnåben reception

Primære faciliteter (12)

  • Daglig rengøring
  • Tæt på stranden
  • Morgenmad tilgængelig
  • Døgnåbent fitnesscenter
  • Bar/lounge
  • 2 mødelokaler
  • Terrasse
  • Døgnåben reception
  • Kaffe/te på fællesarealer
  • Et bibliotek
  • Computerstation
  • Fælles stue

Føl dig hjemme (6)

  • Privat badeværelse
  • Premium-tv-kanaler
  • Terrasse
  • Daglig rengøring
  • Mørklægningsgardiner
  • Elevator
Den nuværende pris er 1.010 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
26. jul. - 27. jul.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 9 ud af 9 værelser

Standardværelse med 2 enkeltsenge

8,2 ud af 10
Rigtig godt
(36 anmeldelser)
  • 16 m²
  • Plads til 2 personer
  • 2 enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

Standard-dobbeltværelse

8,0 ud af 10
Rigtig godt
(44 anmeldelser)
  • 16 m²
  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Værelse til 3 personer

8,0 ud af 10
Rigtig godt
(12 anmeldelser)
  • Plads til 3 personer
  • 3 enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

Værelse til 4 personer

8,8 ud af 10
Fremragende
(14 anmeldelser)
  • Plads til 4 personer
  • 4 enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

Enkeltværelse

7,8 ud af 10
Godt
(22 anmeldelser)
  • 11 m²
  • Plads til 1 person
  • 1 enkeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Comfort-dobbeltværelse

7,6 ud af 10
Godt
(4 anmeldelser)
  • Byudsigt
  • Plads til 2 personer
  • 1 dobbeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Comfort-værelse med 2 enkeltsenge

8,4 ud af 10
Rigtig godt
(7 anmeldelser)
  • Byudsigt
  • Plads til 2 personer
  • 2 enkeltsenge
  • Gratis Wi-Fi

Superior-værelse til 3 personer

8,0 ud af 10
Rigtig godt
(6 anmeldelser)
  • Byudsigt
  • Plads til 3 personer
  • 1 stor enkeltseng og 1 enkeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Superior-værelse med 2 enkeltsenge

10,0 ud af 10
Enestående
(1 anmeldelse)
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 2 enkeltsenge ELLER 1 dobbeltseng
  • Gratis Wi-Fi

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
38 Rue Marechal Joffre, Nice, Alpes-Maritimes, 6000

Hvad ligger i nærheden?

  • Promenade des Anglais - 5 min. gang - 0.4 km
  • Blue Beach - 6 min. gang - 0.6 km
  • Negresco Hotel - 8 min. gang - 0.7 km
  • Nice Étoile Shopping Center - 8 min. gang - 0.7 km
  • Place Massena - 9 min. gang - 0.8 km

Sådan kommer du rundt

  • Nice (NCE-Côte d'Azur) – 14 min. kørsel, 5,8 km
  • Nice-Ville Station – 10 min. gang, 0,8 km
  • Parc Imperial Station – 22 min. gang, 1,8 km
  • Nice-Pont-Michel Station – 7 min. kørsel, 4,4 km
  • Alsace - Lorraine Sporvognsstation – 6 min. gang, 0,5 km
  • Masséna Sporvognsstation – 9 min. gang, 0,7 km
  • Jean Médecin Sporvognsstation – 9 min. gang, 0,8 km

Restauranter

  • ‪Edmond - ‬2 min. gang
  • ‪Le Terre Del Sud - ‬3 min. gang
  • ‪Zeni Coffee - ‬1 min. gang
  • ‪Keisuke Matsushima - ‬3 min. gang
  • ‪bistro d alpozzo - ‬2 min. gang

Om overnatningsstedet

Hotel Busby

  • Hotel Busby har en fantastisk beliggenhed, mindre end 10 minutters gang fra Promenade des Anglais og Place Massena. Du kan lægge vejen forbi det døgnåbne fitnesscenter for at træne eller slappe af med en drink i baren/loungen. Derudover ligger Negresco Hotel og Nice Étoile Shopping Center blot 10 minutters gang væk. Rejsende er vilde med stedets hjælpsomme personale og beliggenhed. Offentlig transport ligger kun en kort gåtur væk: Alsace - Lorraine Sporvognsstation ligger 6 minutter væk og Masséna Sporvognsstation ligger 9 minutter derfra.

I korte træk

DONE

Hotellets størrelse

    • 78 værelser
DONE

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 14.30 til kl. 00.00
    • Sen indtjekning afhænger af tilgængelighed
    • Minimumsalder for indtjekning: 18 år
    • Udtjekning er kl. 11.00
DONE

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Receptionspersonalet tager imod gæster ved ankomst til overnatningsstedet
    • Kontakt venligst overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen, hvis du planlægger at ankomme efter kl. 11.00
    • Kontakt overnatningsstedet via oplysningerne i din reservationsbekræftelse for at få flere oplysninger
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer
DONE

Påkrævet ved indtjekning

    • Depositum med kreditkort, debitkort eller kontanter er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 18
DONE

Kæledyr

    • Kæledyr er tilladt*
    • Servicedyr er tilladt
    • Der tilbydes mad- og vandskåle
WIFI

Internet

    • Gratis Wi-Fi i fællesområder
    • Gratis Wi-Fi på værelserne
LOCAL_PARKING

Parkering

    • Ingen parkering på stedet
    • Mulighed for parkering på gaden
DONE

Andre oplysninger

    • Særlige rygeområder

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Morgenmadsbuffet (tillægsgebyr) hver morgen fra kl. 07.00 til kl. 10.00
  • Bar/lounge
  • Kaffe/te på fællesarealer

Oplevelser

  • Oplysninger om cykeludflugt
  • Tæt på stranden
  • Cykeludlejning
  • Vandre-/cykelruter

Forretningsfaciliteter

  • 2 mødelokaler
  • Computerstation

Faciliteter og service

  • Døgnåben reception
  • Concierge-tjenester
  • Bagageopbevaring
  • Flersproget medarbejderstab

Faciliteter

  • Pengeskab i receptionen
  • Terrasse
  • Bibliotek
  • Tv på fællesarealer
  • Fælles stue
  • Døgnåbent fitnesscenter
  • Festsal

Hjælp til personer med et handicap

  • Elevator
  • Adgang for kørestolsbrugere
  • Concierge-reception adgang for kørestolsbrugere
  • Registreringsskranke med adgang for kørestolsbrugere
  • Fitnesscenter med adgang for kørestolsbrugere
  • Lounge med adgang for kørestolsbrugere
  • Sænket bord/vask

Værelsesfaciliteter

Underholdning

  • Fladskærms-tv
  • Kabelkanaler (premium)

Hjemlig komfort

  • Aircondition (klimastyret) og varme
  • Elkedel
  • Strygejern/strygebræt (efter anmodning)

Få en god nats søvn

  • Mørklægningsgardiner
  • Lydisolerede værelser
  • Sengelinned tilbydes

Frisk dig op

  • Privat badeværelse
  • Badekar eller bruser
  • Bidet
  • Gratis toiletartikler
  • Hårtørrer
  • Håndklæder

Hold forbindelsen

  • Kontor
  • Gratis Wi-Fi
  • Telefon
  • Kontorstol
  • Adaptere/opladere

Mere

  • Daglig rengøring
  • Pengeskab
  • Rejsebøger/anbefalinger

Gebyrer og politikker

Obligatoriske gebyrer

Du vil blive bedt om at betale følgende gebyrer på overnatningsstedet ved indtjekning eller udtjekning. Gebyrer inkluderer muligvis skatter:
  • Der pålægges en byskat: 2.28 EUR pr. person pr. nat. Denne skat gælder ikke for børn under 18 år.

Valgfrie tjenester

  • Morgenmadsbuffet tilbydes mod et ekstra gebyr på ca. 14 EUR pr. person

Børn og ekstra senge

  • Ekstrasenge er til rådighed mod et gebyr på 50.0 EUR pr. nat

Kæledyr

  • Der opkræves ikke gebyrer for servicedyr
  • Kæledyr er tilladt mod et tillægsgebyr på EUR 12 pr. enhed, pr. nat

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Gæster kan være helt rolige, da der er brandslukker på stedet.
Dette overnatningssted accepterer kreditkort, debetkort og kontanter.
Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard, JCB International
Som følge af nationale reguleringer kan der ikke overføres mere end 1000 EUR i kontanter på dette overnatningssted. Kontakt overnatningsstedet via kontaktoplysningerne i reservationsbekræftelsen for flere oplysninger.
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

National vurdering

Dette overnatningssted har modtaget sin officielle stjernevurdering fra ATOUT France, det franske agentur for turismeudvikling.

Også kendt som

Hotel Busby Nice
Hotel Busby
Busby Nice
Busby Hotel Nice
Hotel Busby Nice
Hotel Busby Hotel
Hotel Busby Hotel Nice

Ofte stillede spørgsmål

Tilbyder Hotel Busby gratis afbestilling og fuld refusion?

Ja, Hotel Busby har fuldt refunderbare værelsespriser, som kan reserveres på vores hjemmeside. Hvis du har reserveret en fuldt refunderbar værelsespris, kan reservationen afbestilles op til et par dage før indtjekning afhængigt af overnatningsstedets afbestillingspolitik. Du skal bare sørge for at tjekke overnatningsstedets afbestillingspolitik for de præcise vilkår og betingelser.

Er kæledyr tilladt på Hotel Busby?

Ja, kæledyr er tilladt. Der opkræves et gebyr på 12 EUR pr. enhed pr. nat. Servicedyr er fritaget fra gebyrer. Der tilbydes mad- og vandskåle.

Er der parkeringsmuligheder på stedet ved Hotel Busby?

Desværre ikke, men der er parkering på gaden.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på Hotel Busby?

Indtjekning fra kl. 14.30 til kl. 00.00. Udtjekning er kl. 11.00.

Er der et kasino på Hotel Busby?

Nej, dette hotel har ikke et kasino, men Casino Ruhl (8 min. gang) og Beaulieu-sur-Mer Casino (11 min. kørsel) ligger begge i nærheden.

Hvad kan jeg opleve hos Hotel Busby og i nærheden?

Benyt dig af muligheden for aktiviteter i nærheden som cykling og vandreture. Hotel Busby har også et døgnåbent fitnesscenter.

Hvordan er området omkring Hotel Busby?

Hotel Busby ligger i Nice Centrum, kun 6 minutters gang fra Alsace - Lorraine Sporvognsstation og 6 minutters gang fra Promenade des Anglais. Rejsende giver høje bedømmelser til området, hvor dette hotel ligger.

Anmeldelser

Anmeldelser af Hotel Busby

8,2

Meget godt

8,4

Rengøring

8,8

Området

8,8

Service og personale

7,8

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter

Anmeldelser

Verificeret

6/10 Godt

Rigtig god beliggenhed meget centralt. Hotellet er meget slidt og billederne på Hotels.com stemmer ikke overens med virkeligheden. Små og gamle værelser, motionsrum er spartansk udstyret. Morgenmad er ok men ikke som man skriver storslået.
Carsten, rejse på 4 nætter
Verificeret

8/10 Rigtig godt

ferie

Alt var fint, især rengøringen
Per, rejse på 3 nætter
Verificeret

8/10 Rigtig godt

Fint og velholdt hotel tæt på det hele. God morgenmad og rimeligt stort værelse. Venligt personale.
Jan Bærenth, rejse på 3 nætter
Verificeret

8/10 Rigtig godt

Prisen er fornuftigt. Hotel lægger central.
Lon, rejse på 4 nætter
Verificeret

8/10 Rigtig godt

Sommer 2020 a Nice

Det var en god tur
Nour Eddine, rejse på 7 nætter
Verificeret

2/10 Ringe

Arrogant service fra personale og reception. Man kan høre naboerne på værelserne, herunder når de er på toilet.
Stephan, rejse på 5 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Tæt på centrum og strandpromenaden.

Vi havde booket 3 overnatninger på dette hotel. Grundet tæt på strandpromenaden og centrum samt gode anmeldelser. Venligt personale og tæt på Tram 1 og 2. Vi havde ikke morgenmad med, men købte morgenmad hos lille købmand tæt på. Kan klart anbefale dette sted.
Thomas Krogh, rejse på 3 nætter
Verificeret

4/10 Rimeligt

Rent men slidt værelse

Værelset var slidt og lignede ikke billederne på hotels.coms hjemmeside. Værelset var dog rent.
Mikael, rejse på 4 nætter
Verificeret

4/10 Rimeligt

Der stod at der var lydisoleret værelser men det var der bestemt ikke og de billeder der er af hotellet er vist flere år gamle for det svarer ikke til det vi oplevede. Slidt hotel i forhold til billeder på jeres side.
Marianne, rejse på 3 nætter
Verificeret

4/10 Rimeligt

Larm, rent men slidt

Slidt men rent Dog meget larm om natten med personale der smækkede med døre og aircondition der satte igang
Karina R, rejse på 8 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Det var en trevlig vistelse och personalen var mycket hjälpsam!
Mathilda, rejse på 1 nat
Verificeret

10/10 Enestående

Temiz ve konum olarak gayet iyiydi.
Volkan, rejse på 3 nætter
Verificeret

6/10 Godt

Trevligt hotell med bra placering nära det mesta.
Kristina, rejse på 5 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Great location for visiting Nice.
Jonathan, rejse på 4 nætter
Verificeret

8/10 Rigtig godt

Hôtel bien situé et personnel agréable, salle de bain mériterait une renovation
FARID, rejse på 1 nat
Verificeret

8/10 Rigtig godt

Bra och trevligt läge. Rent rum. Ganska gammal standard men funkade fint.
Jennie, rejse på 1 nat
Verificeret

10/10 Enestående

Great location for short walks to the station and also beach,shops,restaurants. Will definitely stay again.
Matthew, rejse på 3 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Location was pretty great for going to the beach, close to dining as well. Slightly overall dated but it’s clean and comfortable.
Roxana, rejse på 5 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Habitación chica, limpia y muy bien ubicada
Edna, rejse på 4 nætter
Verificeret

6/10 Godt

Hôtel très très bien placé a 2 pas de la promenade et des commerces. Hôtel qui aurait cependant besoin de rafraîchissement... Personnel très serviable et aimable
Laetitia, rejse på 1 nat
Verificeret

8/10 Rigtig godt

Otima localuzacao, hotel antigo remodelado, poderiam ter tornado um pouco mais moderno
Karine, rejse på 4 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Good location for moving around the old parts of Nice
James, rejse på 5 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

Good price, very central location, friendly staff
Simon, rejse på 4 nætter
Verificeret

10/10 Enestående

As excpected, will visit again next time to Nice
Arne, rejse på 6 nætter
Verificeret

8/10 Rigtig godt

Todella hyvä aamiainen
Niina, rejse på 5 nætter