Hotell City Avenyn

Overnatningsstedets klasse: 3
Hotel med restaurant i nærheden af Liseberg Forlystelsespark

Vælg datoer for at se priser

Hotell City Avenyn tilbyder en fantastisk beliggenhed, mindre end et kvarters gang fra Nya Ullevi-stadion og Liseberg Forlystelsespark. Du kan slappe af med en drink i baren/loungen, ligesom restauranten er et oplagt sted at få lidt at spise. Dette hotel ligger desuden en kort køretur fra Torslandaverken. Rejsende har kun godt at sige om stedets hjælpsomme personale. Offentlig transport ligger kun en kort gåtur væk: Valand Sporvognsstation ligger 2 minutter væk og Berzeliigatan Sporvognsstation ligger 6 minutter derfra.

Anmeldelser

7,2 ud af 10.
Godt

Populære faciliteter

  • Kæledyrsvenligt
  • Mulighed for parkering
  • Gratis Wi-Fi
  • Restaurant
  • Bar
  • Faciliteter til tøjvask

Primære faciliteter (9)

  • Daglig rengøring
  • Restaurant og bar/lounge
  • Morgenmad tilgængelig
  • Selvstændig parkering
  • Mødelokaler
  • Terrasse
  • Selvbetjeningsvaskeri
  • Bagageopbevaring
  • Reception med begrænset åbningstid

Føl dig hjemme (6)

  • Tv
  • Terrasse
  • Daglig rengøring
  • Vaskerifaciliteter
  • Elevator
  • Selvstændig parkering (tillægsgebyr)
Den nuværende pris er 588 kr.
inkluderer skatter og gebyrer
13. sep. - 14. sep.

Værelsesmuligheder

Tilgængelige filtre for værelser
Viser 5 ud af 5 værelser

Standardenkeltværelse

8,0 ud af 10
Rigtig godt
(99 anmeldelser)
  • Plads til 1 person
  • 1 enkeltseng

Standard-dobbeltværelse

7,6 ud af 10
Godt
(28 anmeldelser)
  • Plads til 3 personer
  • 1 queensize-seng

Economy-dobbeltværelse

7,4 ud af 10
Godt
(106 anmeldelser)
  • 1 soveværelse
  • Plads til 2 personer
  • 2 enkeltsenge

Familieværelse

7,6 ud af 10
Godt
(17 anmeldelser)
  • Plads til 4 personer
  • 1 queensize-seng og 1 køjeseng (enkeltseng)

Værelse til 3 personer

8,0 ud af 10
Rigtig godt
(13 anmeldelser)
  • Plads til 3 personer
  • 3 enkeltsenge

Lignende overnatningssteder

Mod logo
Log på for at se tilgængelige rabatter og fordele. Flere fordele til flere eventyr.

Om området

Kort
Lorensbergsgatan 6, Gothenburg, Västra Götalands län, 411 36

Hvad ligger i nærheden?

  • The Avenue - 1 min. gang - 0.1 km
  • Göteborg Universitet - 3 min. gang - 0.3 km
  • Trädgårdsföreningen i Göteborg (Haveselskab) - 4 min. gang - 0.4 km
  • Gamla Ullevi Stadium - 9 min. gang - 0.8 km
  • Nordstan Shoppingcenter - 12 min. gang - 1.0 km

Sådan kommer du rundt

  • Göteborg (GOT-Landvetter) – 24 min. kørsel, 24,9 km
  • Göteborg (XWL-Göteborg Centralstation) – 14 min. gang, 1,2 km
  • Göteborgs Centralstation – 15 min. gang, 1,2 km
  • Liseberg Station – 17 min. gang, 1,4 km
  • Valand Sporvognsstation – 2 min. gang, 0,2 km
  • Berzeliigatan Sporvognsstation – 6 min. gang, 0,5 km
  • Vasaplatsen Sporvognsstation – 6 min. gang, 0,5 km

Restauranter

  • ‪John Scott's Pub - ‬2 min. gang
  • ‪Wärdshuset Tullen - ‬2 min. gang
  • ‪Hard Rock Cafe Gothenburg - ‬2 min. gang
  • ‪Pinchos - ‬2 min. gang
  • ‪Texas Longhorn Steakhouse - ‬2 min. gang

Om overnatningsstedet

Hotell City Avenyn

  • Hotell City Avenyn tilbyder en fantastisk beliggenhed, mindre end et kvarters gang fra Nya Ullevi-stadion og Liseberg Forlystelsespark. Du kan slappe af med en drink i baren/loungen, ligesom restauranten er et oplagt sted at få lidt at spise. Dette hotel ligger desuden en kort køretur fra Torslandaverken. Rejsende har kun godt at sige om stedets hjælpsomme personale. Offentlig transport ligger kun en kort gåtur væk: Valand Sporvognsstation ligger 2 minutter væk og Berzeliigatan Sporvognsstation ligger 6 minutter derfra.

I korte træk

Hotellets størrelse

    • 58 værelser

Indtjekning/udtjekning

    • Indtjekning er fra kl. 15.00 til når som helst
    • Hurtig indtjekning/udtjekning er tilgængelig
    • Tidlig indtjekning afhænger af tilgængelighed
    • Minimumsalder for indtjekning: 16 år
    • Udtjekning er kl. 11.00
    • Mulighed for kontaktløs udtjekning
    • Sen udtjekning afhænger af tilgængelighed

Særlige indtjekningsinstruktioner

    • Receptionen er åben dagligt fra kl. 07.00 til kl. 00.00
    • Receptionen er bemandet i et begrænset tidsrum
    • Oplysninger fra overnatningsstedet kan være oversat ved hjælp af automatiserede oversættelsesværktøjer

Påkrævet ved indtjekning

    • Depositum med kreditkort, debitkort eller kontanter er påkrævet for påløbne udgifter
    • Gyldigt billed-ID kan være påkrævet
    • Minimumsalder ved indtjekning er 16

Børn

    • Ét barn (i alderen 3 år eller derunder) kan overnatte gratis på forældres eller værgers værelse, hvis de eksisterende sengepladser benyttes

Kæledyr

    • Kæledyr er tilladt (kun hunde og katte, maks. 2 kæledyr i alt)*
    • Servicedyr er tilladt
    • Begrænsninger gælder*
    • Der tilbydes mad- og vandskåle

Internet

    • Gratis Wi-Fi i fællesområder
    • Gratis Wi-Fi på værelserne

Parkering

    • Parkering på stedet (375 SEK pr. nat, inkluderer fri ind-/udkørsel)
    • Ladestation til elbiler på stedet
    • Garage på stedet

Andre oplysninger

    • Røgfrit overnatningssted

Faciliteter på overnatningsstedet

Mad og drikke

  • Morgenmadsbuffet (tillægsgebyr) hver morgen fra kl. 08.00 til kl. 10.00
  • Restaurant
  • Bar/lounge

Rejser med børn

  • Børn overnatter gratis (se oplysninger)

Forretningsfaciliteter

  • Mødelokaler

Faciliteter og service

  • Reception (begrænsede åbningstider)
  • Vaskerifaciliteter
  • Bagageopbevaring

Faciliteter

  • Terrasse
  • Forsatsvinduer
  • Mindst 80% af belysningen er LED-belysning
  • Omfattende politik for madspild
  • Ingen sodavandsflasker af plast
  • Ingen rørepinde af plast
  • Ingen sugerør af plast
  • Kun genanvendelige kopper

Hjælp til personer med et handicap

  • Elevator
  • Dørhåndtag med greb

Værelsesfaciliteter

Underholdning

  • Tv

Hjemlig komfort

  • Varme
  • Strygejern/strygebræt (efter anmodning)

Få en god nats søvn

  • Sengelinned tilbydes

Frisk dig op

  • Miljøvenlige toiletartikler
  • Håndklæder

Hold forbindelsen

  • Skrivebord
  • Gratis Wi-Fi

Mere

  • Daglig rengøring
  • Miljøvenlige toiletartikler
  • Miljøvenlige rengøringsprodukter er tilgængelige
  • LED-pærer
  • Kun vandbesparende brusere
  • Kun vandbesparende toiletter

Gebyrer og politikker

Valgfrie tjenester

  • Morgenmadsbuffet tilbydes mod et ekstra gebyr på ca. 150 SEK for voksne og 150 SEK for børn
  • Tidlig indtjekning kan arrangeres mod et ekstra gebyr (afhænger af tilgængelighed)
  • Sen udtjekning kan arrangeres mod et ekstra gebyr (afhænger af tilgængelighed)

Børn og ekstra senge

  • Vugger/barnesenge er til rådighed for 250.0 SEK pr. nat
  • Ekstrasenge er til rådighed mod et gebyr på 300.0 SEK pr. nat

Kæledyr

  • Der opkræves ikke gebyrer for servicedyr
  • Kæledyr er tilladt mod et tillægsgebyr på SEK 150 pr. kæledyr, pr. nat

Parkering

  • Selvstændig parkering koster 375 SEK pr. nat, og der er intet gebyr for indkørsel/udkørsel

Politikker

Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Der opkræves muligvis gebyrer for ekstra personer afhængigt af overnatningsstedets politik.
Gæster kan være helt rolige, da der er brandslukker på stedet.
Dette overnatningssted accepterer kreditkort. Kontanter accepteres ikke.
Godkendte kreditkort: Visa, Mastercard, American Express, Diners Club
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.

Også kendt som

City Hotel Avenyn Gothenburg
City Avenyn Gothenburg
Hotell Göta Avenyn Hotel Gothenburg
Hotell Göta Avenyn Hotel
Hotell Göta Avenyn Gothenburg
Hotel Hotell Göta Avenyn Gothenburg
Gothenburg Hotell Göta Avenyn Hotel
Hotel Hotell Göta Avenyn
City Hotel Avenyn
Hotell Gota Avenyn Gothenburg
Hotell Göta Avenyn
Hotell City Avenyn Hotel
Hotell City Avenyn Gothenburg
Hotell City Avenyn Hotel Gothenburg

Ofte stillede spørgsmål

Tilbyder Hotell City Avenyn gratis afbestilling og fuld refusion?

Ja, Hotell City Avenyn har fuldt refunderbare værelsespriser, som kan reserveres på vores hjemmeside. Hvis du har reserveret en fuldt refunderbar værelsespris, kan reservationen afbestilles op til et par dage før indtjekning afhængigt af overnatningsstedets afbestillingspolitik. Du skal bare sørge for at tjekke overnatningsstedets afbestillingspolitik for de præcise vilkår og betingelser.

Er kæledyr tilladt på Hotell City Avenyn?

Ja, hunde og katte er tilladt med en begrænsning på 2 i alt. Der opkræves et gebyr på 150 SEK pr. kæledyr pr. nat. Servicedyr er fritaget fra gebyrer. Der tilbydes mad- og vandskåle. Visse begrænsninger kan gælde. Kontakt overnatningsstedet for at få flere oplysninger.

Er der parkeringsmuligheder på stedet ved Hotell City Avenyn?

Ja. Selvstændig parkering koster 375 SEK pr. nat. Der tilbydes ladestander til elbiler.

Hvornår er indtjekning og udtjekning på Hotell City Avenyn?

Indtjekning fra kl. 15.00 til når som helst. Der opkræves et gebyr for tidlig indtjekning (afhænger af tilgængelighed). Udtjekning er kl. 11.00. Der er mulighed for sen udtjekning mod et gebyr (afhænger af tilgængelighed). Der er mulighed for hurtig indtjekning og udtjekning samt kontaktløs udtjekning.

Er der et kasino på Hotell City Avenyn?

Nej, dette hotel har ikke et kasino, men Casino Cosmopol Göteborg (19 min. gang) ligger i nærheden.

Er der restauranter på eller i nærheden af Hotell City Avenyn?

Ja, der er en restaurant på stedet.

Hvordan er området omkring Hotell City Avenyn?

Hotell City Avenyn ligger i Göteborg Centrum, kun 2 minutters gang fra Valand Sporvognsstation og 11 minutters gang fra Nya Ullevi-stadion.